George Floyd, bir ırkçı polis tarafından acıması bir şekilde öldürüldü. Ancak bu kamera kayıtları olmasaydı George Floyd’un ölümü bu kadar büyük protestolara sebep olmayacak, aynı zamanda dünya bu konuda bu kadar büyük farkındalık yaşamayacaktı. Uzmanlar, video ve fotoğraf kayıtlarının çok önemli olduğuna değinerek, özellikle de bir olay yerinde suçu kaydetmek isteyenlerin bu konuda dikkat etmesi gereken bazı detaylar olacağına dikkat çekiyorlar.

Kamuya Açık Alanda İstediğiniz Kadar Video Çekebilirsiniz

Kamuya açık olan toplumun içerisinde olduğunuz her video ve fotoğraf çekme özgürlüğünüz bulunmaktadır. Eğer ki bir kişi size kendisini videoya almamanız gerektiğini söylüyorsa bu durumda bunun bir suç olmadığını, özellikle kendisini videoya almadığınızı söyleyebilirsiniz ve gerekirse polisi aramasını söyleyebilirsiniz. Bir kişinin özel fotoğraflarını veya videolarını çekmediğiniz, özellikle bir kişinin mağazasına yönelik çekim yapmadığınız sürece çevreyi ve özellikle de bir suç anının fotoğraf ve videosunu her zaman çekmekte özgürsünüz.

Suç Videolarını Çekmekte Sakınca Yok Ama…

Amerikan avukat Eric J.Trabin, suç videoları ve fotoğraflarının çekilmesinin önerildiğini, polis şiddetinin bile videoya çekilmesinde herhangi bir engelin söz konusu olmadığını ve polisin buna karşı çıkmasının mümkün olmayacağına değiniyor. Türkiye’de de bu durumun geçerli olduğu bilinen bir gerçek iken, aynı zamanda dikkatli olmak gerekiyor. J.Trabin, eğer ki bir suç anında video veya fotoğraf çektiyseniz bu fotoğraf ve videoların korunması için çok dikkatli olmanızı, asla cep telefonunuzu suçu işleyene göstermemenizi veya vermemenizi öneriyor.

Bununla beraber J.Trabin’in açıklamasına göre bir suç anının fotoğraf veya videolarının çekilmesi durumunda bunların hemen en kısa süre içerisinde bulut arşivlere yüklenmesi öneriliyor. Ki böylece olası bir durumda polis şiddetini videoya aldıysanız bile polisler cep telefonunuza izin alıp el koysa ve videoyu yasadışı bir şekilde silerek delilleri yok etse bile sizin elinizde bir video kaydı kalmış olsun.

Videoyu Polisle Paylaşmak Zorunda Değilsiniz

Bir suç anının videosunu çektiyseniz ve polis sizden bunu istiyorsa vermek zorunda değilsiniz. Polis ancak özel izin çıkartıp yasal yollardan sizden bunu talep edebilir ve cep telefonunuz veya cihazlarınıza el koyması mümkün değildir. Ancak ne olur, ne olmaz diyerek siz suç anına ait delilleri mutlaka farklı bir bulut arşivde saklayın ve mümkünse birkaç bulut arşivde bunu saklamayı düşünün.
Kategori:

Etiketler:

,