İnsanlar olarak Dünya’ya geldiğimiz günden beri çok ciddi oranda gezegene istemeden de olsa zararlar verdik ve vermeye devam ediyoruz, edeceğiz. Bugün gezegenin dört bir yanında çok ciddi insan nüfusu artışı var ve buna rağmen hiçbir önlem alınamıyor. Çin gibi bazı ülkeler daha az çocuk sayısı isteklerini geçmişte ilan ederken bugün artık bunlara karışılmıyor ve insanların üreme hakları ellerinden haklı olarak alınmıyor, alınmaması gerekiyor.

Ancak toplumun bilinçlendirilmesi konusunda ise devletlere ve uluslararası kuruluşlara çok büyük görevler düşüyor. Zira bugün dünyada geri dönüşüm konusunda her insanın duyarlı olması beklenemez ancak büyük oranda bununla ilgili kampanyalar yapılması durumunda çok iyi sonuçlar alınabilecek olduğu belirtiliyor.

Her ürün uygun değil

Tüm ürünlerin geri dönüşüme uygun olmadığı artık bilinen bir gerçek olmanın ötesinde. İnsanlar geri dönüşüm konusunda çok ciddi bir beklentiye sahip olmadıkları gibi bazı durumlarda geri dönüşüm yapılan ürünler yeni üretilecek ürünlere oranla gezegene çok daha fazla zarar verebiliyor. Gezegene zarar veren bu durumun sebebi ise ürünün geri dönüşüm sürecinde harcanan enerji, yüksek basınç ve benzer kullanılan maddeler ve yıkama dolayısı ile çok ciddi sonuçlar olmasına dayanmaktadır.

İnsanların bugün çevreye duyarlı olmadığı ülkelerde çok daha fazla pislik, daha fazla sorun, daha fazla olay ve daha fazla kirlilik ve daha fazla kötü görüntüler görmek mümkün olabiliyor. Tüm bunların sebebi olarak ise çevreye duyarsızlık yatıyor.

Bazı ürünler dönüştürülemez

Özellikle paslanmış ürünler başta olmak üzere demir ve benzer ürünlerin geri dönüşümü yeterli temizlik sağlanamayacak olduğu için mümkün olamayabiliyor. Bunun yanında özellikle de metal ve demir ürünlerinin geri dönüşüm yerlerine taşınması, bunların geri dönüştürülmesi için açılan şirketlerin ve devlet desteklerinin sayısının az olması bu ürünlerin geri dönüştürülmesinin önüne geçen faktörlerden bir tanesi olarak kayda geçiyor.

Birçok ürünün geri dönüşümü mümkün olsa da bugün gezegende en önemli geri dönüşüm atılımlarının plastik ürünler üzerinde yapılması gerektiği biliniyor.

Plastik ürünlerin geri dönüştürülmesinin yeterli olacağı, bugün ABD’de sadece plastik ürünlerin %5 kadarının geri dönüştürüldüğü belirtiliyor.
Kategori: