Herkes bu soruyu özellikle çocukluk dönemlerinde aklından geçirmiştir. ‘Dünya’da sadece tek insan kalsaydı ne olurdu?’ sorusu ile bu ‘Tüm insanlar ölürse ne olur?’ sorusu arasında neredeyse pek bir fark yok.

İnsanlık yok olduktan sadece saniyeler sonra aslında sorunlar başlayacak. Biz insanlar eğer Dünya’da olmazsak birçok hayvan neslinin sonu gelecek ve kısa süre içerisinde milyarlarca hayvan ölecek. Bugün insanların hayvanların yaşam alanlarını işgal ettiğini iddia edenler maalesef bu konuda yanıldıklarını bu yazıyı okuduklarında daha da iyi anlayabilecekler.

 

https://www.instagram.com/p/B8ZSx4eBG8E/

İnsanlık tarihi boyunca Dünya’da her zaman en akıllı ırk oldu (tahminlere göre). Peki ya biz yok olduktan sonra Dünya nasıl bir yer haline gelecek? Biz olmadan hayvanlar veya başka bir canlı Dünya’nın mevcut durumunu koruyabilecek mi? Bu devasa gezegeni korumak, yönetmek her birimiz olmadan mümkün mü?

Saniyeler sonra yangınlar ve taşkınlar başlayacak

Siz bu metni okuduğunuz anda herhangi bir ormanda yangın çıktı, onlarca apartmanda yangın başladı ve bilinmeyen sebeplerden dolayı su boruları patladı. Tüm bunlar sadece şu birkaç saniye içerisinde okuduğunuz birkaç kelimeye bakarken oldu. Sadece bunlarla sınırlı değil, bu metinleri okumaya devam ediyorsunuz ve şu dakika Dünya’da olan olaylar arasında birçok farklı sorunlar yaşandı. Eğer bu birkaç dakika içerisinde olan yangınlar söndürülmese, su taşkınları engellenmeseydi ne olurdu? Bunlar biz insanlar sayesinde önüne geçilen olaylar, eğer bir ormanda yaşanan yangını insanlar söndürmemiş olsaydı o ormanda yaşayan milyonlarca canlı yok olacaktı.

Biz insanlar eliyle yaratılan yangınlar dışında doğal nedenlerden dolayı Dünya yangınlara meyilli olan bir gezegen. Güneş sürekli olarak ısıtıyor ve bunun sonucunda bazen bazı doğal nedenler yangın çıkmasına neden olabiliyor.

Kısa süre sonra: Metrolar ve sokaklar su altında kalacakHastalıklar İnsan Irkının Sonunu Getirebilir Mi?

İnsanlık yok olduktan sadece saatler sonra metrolar ve sokaklar su altında kalacak. Bugün yerin altında açılan metrolar aslında yeraltı sularının olduğu yerler. Yerin altındaki su bir pompa sayesinde metro hattına girmesi engelleniyor ve bu pompalar bir insan tarafından kontrol ediliyor. Biz bunları görmüyor olsak bile böyle insanlar ve görevleri metronun su pompalama sistemlerini yönetmek ve onları kontrol altında tutmak.

Bunun yanısıra insanlık yok olduktan saatler sonra sokaklar su altında kalmaya başlayacak. Elbette sokaklar su altında kalacak ancak bu su çoğu yerde hemen saatler içerisinde metrelerce yüksekte olmayacak. Yine de su altında kalacak olan yerler büyük oranda hayvan yaşamının kısa süre içerisinde sonunu getirecek, eşyaları kullanılamaz hale getirecek ve daha sonrası için küflenme ve çürümeye sebep olacak.

Tüm bunlar dolayısı ile metroların su altında kalmasına bağlı olarak enerji sistemlerinde sorunlar meydana gelecek, sokaklarda elektrik patlamaları başlayacak ve elektrik direkleri başta olmak üzere birçok alanda patlamalar yaşanacak. Tüm bu olanlar sulardan daha yüksek olan yerlerde yangınlara sebep olacak ve bu yangınlar gezegenin toz dumana karışmasına neden olarak, gözün gözü görmeyeceği bir ortam ve inanılmaz kötü bir havaya sebep olabilecek. (bölgesel olarak).

