Yaz geldi, bugün İstanbul’da ve İzmir’de yağmur büyük sel taşkın ve baskınlarına neden olurken, özellikle de kısa süre içerisinde milyonlarca vatandaş bu durumdan etkilendi, ölenler oldu. Ancak yine de yaz ayları geldi ve insanlar yazın sıcak havaları deniz, havuz ve sıcak kumlarda, şezlonglarda geçirmek istiyor. Bunu yapabilmeye korkan çok sayıda vatandaş ise otellere gidip gitmemek ve toplu havuzlara ve plajlara gidip gitmemek konusunda soru işaretleri yaşıyor.

Yaz aylarının gelmesi ile tatile gitmek isteyen vatandaşların bazı konuları gözden geçirmesi gerekiyor ve bunların en başında “bu tatil gerçekten olmazsa olmaz mı?” sorusu olmalı. Eğer ki gerçekten ihtiyacınız yok ise tatile giderek riski daha da fazla oranda artırmak doğru olmayacaktır.

Neden Gidiyorum? Diye Sorun

Eğer tatile gidecekseniz neden dolayı gideceğinizi kendinize bir kez sorun. Eğer gerçekten sıkıldıysanız ve eğlenmek istiyorsanız tatil sizin için bir risk olsa bile tercih edilebilir. Ama sadece tatile gitmek, Instagram’da fotoğraf paylaşmak bu sene özenilecek şeyler arasında yer almıyor bilmelisiniz. Instagram’da yayın yapmak ve akrabaları kıskandırmak için bunu yapacaksanız bu sadece kendinize zarar ve diğerleri her sene kıskanıyor ise bu sene sizin bu eylemi yaptığınıza şaşıracak ve nasıl bu kadar büyük bir riskli ortamda tatile gittiğinizi sorgulayacaktır.

Bunun yanında kimsenin kimse hakkında konuşması önemli değil ancak eğer ki özellikle çocuklu bir aile iseniz tatile gitmek sizin için riski daha da fazla artırabilir. Çocuklar özellikle yaz aylarında daha fazla mikrop kaptıkları için ateşlenebilir, havuzdan mikrop kapabilirler ve bu durumda otelde corona virüsü vakası olabileceği gerekçesi ile bazı zorluklar yaşayabilirsiniz.

Corona virüsü vakası olmadığınız kanıtlanana kadar birçok zorluk yaşayabilir ve tatiliniz eğlence değil, yorgunluk ve stres ile geçebilir. Bunu engellemek için özellikle bebek ve çocuklu ailelerin otellere tatile gitmesi önerilmiyor.

Uzmanlar, bu sene tatil alanlarına gidilmesine asla uygun bulmazken, ABD’de ve tüm dünyada turizm işletmeleri çok ciddi kayıplar yaşadıkları için “güvenli” ifadesi altında tatilcileri çekmeye çalışıyor. Birçok otel ve tatil yerinin fiyatında %200’lerin üzerinde artışlar yaşanırken, bazılarında ise %100’lerin üzerinde düşüşler görülüyor.
Kategori:

Etiketler: