Sağlıklı beslenmek günümüz şartlarında pek fazla mümkün değil. İnsanlar, kısa süre içerisinde tüketebilecekleri, çok ağır olmayan gıdalara çok daha fazla ilgi gösteriyorlar. Özellikle dışarıda satılan ürünler evlerde yapılan ürünlere oranla daha fazla katkı maddesi içeriyor ve insan vücudu bu katkı maddelerine alışkın olsa bile bunların yıllar içerisinde vücutta ne gibi değişimler yaratacağı her zaman önceden belli olamayabiliyor.

Bunları Tüketmeyen Var!

Bazı gıdaları herkes tüketmiyor olabilir, ancak özellikle içerisinde katkı maddesi olan gıdalar bazı insanlar tarafından neredeyse hiç denecek kadar az tüketiliyor.

SodaVücuda Zarar Veren Gıdalar

Bilindiği kadarıyla soda çok sayıda insan tarafından iç rahatlatıcı, sindirime yardımcı olarak bilinir. Gazlı bir içecek sınıfında yer alan soda, aslında bakıldığı zaman koladan pek farklı değildir. Doğal maden suyu olarak adlandırılan sodanın içerisinde yer alan tatlandırıcılar ve diğer katkı maddeleri büyük oranda kilo almanıza yardımcı olan bir içecek olmasında katkı payına sahiptir. Sizin sağlıklı zannettiğiniz soda aslında hiç de sağlıklı olmayabilir.

Yapay TatlandırıcılarVücuda Zarar Veren Gıdalar

Her yıl milyarlarca insan tonlarca yapay tatlandırıcı tüketiyor. Özellikle şeker yerine yapay tatlandırıcılar tüketilmesine uzmanlar son birkaç yıldır şiddetle karşı duruyor olmasına rağmen şeker yerine farklı yapay tatlandırıcılar kullanılmasının vücutta daha kötü sonuçlar yaratabileceği araştırmalara konu oluyor.

Çeşnili SoslarVücuda Zarar Veren Gıdalar

Özellikle bazı çeşnili soslar içerisinde bulunan köpük önleyiciler dolayısı ile tehlikeli olabilirler. Kızartma yağları ve diğer yağ çeşitleri içerisinde de köpük önleyici bulunur ve bu madde bazen olmaması gereken bir madde olarak ürünlere eklenmektedir.

Ton BalığıVücuda Zarar Veren Gıdalar

Ton balığından mümkün oldukça uzak durmak gerekir. Ton balığı yaşam şartları gereğince ağır cıva içeren ürünler arasındadır. Yüksek oranda protein içermesinden dolayı özellikle sporcular tarafından neredeyse her gün tüketilen ton ve ızgara kılıç balığı gibi ürünler yüksek cıva dolayısı ile kanser, mide sorunları ve zehirlenme gibi problemlere sebep olabilir.

İşlenmiş Et

Sucuk, sosis ve salam gibi ürünler birkaç farklı adımdan geçer ve içerisine büyük oranda katkı maddeleri ve koruyucu eklenir. Tadı çok lezzetli olan bu ürünlerin tüketilmesi sınırlı olmalıdır. Özellikle fazla miktarda bu ürünlerin tüketimesi gut ve benzer sağlık sorunlarına sebep olabileceği gibi, reflü ve mide sorunlarına da sebep olabilir. İşlenmiş et tüketiminin çok ciddi sağlık sorunlarına yüksek miktarlarda tüketilmediği sürece sebep olmadığı, ancak kilo aldırma özelliğinin bulunduğunu ekleyelim.

Mikrodalga İçerisinde Patlamış Mısır

Mikrodalga içerisinde patlamış olan mısırlar son derece tehlikelidir. Bunun sebeplerinden bir tanesi yüksek oranda katkı maddesi içeriyor olmasıdır ve terayağı yerine farklı maddeler içermektedir.

Margarin

Margarin tüketimi özellikle yağlanma ve benzer kilo sorunlarına büyük oranda etkilidir. Yüksek oranda margarin tüketiminin vücut açısından sivilce ve benzer sağlık sorunları yaratabileceğine inanılıyor.

Simit Ve Hamurişi Vücuda Zarar Veren Gıdalar

Hamurişi ve simit gibi ürünlerin sık tüketimi kilo almanıza yardımcı olur ve içerdikleri şeker dolayısı ile bu gıdalar diyabet adlı sorunu yaşamanıza sebep olabilir. Bununla beraber hamurişi tüketimi diş taşı oluşmasında etkilidir.