Birçok hayvan açlıktan ölecek

Hayvanların insanlar olmasa açlıktan öleceği hayvanseverler tarafından hep es geçilir. Hayvanseverlere göre insanlar hayvanların yaşam alanlarını ‘gasp ediyor’, ‘hayvanlara rahat vermiyor’. Ancak gerçekler ise çok farklı, evcil olsun veya olmasın yırtıcı hayvanlar dahil birçok hayvan insanlar öldükten sonra aç kalacak ve susuzluk nedeniyle, açlık nedeniyle ölmek zorunda kalacak. Bazıları sularda boğularak ölecek, büyük bölümü ise açlıktan dolayı ölmek zorunda kalacak.

Sokak hayvanları bugün birçok AB üyesi ülkede barınaklarda insanların mama vermesi sayesinde yaşayabiliyor, evlerde olanlar ise sahiplerinin verdikleri yemek ve su sayesinde hayatta kalıyor. Türkiye Cumhuriyeti gibi ülkelerde ise sokak hayvanlarının sayısı milyonları geçiyor ve bu hayvanlarında açlıktan dolayı çöplerden veya farklı yerlerden yemek bulamayacakları için kısa süre içerisinde günler içerisinde ölmesi bekleniyor.

Yırtıcı hayvanlar daha da fazla güçlenecek Tüm İnsanlar 1 Gecede Ölürse Ne Olur?

Aslanlar, kaplanlar ve çıtalar gibi yırtıcı hayvanlar ise daha fazla güçlenecek ve insan ırkının yeryüzünden yok olması sonrasında avlarına daha kolay olmasa bile bir şekilde ulaşabilecekler. Ancak bir süre sonra yeryüzünde güçsüz olan hayvanların ölmesi sonucunda yırtıcı hayvanlar birbirlerini yemek ve bunun sonucunda ise ölmek zorunda kalacaklar. Sonunda her zaman insan ırkı yok olduktan kısa süre sonra yırtıcı hayvanlar dahil tüm canlılar yok olacak.

Kanalizasyonlar taşacakTüm İnsanlar 1 Gecede Ölürse Ne Olur?

İnsanlar yok olduktan çok kısa süre sonra kanalizasyon sistemleri pompalanmayacağı ve enerji gitmeyeceği için dışarı kusmaya başlayacak. İnsanlar belki tuvaletleri kullanmıyor olacak ancak mevcut biriken tonlarca pis su ve atıklar direkt olarak nehirlere, göllere ve okyanuslara dökülecek, bunların bir kısmı ise kısa süre içerisinde sokaklara dökülecek. Bakteriler Dünya’yı bu sayede esir almış olacak ve bu durum kısa süre içerisinde Dünya’nın tüm temiz su kaynaklarının büyük bölümünün yok olmasına neden olacak.

Bu durumdan dolayı bazı bölgelerde kokudan durulamayacak seviyeye gelecek olduğundan dolayı özellikle kanalizasyon sistemlerine yakın olan yerlerde koku tüm çevreyi saracak.

Bu durum özellikle sular altında yaşayan ve dış etkenlerden etkilenmesi daha zor olan balık ve diğer deniz canlılarına sorun yaratacak. Dünya’da olan bitenden habersiz olan okyanus canlıları kısa süre içerisinde bu pis sular dolayısı ile zehirlenmeye başlayacak ve tüm deniz yaşamında olan sualtı yaşamı son bulmaya başlayacak. Daha çok balıklardan başlayacak olan bu etkilenme, daha sonrasında büyük balinalar ve diğer bilinmedik milyonlarca deniz canlısını zehirleyecek. Belki bu tür mikroplara karşı dayanıklı olan deniz canlıları ortaya çıkabilir ancak kısa süre içerisinde onlarda bir şekilde açlıktan ve mikropların daha fazla artmasından dolayı yok olmak gerçeği ile yüz yüze kalacak.

