Çin’de başlayan tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ile ilgili bugüne kadar çok fazla bilimadamı çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarda daha ilk aydan aşı bulunduğu iddia edildi ancak aşıların 3 ay içerisinde çıkacağı iddia edilen haberlerden hiçbir ses çıkmadı. Bazı ülkeler 18 aydan veya 24 aydan önce asla bir aşı çıkmayacak olduğunu açıklarken, bazı ülkeler ise tedavileri bulduğunu bile iddia etti.

Örneğin İran’daki Ruhani yönetimi geçtiğimiz haftalarda “1 hafta içerisinde COVID-19 tedavisi başlayacak, gerekli ilacı bulduk!” dedi, ancak bu da yalan çıktı. Bu konuda Çin’den yapılan açıklamalarda ise hiçbir zaman tedavi veya aşı bulunduğu konusunda bir bilgi verilmedi ve sadece çalışmalara devam edildiği doğrulandı.

Herkesin umudu: ABDBakteriler Ve Virüsler Arasındaki Fark Nedir?

ABD’nin aşı bulmasını isteyenler ve aşı bulacağına inananların sayısı tüm dünyada milyarlarla anılıyor. Dünyadaki neredeyse insanlığın %80’inden daha fazlası aşının ilaç ve bilim devi ABD tarafından bulunacak olduğuna, dünyanın ABD tarafından bulunacak aşı ve ilaçla COVID-19 pandemisinden kurtulacağına inanıyor.

Ancak ABD’de bugüne kadar aşıya kesin olarak ulaşmış değil. 500 binden daha fazla ABD vatandaşı sürekli olarak COVID-19 pandemisinden etkileniyor ve bu hastaların büyük bölümü hastanelerde tedavi ediliyor olsa bile, bazı hastalar evlerde tedavilerine devam etmek zorunda kalıyorlar.

ABD’de sağlık sisteminin çökmesine az kaldığı iddiaları ve mezarlık alanlarının yeterli olmadığı belirtilirken, süpergüç ABD’nin aşıyı bulamamasının veya bulduysa bile bunu dünyaya sunmamasının ardında ne olduğu merak ediliyor.

Bazı komplo teorilerine göre ABD stratejik olarak COVID-19 aşısını insanlara sunmuyor ve bunu başka bir ülkenin bulamayacağını bildiği için, ABD’nin daha fazla kazanç elde etmesi ve ABD’nin diğer ülkelere göre daha fazla güçlü olduğunu göstermek adına bekliyor.

Bazı iddialara göre ise ABD aşıyı bulamamış olsa bile tedaviyi buldu, ancak tedavi için yeterli aşı üretimi olmadan bunu açıklamak istemiyor.

Bir diğer ve farklı kabul gören iddialardan bir tanesi ise ABD’nin aşıyı bulmuş olmasına rağmen bunun üretim aşamasında olduğu, milyarlarca üretim sonucunda aşının açıklanacak olduğu iddiası.

Durdurulması mümkün olmuyor!

Eğer bir aşı bulunamaz ise COVID-19 tedavi edilse bile durdurulması mümkün olmayacak olan salgınlar arasında olabilir. Uzmanlara göre eğer ki COVID-19 aşısı çıksa bile gelecek yıllarda küçük de olsa bazı insanlar bu salgına yakalanmaya ve bundan dolayı birkaç yüz insan hayatını kaybetmeye devam edebilir.

Virüslerin her zaman tedavi edilip önlenemeyebilecek olduğuna değinen uzmanlar, zamanın çözümü gösterecek olduğunu, ancak bugün tüm ülkeler ve bilimadamlarının elinin bağlı olduğundan söz ediyor.
Kategori:

Etiketler: