Corona virüsü bir süredir havuzlar, parklar ve denizlerin kapalı kalmasına sebep oluyor. Binlerce insan son dönemde havuza gitmek için gün sayarken özellikle de havuzların ne kadar güvenli olduğu konusu soru işaretleri yaratıyor. CDC tarafından net ve kesin açıklamaya göre havuz suyu veya deniz suyundan herhangi bir şekilde insana corona virüsünün geçmesi mümkün görülmüş değil. Ancak CDC tarafından yapılan açıklamada bunların ön araştırmalar olduğu, daha sonrasında yapılacak araştırmalarda bu durumun değişebilecek olduğuna uzmanlar vurgu yapmaktalar.

Corona virüslerin suda yaşamadıkları, bu sebeple özellikle deniz suyunda ve klorlu havuz suyunda yaşamalarının mümkün olmadığına değiniliyor. Uzmanlara göre, ayrıca havuz suyunda yüksek oranda klor uygulanması durumunda tükürük ve benzer salgılar havuz suyuna düşmüş olsa bile içerisinde corona virüsü bulunan herhangi bir sıvının içerisindeki bu virüs hemen etkisiz hale geliyor ve diğer insanlara havuz suyundan veya deniz suyundan corona virüsü bulaşmıyor.

Ama Bir Sorun Var!Havuzdan Veya Denizden Corona Virüsü Bulaşır Mı?

Ancak uzmanlar bu noktada durulmasını öneriyorlar. CDC verilerine göre havuz suyundan veya deniz suyundan insanlara corona virüsü bulaşmıyor olsa bile insanların mutlaka dikkatli olması öneriliyor. Havuz suyunun corona virüsün yaşamasına izin vermemesine rağmen özellikle klor seviyesi düşük olması durumunda virüsün yaşamasına çok kısa süre içerisinde bile olsa izin verebilecek olduğu, bu durumun özellikle çok ciddi sonuçlarının olabilecek olduğuna değiniliyor.

Giderek daha fazla sayıda insanın havuzlara akın etmeye hazırlandığı şu son dönemde insanların birden havuzu doldurmasının klor dengesinin çok iyi ayarlanması için işletmecilere bir uyarı olması öneriliyor. ABD ve diğer birçok ülke havuzları açmazken, Türkiye’de otellerin açılmasının özellikle büyük sorunlara sebep olabileceği, bu durumun tatile gitmek isteyenler için ayrıca bir uyarı olması gerektiğine değiniliyor.

Havuz suyunda yaşayan farklı virüslerin olabileceğine değinen uzmanlar, özellikle de bazı virüslerin suda daha fazla yaşamaya dayanıklı olduğuna, ancak corona virüsü ailesinin hiçbir üyesinin suda yaşamaya pek fazla elverişli olmadığına değiniyorlar.

Washington Üniversitesi’nden Uzman AçıklamasıHavuzdan Veya Denizden Corona Virüsü Bulaşır Mı?

Washington Üniversitesi’nde bulaşıcı bir hastalık doktoru olan Andrew Janowski, havuz veya deniz suyunda corona virüsü ailesinden hiçbir üyenin yaşamadığını, bu konuda yapılan araştırmaların doğru olduğuna yönelik açıklamalarda bulundu. Ancak açıklamasında havuz veya deniz suyunda virüs olmasa bile içerisine giren insanlarda corona virüsü olabileceğine değinen Janowski, havıza veya denize girecek olanların bu yönüyle çok dikkatli olması gerektiğine değindi.

Washington Üniversitesi’nde bulaşıcı bir hastalık doktoru olan Andrew Janowski, açıklamasında “havuz veya deniz suyunda corona virüsü olmayabilir, buraya kadar doğru. Ancak havuz veya denize giren kişide virüs olabilir ve bu kişi nefes alıp vermeye devam ediyor. Salyalar ve benzer yöntemler ile virüs dolu parçacıklar size bir anda yapışarak sizi enfekte edebilir. Havuz suyundan veya denizden korkulmaması gerekiyor, korkulması gereken havuzun veya denizin içerisinde yüzen ve 8-9 metreye kadar hapşırma yoluyla virüsü yayan insanlar olmalıdır” diyor.

CDC: Dikkatli Olun

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri tarafından yapılan açıklamada ise bu sene tatile gidecek olanların çok dikkatli olması öneriliyor. Aynı zamanda CDC’nin açıklamasına göre corona virüsü havuzlarda ve deniz suyunda yaşamıyor olsa bile havuz ve denize girene kadar kişilerin yanınızdan geçecek olması, 9 metre öteden herhangi bir enfekte hastanın hapşırması durumunda ortamda herkese virüsün geçebilecek olması riskleri kişilerin toplu alanlardan özellikle uzak durması gerektiğine dönük bir işaret oluşturuyor.

CDC’ye göre yine insanlar havuz ve denizler dışında toplu alanlardan uzak durmaları, mümkün oldukça mesafeyi korumaları ve belirti gösteren insanların yanından derhal 10 metre kadar uzağa gitmeleri öneriliyor.

Bunun yanında CDC’nin uzmanlarının yaptıkları açıklamalara göre göl kenarlarında buluşmalar ve mangal partileri konusunda da bazı açıklamalar bulunuyor.

Partilere Katılmak Güvenli Mi?

Köpük partileri ve arkadaş ortamında düzenlenecek olan partiler CDC uzmanlarına göre güvenilir görülüyor. Ancak uzmanların bir uyarısı ve birkaç açıklaması bulunuyor. Eğer ki bir partiye katılacaksanız veya herhangi bir yerde mangal yakacak ve arkadaşlarınızı kendi yanınıza çağıracaksanız dikkatli olmanız gerek. Enfekte hasta belirtilerini en az oranda gösteren bir kişi bile olsa partiye çağırılmaması, geldiyse bile hemen gerekli önlemlerin alınması öneriliyor.