Bakteri ve virüs kaynaklı enfeksiyonları önceden tahmin etmek mümkün olmuyor. Bugün Dünya’da trilyonlarca bakteri ve milyonlarca virüsün mevcut olduğu dünyada aslında biz bunları gözle göremiyor olduğumuz için bunların korkusu ile yaşamıyoruz. Ancak günümüz insanları corona virüsü ile bir olayı daha derinden ve yakından tanımış oldu: virüsler.

Virüslerin ne zamandan beri varolduğu, ilk virüsün hangisi olduğu gibi konularda bilimadamları net bir bilgi veremiyor. Ancak bazı bilimadamları virüslerin ve bakterilerin canlı yaşamı ile beraber oluştuğunu, Dünya’da yaşam olmadığı zamanlarda virüs ve bakterilerin olmadığını düşünüyor.

Bir grup bilimadamı ise ekolojik dengeden dolayı ilk virüslerin Dünya oluşurken o dönemde ortaya çıktığını ve daha sonrasında insanlar ve hayvanlar yolu ile beraber daha da fazla arttığına işaret ediyor.

Büyük Salgınlar YaratabilirlerBakteriler Ve Virüsler Arasındaki Fark Nedir?

Bakteriler ve virüsler büyük oranda salgınlara sebep olabilirler. Bakterilerin hepsini tedavi etmek antibiyotiklerin en güçlüsünü kullansanız bile mümkün olmayabilir. Çok dirençli bakterileri tedavi etmek mümkün olamayabileceği için dünyada olası bakteri kaynaklı bir salgın oluşması durumunda virüsler kadar zor tedavi edilebileceği düşünülüyor.

Bakteri kaynaklı salgınlar arasında kara veba ilk sırada gösterilebilir. 200 milyon kadar insanı etkileyen ve 100 milyondan daha fazla insanı öldüren kara veba bakteri kaynaklı bir salgındı ve corona virüsü gibi virüslere göre çok daha ölümcüldü. Bugün antibiyotikler olsa bile büyük bir bakteri kaynaklı salgının yaşanmayacağını kimse garanti edemiyor.

Virüsleri Tedavi Etmek Çok Zor

Bakteri kaynaklı salgınlarda çok güçlü antibiyotikler elde hazır bulunduğu için daha kısa süre içerisinde tedavi edilmesi ve daha fazla artmadan önüne geçebilmek en azından daha fazla mümkün olabilirdi. Ancak virüslerin her biri için ayrı zor tedavilere gereksinim duyuluyor. Bunun bir sonucu olarak ise çok ciddi tedavi ve aşı süreçleri gerekiyor.

Virüslerin hazırda bir tedavisi olmadığı için ölümcüllük oranı bakterilere göre bazı virüslerde daha az, bazılarında ise daha fazla olabiliyor. Ancak her iki salgın türünün insanlar için çok tehlikeli olduğu, her ikisine karşı da insanların hazırlıksız ve riskte olduğunu unutmamak gerekiyor.

*Salgınlar farklı boyutlarda yaşanabilir.
Kategori: