Son birkaç 10 yılda insanların deniz, havuz ve benzer yüzme alanlarına gitme sayısında rekorları kıran artışlar oldu. Dünya daha da modern bir yer haline geldikçe daha fazla sayıda insan bu tür yerlerin açılması ile yüzmeye gitmeye başladı. Sadece güneşlenmek için bile sahile gidenler olduğu kadar, bugünlerde özellikle de çok sayıda insanın yaz sezonu olmasından ötürü tatile gittiği biliniyor.

Tatilde güneş kremi kullanmak havuza veya denize gidilsin veya gidilmesin son derece önemli iken, uzmanlar bunun birçok sebebinin olduğuna ve kullanılmaması durumunda çok ciddi sonuçlar doğuracak olduğuna değiniyorlar.

Güneş kremi bile engellemede yeterli değil!Tatilciler Dikkat: Yeterli Güneş Kremi Kullanın, Az Değil!

SPF 30 UV ışınlarının yüzde 97’sini engelleyebilir. Uzmanlar SPF 100’ün bile Güneş’in ışınlarının %100 kadarını engellemesinin asla mümkün olmadığını ve insan vücudunun bu ışınlara tepkisinin kötü olabileceğine değiniyor.

Güneş kremi kullanmayan insanların cilt sorunları yaşamasının daha fazla mümkün olabileceği gibi aynı zamanda daha fazla cilt kanseri ve benzer sağlık sorunlarına yakalanma riskleri olabileceğinden söz ediliyor. ABD ve bazı ülkelerde özellikle yaz aylarında güneş kremini ücretsiz olarak dağıtan deneme ürünü olarak müşterilerini bu kremleri kullanmaya teşvik eden promosyonlar veriliyor.

University College London’daki yeni araştırmaya göre insanlar yeterli oranda güneş kremi kullanmıyorlar. Yapılan çok fazla sayıda araştırma yok ancak mevcut araştırmalarda zaten insanların güneş kremini çok az sürdükleri, yeterli aralıklarla tazelemedikleri ve yeterli kalitede ürünler almadıklarına dikkat çekiliyor. Lüks otellerin plajlarında veya havuzlarda yüksek kaliteli güneş kremleri kullanılırken özellikle de halka açık sahillerde güneş kremi markası olarak daha düşük kaliteli markaların kullanıldığı tahmin ediliyor.

Güneş kreminin yeterli düzeyde kullanılmadığına değinen araştırma, aynı zamanda insanların suya girdikten sonra üzerlerindeki koruyucu etki son bulmasına rağmen saatler sonra güneş kremlerini tazelediklerine değiniyor. Aynı araştırmaya göre insanların vücutlarının her yerine güneş kremi sürmek yerine daha az bölgesine güneş kremi sürdüklerini ve bunun çok ciddi sonuçlarının olabileceğine işaret ediyor.

Biliyor muydunuz? Güneş kremi dünyada kırışıklığı önleyici tek üründür ve güneş olmasa bile 20’li yaşların başından biraz sonra sürülmesi genç yaşta ve gelecekte oluşacak kırışıklıkları engelleyebilir.