Mini kimyasal nükleer kış yaşanacakTüm İnsanlar 1 Gecede Ölürse Ne Olur?

Bugün tüm fabrikalarda sistemler insanlar tarafından kontrol edilir. Dünyanın her bir yanında fabrikalar var ve tonlarca kimyasal kapaklar altında insanlar sayesinde kapalı tutuluyor, aşırı ısınmaya karşı korunuyor ve daha birçok farklı önlemler alınıyor. Ancak tüm bu önlemler insanlar yok olduktan sonra yok olacak. Fabrikalarda yer alan bu kimyasallar birbiri ardına patlayacak ve manuel olarak duran kimyasallar bile patlamalar sonucunda açığa çıkacak. Uzmanlara göre kısa süre içerisinde Dünya’da mini kimyasal nükleer kış yaşanacak. Kısa sürecek olan bu kimyasal nükleer kış Dünya’nın tüm dengesini olağanüstü bir şekilde bozacak.

Doğal gaz tesisleri yangına sebep olacak

Doğal gaz tesisleri kontrol edilemeyecek olduğundan ötürü kimyasal durdurulamayacak yangınlar meydana gelecek. Yaşanan bu kimyasal yangınlar kısa süre içerisinde rüzgarların etkisi ile beraber bölgesel ısınmalara sebep olacak. Kimyasal nükleer kış nedeniyle birçok bölge aşırı soğuk olacak olmasına rağmen bu sıcaklık bu kışın kısa sürmesinde etkili olacak. Kesin olarak doğal gaz tesislerinin ne kadar süre boyunca yanacak olduğu bilinmiyor olsa da, yeraltından çıkarılan doğal gaz duracak olduğu için sadece mevcut doğal gaz depolarının patlamasının birkaç saat ile birkaç hafta içerisinde yanması bekleniyor.

En kötüsü: Nükleer tesisler eriyecek, radyasyon gezegene hakim olacakHastalıklar İnsan Irkının Sonunu Getirebilir Mi?

Nükleer tesisler ilk olarak kendilerini güvenlik moduna alacaklar, ancak bu güvenlik modu bir süreliğine yeterli olacak. Devasa nükleer tesisler kendilerini kapatmak isteseler bile kapatamayacaklar ve çekirdek sıcaklığı su basılmayacağı için bir süre sonra aşırı derece yükselecek ve Fukuşima’da ve Çernobil’de olduğu gibi eriyecek. Bu erime tüm dünyada olan yüzlerce nükleer santralde meydana geleceği için insan müdahalesi olamayacak ve bunun sonucunda radyasyon insan ve canlı yaşamının olamayacağı kadar yüksek kritik seviyelere yükselecek. Dünya tarihinde belki görülmemiş radyasyon seviyeleri saptanacak, ancak insanlık Dünya’da olmayacağı için bu anlar kayıt altına alınamayacak.

İnsanlığın kendi geleceği adına kurduğu bu devasa nükleer tesisler erimeye başladığında ortaya çıkacak olan sıcaklıkta bir o kadar yüksek olacak. Nükleer tesislerin çekirdeklerinin erimesi ile beraber en önce en yakın bölgedeki ağaç ve hayatta kalan hayvanlar ölecek, kısa süre sonra yangınlar daha fazla artacak ve radyasyon seviyesinden ve patlamalardan dolayı tahminlere göre Dünya nükleer bir kış yaşayacağı birkaç yıl içerisinde bu durumdan asla kurtulamayacak.

Öyle ki bu patlamaların yeryüzüne Güneş ışıklarının ulaşmasını engelleyecek kadar tozu atmosfere kaldırabileceği, bunun yıllar boyunca sürecek nükleer kış dolayısı ile Dünya’nın aşırı derece soğuk bir gezegen haline gelebileceği ve atmosferin zarar görerek yok olabileceği bile tahmin ediliyor.

