Dünya ters yönde dönmeye başlarsa ne olur? Dünyamız bugün belirli bir hızda sürekli değişen hızlarda dönüyor. Sanılanın aksine Dünya her zaman sabit bir hızda dönmüyor ve Ay dolayısı ile dönüş hızında zaman zaman yavaşlamalar görülüyor.

Peki bugün için Dünyamızı bir anda tersine şiddetli bir kuvvetle döndürseydik ne olurdu? Hiç düşündünüz mü?

Dünya sürekli olarak dönüyor olsa da insanlar bunu hissetmiyor. Atmosferin dışına çıkıldığında ise (yani uzaya gidildiğinde) Dünya’nın dönüşünü net olarak görmek mümkün.

Dünya neden hızla dönüyor?Dünya Ters Yönde Dönmeye Başlarsa Ne Olur?

Dünya’nın neden hızla döndüğü konusunda bazı farklı görüşler yok değil. Oluşurken dev bir bulut olan Dünya’nın dönmeye başlaması yoğunlaştığı sıralarda oldu.

Çekim gücünün Dünya’nın dönmesine sebep olduğu ve bu sayede Dünya’nın sürekli olarak hiçbir zaman için durmadan döndüğü iddia edilir. Dünya’nın dönüşünü tersine çevirirsek ise felaketler yaşanır.

Dünya farklı yöne dönerse ne olur?

Eğer Dünya’yı bir anda şiddetli bir şekilde ters yöne çevirmek isteseydik bunu başaramazdık. Ancak oldu ki bunu yaptık diyelim, ne olurdu? Eğer şiddetli bir şekilde Dünya ters yöne doğru dönmeye başlasaydı bir anda okyanuslar taşar, insanlar uzaya savrulur ve canlı ırk Dünya üzerinden net olarak silinirdi. Sadece insanlar değil canlıların neredeyse tamamına yakını dönüş hızı ile uzaya savrulacağı için saniyeler içerisinde ölecekti ancak Dünya’da kalmayı başaranlarda darbe ve diğer sebeplerden dolayı aldıkları hasarlar dolayısı ile ölebilirlerdi. Aynı zamanda bundan daha büyük tehlike Dünya’nın dönüş hızında aniden şiddetli bir şekilde farklı yöne dönmesi nükleer bombaların patlamasına sebep olabilirdi.Dünya Ters Yönde Dönmeye Başlarsa Ne Olur?

Şiddetli dönüş hızı dolayısı ile nükleer tesisler bir anda yerinden oynayacak ve savrularak ortaya büyük bir radyasyon çıkacaktı. Binaların yıkılması ile birlikte zaten milyarlarca insan ölecekti ancak radyasyon insan ırkını tamamen yok edecek hatta canlı ırkını tamamen yok edecek bir silah olacaktı.

Şiddetli bir dönüş hızına sahip olan Dünya’nın ters yöne döndürülmesi imkansız görülse bile evrenin ne yaşatacak olduğu konusunda hiçbir öngörümüz yok.

Olaylar sadece bunlarla da kalmayacaktı, eğer ki şiddetle ters dönmeye başlayan bir gezegende yaşayanları yaşamlarına devam edebilecek olsalar başka felaketlerde bekliyor olacaktı.

Yağmur ormanlarının yerini çöller alacak, çöllerin yerini ise yağmur ormanları alacak sıcak iklime sahip ülkeler soğuk olacak ve rüzgarın yönü bir anda değişecekti.

Tüm bunların yaşanması ile kalan canlılar olursa onlarında ölmesi bekleniyor olsa da araştırmacılar kesin olarak böyle bir şey yaşandığı zaman ne kadar şiddetli olacağını tahmin edemeyeceklerini çok şiddetli olursa Dünya’nın parçalarına ayrılacağını öngörüyor.

Yavaşlayarak dönseydi ne olurdu?Dünya Ters Yönde Dönmeye Başlarsa Ne Olur?

Eğer Dünya yavaşlayarak ters yönde dönmeye başlasaydı bunu hemen hissedemezdik. Yine iklimler değişecek, milyarlarca canlı bunalım girecek ve ölecekti. Özellikle bazı bitkilerin şaşıracağı ve bu sebeple ölecek oldukları konusunda net bilgiler elde edildi yapılan araştırmalarda.

Yavaşlayarak ters yönde dönen Dünya’nın canlılar üzerinde yine bile büyük bir etkisi olacaktı.

 

https://www.instagram.com/p/B5-9zBunDZ1/