Hava kirliliği bugün gezegenimizi büyük oranda etkilemektedir ve çok ciddi sorun yaşanmasına sebep olmaktadır. Hava kirliliği bugün sadece başkalarının sorunu değil, bu dakika sizin sorununuzdur, bizim sorunumuzdur ve gelecekte doğacak olan insanların sorunu olarak elden ele, nesilden nesile aktarılmaya devam edecektir.

İnsanların hava kirliliği hakkında bilmesi gerekenler…

San Francisco’daki hava kirliliğinin yaklaşık %30’u Çin kaynaklıdır!

Yapılan çalışmalarda hava kirliliğinin ülkeler üzerinde havada serbest olarak dolaşımda olduğu, bir yerde çıkan kum fırtınasının diğer ülkeleri de atmosferik olarak etkileyebildiğini göstermektedir. ABD’nin San Francisco bölgesindeki insanların hava kirliliği sorunlarına maruz kalmasının %30’unun sebebi Çin kaynaklıdır.

Yılda 7 milyon insan ölüyor

Her yıl hava kirliliğinden doğan sebepler nedeniyle 7 milyondan daha fazla sayıda insan ölmektedir. Bu insanlar arasında genç ve yaşlı demeden her yaştan insan olduğu gibi bunların sayısı her geçen gün artmaktadır. BM tarafından yayınlanan raporlara göre her yıl hava kirliliğinin alınan tüm önlemlere rağmen durdurulamayacak olduğu ve artacak olduğu belirtilmektedir. Ancak insanların hava kirliliğinden ölmemek için dikkat etmesi gerektiği kadar, daha çok devletlerin fabrikalara ve üretim merkezlerine yönelik sert tutumlara gitmesi önerilmektedir.

Hindistan’da her gün kirli sudan 1.000 çocuk ölüyor

Hindistan bilindiği üzere gezegenin en pis ülkelerinden birisi ve giderek artan milyarlarca nüfusu nedeniyle ülke daha fazla pislenmeye devam ediyor. Ancak Çin’e oranla çok daha pis olan Hindistan’ın sosyal yapısı, eğitimsizlik ve parasızlık sonucunda bu durumda olduğu tahmin ediliyor. Hindistan’da her gün 1.000 çocuğun kirli sudan doğan sebepler sonucunda öldüğü bilinmektedir.

Cinsel organ boyutunu etkiliyor

Doğu Grönland’daki kutup ayılarının cinsel organlarının küresel ısınma ve hava kirliliği nedeniyle daha da küçüldüğü gözlemlenmiştir ve bu konuda bazı araştırmalar bulunmaktadır.

İnsanlar her yıl 1.3 milyar ton çöp üretmektedir

Dünya’mız her yıl daha fazla pisleniyor ve bunun sorumlusu canlılar. İnsanların her yıl ortalama 1.3 milyar ton ağırlığında çöp ürettikleri ve bunun hava, ses ve görüntü kirliliğine sebep olduğu bilinmektedir. Giderek daha fazla sayıda çöp üretildiği bunun kullanılan ürünlerden dolayı olduğu belirtilmektedir.

*Hava kirliliği engellenemez ancak azaltılabilir.