Nükleer santraller eğer ki insanlar onları kontrol etmezler ise ölümcül tenekelere dönüşüyorlar ve bu durum insanlık tarihinde 2 kez yaşandı, bir kez daha yaşanması mümkün. Biz yok olduktan sonra yaşanması bizim adımıza bir şey farkettirmeyecek olsa bile bu tenekelerin ne kadar tehlikeli oldukları gerçeğini boş bir Dünya’da insan ırkından sonra bile gösterecek.

Yörüngede olan uydular düşecekTüm İnsanlar 1 Gecede Ölürse Ne Olur?

İnsanlar onları kontrol etmediğinde yörüngede olan uydular bir süre sonra Dünya’ya düşmeye başlayacak. Uzay yörüngede olan uyduların Dünya’ya düşmesi birkaç yılı bulabilecek gibi görünse bile, yakın mesafede olan yüzlerce uydu patır patır yeryüzüne düşmeye başlayacak.

Vejetasyon orijinal haline geri dönecek

İnsanlar onlarca yıldır bitkilerin genetiğini değiştirdiler, brokolinin şekli değişti, domatesin şekli değişti, boyutlar farklılaştı ve daha birçok değişim oldu. 20 yıl içerisinde Dünya’da vejetasyon eski haline gelecek ancak bu durum nükleer kış yaşanacak olduğu için mümkün olmayacak. Ancak insanlar olmasaydı ve küçük bir nükleer kış yaşanmazsa bitkiler 20 yıl içerisinde tanınmaz hale gelecek ve orijinal hale gelmiş olacaklar. 20 yıl sonra bir brokoliyi tanımakta zorlanabiliriz.

Evler, arabalar parçalanacak

Bir süre sonra evler ve arabalar tamamen parçalanacak. Bu kısa süre içerisinde olmayacak, ancak kısa süre içerisinde olacak olanlar evlerin camları kırılacak, çatlaklar oluşacak ve daha birçok hasar meydana gelecek. Yaşanacak olan bu durum dolayısı ile binalar dışarıdan aldıkları darbeler nedeniyle ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacak.

Şehirler genişleyecek

Şehirlerin sınırları ortadan kalkacak ve 25 yıl içerisinde Central Park gibi yerler diğer alanlara doğru yayılmaya başlayacak. Kısa sürede yaşanacak olan bu durum dolayısı ile bazı ülkelerin sınırları bile değişecek ve sınır bölgelerinde olan mevcut bariyeler kalkacak.

Barajlar parçalanacak

Şiddetli akıntı barajları parçalayacak ve su taşkınları daha çok olacak. Bazı şehirler kumla dolacak olsa da Las Vegas gibi şehirlerin kum altında kalmasından sonra buraların bir süre sonra su basması ile yok olması mümkün hale gelecek. Suudi Arabistan gibi çöl iklimi yaşanan ülkelerde su baskınları nispeten diğer okyanus ülkelerine göre daha az olacak olsa bile tüm şehirler er ya da geç bir şekilde yok olacak.

Metal yapılar paslanacakTüm İnsanlar 1 Gecede Ölürse Ne Olur?

Tüm metal yapılar paslanmaya başlayacak. Paslanmaz denilen metallar bile kısa süre içerisinde paslanacak ve bu durum bazı metal bina ve heykellerin yıkılmasına, büyük ses çıkarmasına neden olacak.

10.000 yıla kadar dayanabilecek yapılar var

İnsan ırkının yeryüzünden tamamen silinmesinin ardından tüm sorunlara 10.000 yıl dayanabilecek, en azından parçaları kalabilecek bazı yapılar var. Piramitler, Rushmore Dağı ve Çin Seddi gibi yapılar insan ırkından sonra 10.000 yıla kadar dayanabilecek eski çağlarda yapılmış özel yapılar olsa bile, 10.000 yıla kadar dayanabilecek olduklarının tahmin edilmesinin ardında çok sağlam olmaları ve bugüne kadar çok iyi bir şekilde kendilerini başarı ile muhafaza etmeleri yatıyor.

100.000 yıl sonra Dünya çok daha temiz olacak!

En nihayetinde Dünya 100 bin yıl sonra çok daha temiz bir gezegen olacak. Tüm pislikler 100.000 yıl içerisinde son bulacak ve temiz su kaynakları belki de 100.000 yıl içerisinde tekrar oluşacak. Radyasyon tamamen ortadan kalkacak ve insanlar için Dünya tekrar ilk zamanlarda olduğu gibi temiz, boş ve insandan geriye hiçbir kalıntı kalmamış yenilenmiş bir gezegen olacak. İnsanlık belki yeniden Dünya’ya gelemeyecek ancak eğer geri gelirse yeniden bugünkü durumuna erişmesi belki mümkün bile olmayacak.

Bugünden geriye uzayda veya herhangi bir yerde kalacak olan kalıntıların sayısı 1 elin parmaklarını geçemeyeceği için bugüne ait herhangi bir iz bulunması 100.000 sonra mümkün olmayacak. Uzaya Ay’a gönderilen insan yapımı araçlar, Mars’a gönderilen araçlar çürüyecek ve kendiliğinden bir şekilde doğal olarak yok olacak.

İnsanlıktan geriye kalacak bir şeyler var!Tüm İnsanlar 1 Gecede Ölürse Ne Olur?

İnsanlıktan sonra Dünya milyonlarca yıl sonra tertemiz olduğunda ziyaretçiler gelirse bulabilecekleri bazı kalıntılar olacak. Bunlar insan kemikleri veya benzer yapı parçaları olmayacak. 10.000 yıl dayanabilecek piramitlerden geriye 100.000 yıl veya milyonlarca yıl sonra herhangi bir hatıra kalmayacak. İnsanların geride bıraktığı şey ise mikro plastikler olacak. Okyanuslarda ve su kenarlarında birikecek olan gözle görülemeyen mikro plastikler insanlardan geriye kalan tek şey olacak.

İnsanlardan geriye kalacak olan en önemli ve yok edilemeyecek şey ise uzaya gönderdiğimiz radyo sinyalleri olacak. Uzaya gönderilen bu sinyallerin milyonlarca yıl sonra bile varolacağı ancak görünmez bir kalıntı olacağı ve farklı canlı türlerinin ne kadar akıllı olurlarsa olsunlar bunları fark etmelerinin pek de fazla mümkün olamayabileceği düşünülüyor.

İnsanlar bugün hep Dünya’da kalacaklarmış gibi hareket ediyorlar, ancak kısa süre sonra Dünya’dan yok olmaları durumunda geride hiçbir şey bırakamayacak olduklarını unutuyorlar.

Aldığımız cep telefonları, yaşadığımız mutluluklar ve her şey tamamen geride kalacak. Eğer insan ırkı yeryüzünden silinirse dini açıdan bakılmazsa tamamen sonsuzluğa gidecek ve herhangi birimizden en ufak bir parça bile gezegenimiz Dünya’da kalmayacak. Bu kulağa çok korkunç geliyor olabilir, hepimiz geride hatıralar bırakmak isteriz.

Fotoğraf çekilir, bazı yerlerde hatıra olarak çizimler yaparız veya parmak izimizi basarız, ancak bunların her biri biz yok olduktan sonra yeryüzünden tamamen silinecek ve bir daha asla geri gelmeyecek.

Bir yakınınız öldüğünde Dünya’da geri kalanlar olarak asla onun geri gelemeyeceğini bilerek yaşarsınız, onun eşyalarını verirsiniz ve o eşyalar bir süre sonra tamamen yok olacaktır. Doğanın kanunu bu ve insanlık olarak bir gün tüm yapılanlar yok olacak, bu belki on yıl sonra, belki on milyon yıl sonra…

Kaynaklar ve ileri okuma:

https://travelversed.co/travel-talk/20-things-that-would-happen-if-humans-disappeared-from-earth-overnight/1/

http://worldwithoutus.com/about_book.html (Bizsiz Dünya kitabı)

Araştırmacı yorumları

Doğal yok oluş sürelerinin incelenmesi