Coronavirüs tüm dünyada etkisini 6 aydır göstermeye devam ederken insanlığı evlere, sığınaklara ve kapalı ortamlara hapis etti. Trilyonlarca dolar değerinde büyük ekonomik kayıplar yaratan ve zararların giderek daha çok artış göstermesine sebep olan virüs, aynı zamanda insanların sağlığı ile çok yakından oynadı.

Kim veya kimler tarafından tedavisi veya aşısı bulunacak henüz bilinmez ancak 2 seneden önce herhangi bir aşının bulunmasının beklenmediği coronavirüsü ile ilgili olarak uzmanlar sürekli halkların dikkatli olması gerektiğine değiniyorlar. Milyarlarca insanın yaşadığı büyük bir gezegende her an, her kişi coronavirüsü ile karşı karşıya gelebilir ve onu farketmesi hemen mümkün olmadığı için çok ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilir.

Tatile Gitmeli Mi?Coronavirüs Salgını Sırasında Yüzmek, Tatile Gitmek Ne Kadar Güvenli? Merak Edilen Soruların Yanıtı

Bu sene sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada coronavirüsü dolayısı ile tatiller çok daha zevksiz geçecek. Açık büfelerden istendiği gibi yemekler alınamayacak, daha uzun sıralar beklenmek zorunda kalacak ve aynı zamanda otellerde toplu eğlencelerin uygulanmayacağı bir yıl olacak. Birçok otelde gösteri gibi etkinliklerin uygulanmayacağı, gündüz etkinliklerinin yine uygulanmasının beklenmediğinden söz ediliyor.

Bunun yanında Türkiye’de otellerin cafe ve bar kısımlarında sunulacak hizmetlerde de bazı düzenlemeler ve sınırlamalara gidilecek olduğu, misafirlerin çok fazla yakın oturmasını engellemek için sandalye sayısının azaltılacağı belirtiliyor. Bunların hepsi tatili eğlencesiz ve keyifsiz hale getirecek olduğu gibi, uzmanlara göre tatile gitmeyi 1 sene için ertelemek en doğru tercih yönünde.

Havuzlar Ne Kadar Güvenli?

CDC yönergelerine göre havuzların aktif tutulması gerekiyor. Ancak maalesef Türkiye’de otellerde havuzların devlet tarafından denetlenmediği, özellikle havuzlara kola ve benzer içecekler dökülse bile misafirlerin havuzlardan çıkarılmadığı çokça misafir tarafından biliniyor. Özellikle havuzların güvenli kalması için uygulanması gereken yönergelerin çoğu otelde doğru ve düzgün bir şekilde uygulanmadığı biliniyor. Peli temiz bir havuz nasıl olur, coronavirüse karşı havuza girmeden önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Yüzeylerin çok iyi temizlenmesi, alkol bazlı ve mikroorganizma oluşmasını engelleyecek, bakteri ve küf engelleyici malzemeler ile temizlenmesi gerekiyor
  • Otellerin iç mekanlarının çok iyi havalandırılması, mevcut hava kalitesinin çok daha iyi izlenerek daha hızlı modda çalıştırılması öneriliyor
  • Misafirlerin birbirlerine masa aralıklarının en az 2 metre olduğundan emin olmak, bununla beraber misafirlerin diğer kişilere ait küllük gibi ürünleri almasını engelleyici uyarılar yerleştirmek
  • Havuzda belirli mesafe uyarılarını işaretlemek
  • Havuzlarda kullanılan kiralanan malzemelerin her bir misafir tarafından kullanımı sonrasında dezenfekte edilmesi gerekiyor
  • Havuzların klor oranının yüksek oranda uygulanması ve daha yüksek klorlu olması öneriliyor
  • Uzmanlar havuzun çok kalabalık olmasını engellemek için bazı düzenlemeler yapılabileceğine değiniyorlar
  • Aynı zamanda havuzun rengine dikkatli bakmak, havuza tükürmemek gerektiğini ifade ediyorlar.

Havuzda Nasıl Güvenli Yüzebilirim?

Yüzemezsiniz! Havuzdan veya deniz suyundan size herhangi bir virüs bulaşması beklenmez, ancak havuz ve denizdeki tehlike insanların sizin yanınızdan geçerken özellikle efor ile daha hızlı nefes alıp vermesi ve parçacıklarını etrafa saçmasına bağlı sizin yanınızdan geçerken size virüsü bulaştırmasına bağlı oluyor. Bu sebeple denizlerde ve havuzlarda güvenli yüzmek istiyorsanız sakin, kendinize ait olan havuzları ve daha sakin plajları tercih etmek gerekiyor.