Kimyasal hadım nedir? Bu konu son dönemde değil ancak özellikle geçtiğimiz 2 sene içerisinde çok fazla tartışıldı. Kimyasal olarak bir erkeğin özellikle cinsel isteğinin düşürülmesi ve benzer eylemlerin ne kadar etkili olduğu konusunda soru işaretleri mevcuttu. Bir insanın suçlu bile olsa vücuduna dokunmanın insan haklarına aykırı olduğunu savunanlar bir tarafta, kimyasal hadımın çözüm olmayacağını düşünenler bir taraftaydı.

Bugün bu onlarca çocuk tacize uğruyor, tecavüz ediliyor ve farklı cinsel eylemlere alet ediliyorlar. bunu engellemek için yapılan çalışmalar, yasal güçlendirmeler özellikle bazı ülkelerde hiç ama hiç işe yaramıyor.

Peki Nedir Bu Kimyasal Hadım?Kimyasal Hadım İşe Yarar Mı? – Pedofili Suçlularına Kimyasal Hadım İnsan Haklarına Aykırı Mı?

Kimyasal hadım bir erkek üzerinden örnek verilecek olursa cinsel isteklerini baskılayıcı ilaçlar verilerek testislerin görevini yerine getirmesinin engelenmesi, meni üretiminin engellenmesi ve kişinin cinsel isteğinin neredeyse sıfırlanmasıdır. Bu durum kişi üzerinde çok ciddi yan etkilere sebep olabilir ve inanılmaz şiddetli yan etkiler zaman zaman kişiyi intihara kadar sürükleyebilir.

Kimyasal hadım genellikle hap yöntemi ile uygulanabilecek bir yöntem olarak bilinmektedir, aynı zamanda iğne ve benzer yöntemler ile uygulanması mümkündür. Cerrahi hadımda erkeğin 2 ayrı testisi, testis torbasından çıkarılır ve bundan sonra ömür boyunca o erkek eğer ki dışarıdan hormon replasman tedavisi almıyorsa ereksiyon olamaz ve herhangi bir cinsel istek genellikle duymaz.

Kimyasal hadı ise ilaçlar kullanıldığı süre boyunca geçerlidir ve bir süre sonra ilaçlar bırakıldığında geçersiz hale gelmektedir. Bunun yanısıra kimyasal hadımın çok ciddi kişisel etkileri olduğu için istemeyen kimseye uygulanması pedofili vakalarında bile uygun görülmemektedir.

Bunun sebeplerinden bir tanesi jinekomasti, ateş basmaları, kalıcı psikolojik bozukluk, intihara yönelim, erkeksiliğin azalması gibi şiddetli yan etkilere sebep olabilecek olmasının yanında testis ve diğer organlara, özellikle kemik yapısına bu durumun uzun vadede zarar vereceğine olan inançtır.

Uzmanlar, pedofili vakalarının özellikle yüksek hapis cezalarına ek olarak psikolojik tedavi edilmelerinin en doğru yöntem olduğunda görüş bildirirken, cerrahi veya kimyasal hadımın isteği olmayan hiçbir insana uygulanmasına sıcak bakılmamaktadır.
Kategori: