Bir tavuğun, sebzenin organik olabilmesi için sadece kimyasal kullanmadan üretilmiş olması yetmez. Bu ürünün hammaddesi ve çevre koşulları organik üretime elverişli olmalıdır.

Organik gıda gerçekleri…

Kimyasal İçermezOrganik Gıdalar Sandığınız Kadar Organik Mi?

 

Organik gıda, sentetik pestisitler, kimyasal gübreler, yapay ışık teknolojisi, endüstriyel çözücüler veya kimyasal gıda katkı maddeleri olmadan yetiştirilmiş gıdalardır. En ufak bir kimyasal uygulanması bile organik gıda olmamasına sebep olur.

Her Şey 1940’da BaşladıOrganik Gıdalar Sandığınız Kadar Organik Mi?

 

Organik gıda hareketi Yeşil Devrim’e yanıt olarak 1940’lı yıllarda doğdu ve o gün bugündür devam ediyor. Ancak son 10 yıl içerisinde çok daha fazla talep var ve giderek daha fazla sayıda insan organik gıda tüketmek istiyor. Yeşil Devrim, yüksek verimli çeşitli ürünlerin geliştirilmesi, böcek ilacı kullanımı ve daha iyi yönetim tekniklerinden dolayı gıda üretim adımlarında son derece iyi bir yere sahip oldu.

Besin Değerleri Aynı, Tatları Da Öyle!Organik Gıdalar Sandığınız Kadar Organik Mi?

Araştırmalar gösteriyor ki organik gıdaların tadı yani lezzeti organik olmayan gıdalara göre bir fark içermiyor. Aynı zamanda gıda üzerinde barınan bakteriler olarak da gıdanın herhangi bir şekilde organik olması durumunda farklı bakteriler içermediği belirtiliyor. Organik olan ve olmayan gıdalar kendilerine has bakterileri üzerinde barındırıyor.

Daha Pahalı!Organik Gıdalar Sandığınız Kadar Organik Mi?

Organik gıdalar, geleneksel gıdalara göre %200’e varan oranlarda daha fazla pahalı olabilir. ABD gibi ülkelerde organik gıdalar geleneksel gıdalara göre en fazla %50 oranında pahalı olurken, Türkiye’de ise %1000’e varan oranlarda daha pahalı fiyatlarda olabilmektedirler.

Sebep: Psikolojik

Organik Gıdalar Sandığınız Kadar Organik Mi?

Araştırmacılar insanların bazı psikolojik sebepler nedeniyle organik gıdaları satın alırken daha mutlu olduklarını, daha iyi tat ve lezzete sahip olduğunu iddia ettiklerini belirtiyorlar. Ancak organik olan gıdanın aşırı kimyasal ile üretilmemiş gıdadan tat ve koku gibi konularda farkının olmadığı testler ile kanıtlanmış durumda. Araştırmalara göre eğer ki bir insan etiketinde daha pahalı olan organik bir tavuk alırsa ve bu tavuk poşetinin altında her zaman aldığı organik olmayan tavuk bulunursa bile daha lezzetli ve daha iyi hissettiğini göstermektedir.

Bunun psikolojik sebepler sonucunda ortaya çıktığı ve insanların bu sebeple organik gıda tüketirken daha fazla mutlu hissedebildikleri belirtilmektedir.