NASA tarafından bugün yapılan resmî basın açıklamasında Dünya’da bu yıl yaz aylarında rekor sıcaklıklar olabileceği açıklandı. Yapılan açıklamada sıcaklıkların rekor düzeye yükselmesinin beklendiği ve tarihi rekorları kıracak olduğu iddia edildi.

Sıcaklıklar artacak, hava kirliliği azalıyor derken sosyal medyanın gündeminde olan bir konu var; hava kalitesi neden, nasıl ve kalıcı olarak mı artıyor? Hava kalitesinin insanların özellikle haftalardır eve kapanması ve daha az sayıda fabrikanın çalışıyor olması, daha az sayıda insanın sokakta olması gibi nedenlere bağlı olarak azalması mümkün ve bu bir gerçek. Ancak hava kalitesi ne kadar iyileşirse iyileşsin bu kalıcı bir durum değil. Dünya’da bir bölgenin hava kalitesinin kalıcı olarak iyileşebilmesi için yüzlerce seneye gereksinim var.

Evlerde Kalmak Gerçekten Hava Kirliliğini Azaltıyor Mu?Bunun sebebi ise hava kalitesinin bir anda artmaması ve bunun çevre etkenleri ile insana bağlı etkenler konusuna çok yakından ilgisinden kaynaklanıyor.

NASA ve diğer kurumlar hava kalitesini izlemeye devam ederken, bazı çalışmalar hava kalitesinin çoğu ülke ve çoğu kötü bölgede iyi hale geldiğini gösteriyor. 2-3-4 kat daha iyi hava kalitesi oluşması mümkün olsa da, bunun kalıcı olarak insanlar sokağa çıktıklarında yeniden eski haline, belki daha bile kötüsüne dönecek olduğu da bir gerçek.

Fabrikalar Daha Hızlı Çalışacak

Corona virüsü sonrasında fabrikalar zararı gidermek için daha fazla üretime yönelecek, bir anda artacak olan tüketim talebine bağlı olarak mevcut stoklarında azalmasına bağlı sebepler dolayısı ile hava kalitesini çok yakından etkileyen alanlarda beklenenden çok daha büyük artışlar yaşanacak.Evlerde Kalmak Gerçekten Hava Kirliliğini Azaltıyor Mu?

Ancak hava kalitesinde yaşanacak olan bu kötü artışın sebepleri arasında sadece fabrikalar değil, aynı zamanda bir anda artacak araç kullanımı da bulunacak. İnsanlar bir anda sokağa çıkacak ve bunun sonucunda daha fazla araba kullanılacak, daha fazla insan araç alımına yönelecek ve bunun bir eseri olarak kötü hava koşulları hortlayacak.

Kalıcı olarak hava kirliliğinden kurtulmak nasıl ki mümkün değilse de, daha iyi hava koşulları için çaba harcanabilir ve daha iyi hava koşulları için bir takım yasal ve kişisel düzenlemeler yoluna gidilebilir.
Etiketler: