Özellikle mafya filmleri severlerin tercih edebileceği ve soluksuz bir şekilde izleyeceği birçok farklı mafya filmi bulunmaktadır. Mafya filmlerinin birçoğu gerçek hayat hikayelerine ve zamanın mafya yapılaşmalarını konu almaktadır. Profesyonel oyuncu kadroları ile sinema severlere keyifli vakit geçiren bu filmler, sinema tarihine de damga vurmayı başarmıştır. Öyle ki, mafya ve suç içeriğine sahip olan filmleri tercih etmeyen sinema severlerin bile ilgilisini çekmiştir. Bu başarıda, filmlerde oynaması tercih edilen ünlü isimlerin ve bu isimlerin sergilemiş olduğu performanslarının da büyük yeri bulunmaktadır. Tekrar tekrar izlenmesinde de aynı heyecanı yaşatan en iyi mafya filmleri ve IMDB puanları şu şekilde sıralanmaktadır;

9. Scarface

61NeEmBT3L

Scarface (Yaralı Yüz), Fidel Castro döneminde Küba’da istenmeyen rejim muhaliflerine Amerika’ya göç etme hakkı tanır. Küba’ya göç edecek olan binlerce insanın içerisinde azılı suçlular ve akıl hastaları da yer almaktadır. Bu azılı suçluların en bilinenlerinden birsi olan Tony Montana da yakın arkadaşı Manny Ribera ile Miami’ye göç edenler arasında bulunmaktadır. Montana kendisini, ülkenin uyuşturucu babalarından biri olan Frank Lopez’in koruması altında bulur. Montana’nın ise geldiği yerlerden daha yükseklere ulaşmak yönünde oldukça iddialı ve cesur hedefleri vardır. Bu hedefler doğrultusunda yaşanan olayları konu alan film, 1983 yapımı olup başrollerinde, Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Steven Bauer, Mary Elizabeth Mastrantonio ve Mark Margolis yer almaktadır. Filmin IMDB puanı ise, 8.2’dir.

8. The Irishman

The Irishman

The Irishman, 2019 yapımı bir filmdir. Bu film yıllar sonra Robert De Niro ve Al Pacino’nun bir araya gelmesini sağlamıştır. Üç saat süren bu film, bir mafya tetikçisi olan Frank’in hayatını anlatmaktadır. Tüm sinema severlerin soluksuz bir şekilde izlediği bu filmin IMDB puanı ise, 7.9’dur.

7. Amerikan Gangsteri

Amerikan Gangsteri

2007 yapımı alan Amerikan Gangsteri’ nin başrollerini Denzel Washington, Russel Crowe ve Lymari Nadal paylaşmaktadır. İdealist bir polis ile dahi bir suç çetesinin arasında geçen mücadeleyi konu alan bu film, etkileyici oyunculuk performansları ve sahneleri ile sinema severlerin ilgisini toplamayı başarmıştır. Yıllar sonra bile aynı heyecanla izlenebilen Amerikan Gangsteri filminin IMDB puanı ise, 7.8’dir.

6. The Godfather

The Godfather

The Godfather, Al Pacio ve Marlon Brando’nun baş rollerinde yer aldığı efsaneleşen filmler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 1972 yapımı olan film, üç seriden meydana gelmektedir. The Godfather üçlemesinin ilk filmi, New Yok suç örgütlenmesi içerisinde yer alan ve en güçlü ailelerden biri olan, İtalyan kökenli Carleone’lerin, suçun yapısının değişmesiyle birlikte geçirdikleri değişim konu almaktadır. Oldukça eski bir yapım olmasına rağmen, dünya genelinde hala izlenmekte olan bu filmin IMDB puanı ise, 9.2’dir.

5. The Highwaymen

The Highwaymen

The Hıghwaymen, 2019 yapımı bir filmdir. Filmin konusu ise, emekliye ayrılmış iki eski Teksas koruyucusu olan Frank Hamer ve Maney Gault, ülkenin en kötü şöhretli suçluları olan Bonnie ve Clyde’ı yakalamak için tekrardan görev başına dönmeleri ile yaşanan gelişmeleri anlatmaktadır. The Hıghwaymen filminin başrollerini; Kevin Costner, Woody Harrelson, Kathy Bates, Kim Dickens ve John Carroll Lynch paylaşmaktadır. Oldukça etkileyici ve sürükleyici bir hikayeye sahip olan film, 6.9 IMDB puanına sahiptir ve en iyi mafya filmleri arasında yer almaktadır.

4. The Departed

The Departed

The Departed, Türkçeye Köstebek olarak çevrilmektedir. 2006 yapımı olan bu filmin başrollerini; Ray WinstoneLeonardo DiCaprio ve Matt Damon gibi ünlü isimler paylaşmaktadır. Bu film, mafya ve polis arasında geçmekte olan bir savaşı konu almaktadır. Mafya içerisinden polis teşkilatına sızanların ve polis teşkilatından mafya içerisine sızanların açığa çıkması ile gelişen olayları konu alan The Depearted filminin IMDB puanı ise, 8.5’tir.

3. Miller’s Crossing

Millers Crossing

Miller’s Crossing 1990 yapımı bir filmdir. Başrollerinde; Gabriel Byrne, Marcia Gay Harden ve John Turturro yer almaktadır. Filmin konusu ise, 1930’lu yıllarda çete savaşlarının ve mafyanın en tepede olduğu dönemlerde geçmektedir. Miller’s Crossing, şehrin en önemli gangsteri olan Leo ve onun sağ kolu Tom’un çevresinde şekillenen olaylar anlatılmaktadır. Bu yapım, en iyi mafya filmleri arasında yer almaktadır ve 8.5 IMDB puanına sahiptir.

2. Lock Stock and Two Smoking Barrels

Lock Stock and Two Smoking Barrels

Lock Stock and Two Smoking Barrels, Türkçeye Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana olarak çevrilmektedir. 2000 yılı yapımı olan filmde başrolleri, Jason Statham, Nick Moran ve Dexter Fletcher gibi isimler paylaşmaktadır. Film, üç arkadaşın yollarının ayrılmasından sonra tekrar bir araya gelmesini ve üstün bir yeteneğe sahip olan Eddy’i kullanarak, kumardan yüksek miktarda para kazanmayı hedeflemelerini anlatmaktadır. Ancak işlerin planlandığı gibi gitmemesi ile mafyaya yüklü miktarda borçlanan bu üç arkadaşın, mafyadan kurtulmak için yaşadıklarını konu alan Lock Stock and Two Smoking Barrels, 8.2 IMDB puanına sahiptir.

1. Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri), sinema tarihine damga vuran yapımlar arasında yer almaktadır. 1992 yapımı bir film olan Rezervuar Köpekleri’nin başrollerini; Quentin Tarantino, Harvey Keitel, Tim Roth ve Michael Madsen paylaşmıştır. Gerçek bir soygun hikayesini anlatan bu filmin oldukça büyük bir kısmı tek mekanda geçmektedir. Bu nedenle klostrofobik bir film olarak da anılmaktadır. Filmde, büyük bir hırsızlık olayı için birbirlerinin isimlerini bile bilmeyen bir grup hırsız bulunmaktadır. Soygunda yaşanan bir aksaklık nedeni ile karışan olayların başlaması sonrası polisten kaçmaya çalışan ekip, aralarında bir polis casusunun olduğunu öğrenir ve şiddetli fiziksel mücadele psikolojik bir savaşa doğru ilerler. Bir saat, otuz dokuz dakika süren bu filmin 8.3 IMDB puanı ile en iyi mafya filmleri arasında yer almaktadır.
Kategori: