Hangi dönemde olursa olsun, çizgi film izlemek her çocuğun çok keyif aldığı bir eylemdir. Her ne kadar uzun sürelerle çizgi film ya da televizyon izlemek çocuklar için önerilmese de her çocuk çizgi film izlemek için çok heveslidir. Çizgi filmlerin müzikleri, renkleri, kahramanların isimleri ve o bambaşka dünyaları çocuklar için her zaman cezbedici olmuştur ve çağımız ne kadar farklılaşırsa farklılaşsın cezbedici olmaya da devam edecektir.

Eskiden çizgi film izleyebilmek için hafta sonu erkenden kalkar, televizyonun başına kurulurduk. Artan kanallar ve geçen sürede artık istenilen her saatte çizgi film izlemek mümkün hatta artık sadece çizgi filmler için yapılmış kanallar mevcut, üstelik bu kanalların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla.

Zamanın değişmesiyle çizgi filmler ve çizgi film karakterleri de değişiyor elbette. Çizgi dünyanın sınırları genişledikçe, gerçekçilik de artıyor ve hatta bazı çizgi film kahramanları acımasızlaşıyor. İşte size yeni nesil çizgi film karakterlerinden daha masum, eğitici ve naif olanları, tabi bu karakterlerin ne kadar çok sevildiğini hatırlatmaya gerek bile duymuyorum.

 

1.NİLOYA – Çizgi Filmi  ve Karakterleri

Niloya ve TospikSürekli merak eden, en yakın arkadaşı “Tospik” adında bir kaplumbağa olan sevimli bir karakter. Babası, annesi ve abisi ile keşke ben de orada yaşasam diyeceğiniz, dere kenarında sakin ve yemyeşil bir yerde yaşıyor. Bazı bölümlerde dede ve nene de çizgi filme dahil oluyor. Görseniz aile boyu espriler şakalar gırla gidiyor.

 

2. LELİKO – Çizgi Film ve Karakterleri

Leliko Leli ve Liko

Burada iki karakter var. Kız karakter Leli ve en yakın arkadaşı Liko. Bu ikilinin kendilerine ait evleri bile var. Hatta arabaları, uçakları ve daha birçok ulaşım araçlarına sahipler.

Yaşları ne derseniz, en fazla beş yaşında olan iki karakter.

Bir de bu ikiliye sürekli eşlik eden, onlara oyunlar oynatan Kulabuz karakteri var. Arada sırada da Pembik karakteri ziyaret ediyor ve o da oyunlara, sorulara ve şarkılara katılıyor. Sürekli bulmacalar, oyunlar, şarkılar ve danslar eşliğinde aslında çocuklara eğitici bilgiler veren bir çizgi film.

 

3. İBİ – Çizgi Filmi ve Karakterleri

İbi ve Tosi Çizgi Film Karakterleri

Son zamanlarda karşınıza çıkacak en enteresan karakterlerden birisi. Uzun ince kollar ve bacaklar, hiç bozulmayan pespembe saçlar, sürekli sırtta taşınan bir sarı sırt çantası.

Aslında araştırmacı ve sorun çözmeye odaklı bir çizgi film İbi.

En yakın arkadaşı da Tosi isimli bir kaplumbağa. Patpat yemişlerini yediği zaman, kocaman bir uçak olan bu kaplumbağa, İbi’nin en yakın arkadaşı ve aynı zamanda da kendi yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir Baldiyarlı. Bu ikiliyi sürekli takip eden Hoppa ve Tumba isimli iki robot da var. Bu robotlar, Tosi’nin dedesinin çizdiği Baldiyar Atlası’nın peşindeler. Matematik ve fen bilgisinin sürekli irdelendiği, araştırmacı ve eğlenceli bir çizgi film.

 

4. MAŞA İLE KOCA AYI – Çizgi Filmi ve Karakterleri

Maşa İle Koca Ayı Çizgi Film KarakterleriEn yeni çizgi filmlerden birisi. Maşa; sakar, meraklı, aceleci, inatçı ama sevimli mi sevimli bir kız çocuğu. Ormanda yaşıyor ve en yakın arkadaşı, öğretmeni ve yol göstericisi de adından da anlaşılacağı gibi kocaman bir ayı olan Koca Ayı.

Ormandaki hayvanların da sürekli olaylara dahil olduğu eğlenceli bir çizgi film.

 

5. JETT (HARİKA KANATLAR) – Çizgi Filmi Karakterleri

Harika Kanatlar Çizgi Filmi KarakterleriBu çizgi filmde ana karakterimiz Jett isimli bir kargo uçağı. Jett ulaştırması gereken kargoları Cimbo’nun belirttiği adreslere ulaştırıyor. Farklı ülkelere ve farklı kültürlere yapılan bu uçuşlarda Jett, gittiği ülkelerin kültürlerini de öğrenmiş oluyor. Teslimatı yaptıktan sonra da teslimatı yaptığı çocukla arkadaş oluyor ve onun dünyasını paylaşıyor.

Çoğunlukla Jett’in arkadaşlarının da yardımına ihtiyaç duyuluyor ve diğer uçak arkadaşları da her bölümde yardıma koşuyor. Eğitici ve eğlenceli bir çizgi film daha.

 

6. İTFAİYECİ SAM – Çizgi Filmi Kahramanları

İtfaiyeci Sam Çizgi FilmiKalabalık bir çizgi film. Sakin bir kasabada geçen, bol çocuk karakterin olduğu ve bu çocukların da sürekli sorun yaşadıkları bir çizgi film.

Kahraman itfaiyeci Sam ise her türlü soruna koşuyor ve en kısa sürede, hiç kimse zarar görmeden bu sorunları çözüyor. Başı sıkışan herkesin ilk aklına gelen isim “İtfaiyeci Sam”.

Tam bir kahraman, kibar ve çocukları seviyor. Eğitici ve eğlenceli bir çizgi film daha.

 

7. NANE İLE LİMON – Çizgi Filmi ve Karakterleri

Nane ile Limon Animasyon Çizgi FilmiAbla Nane ve kardeşi Limon. Limon’un en yakın arkadaşı Mandalina ve Nane’nin en yakın arkadaşı da Çilek. Çok meraklı, biraz yaramaz ama iyi niyetli ve masum bir karakter Limon. Yardım sever, arkadaşlarını çok sever ve yaşı gereği de biraz haylaz.

Limon kıpır kıpır, enerji dolu ve bir o kadar da akıllı bir karakter. Meraklı olduğu için, sürekli bir macera söz konusu.

Eğitici ve eğlenceli olan bu çizgi film, kültürümüzde yer alan bir çok hikayeyi de anlatıyor.

 

8. DAMLA’NIN DOLABI – Çizgi Filmi Karakterleri

Damla'nın Dolabı Çizgi FilmiDamla, baş çizgi film karakteri. Küçük, meraklı ve hayal gücü çok kuvvetli bir kız çocuğu. En yakın arkadaşı Havuç Kafa. Aslında Havuç Kafa, Damla’nın küçük battaniyesi ama her bölümde önemli bir yer alıyor.

Damla her bölümde evine gelen arkadaşlarıyla maceralara atılıyor. Dolabından çıkan kıyafetlere göre, her bölüm ayrı bir macera halini alıyor.

Sürekli dostluk ve eşitlik üzerine mesaj veren bu çizgi film de çocuklar için hem eğlenceli, hem de eğitici.

 

9. CANIM ARKADAŞIM – Çizgi Filmi ve Karakterleri

Canım Kardeşim Galip Çizgi Film KArakteriÇalışan bir anne, her işe yardımcı olan bir baba. Eğlenceli, meraklı ve hayal güçleri kuvvetli iki kız kardeş, aileye yeni katılan bir erkek kardeş ve evin en komik bireyi olan bir kedi.

Altı karakterin yoğunlukla yer aldığı dizi genel Türk çizgi filmlerinden biraz daha farklı.

Çizgi filmdeki baba karakteri Galip, hem çok meraklı, hem çocuklarıyla sürekli ilgili hem de eğlenceli bir yapıya sahip. Genel olarak baba çalışır ve eve para getirir, tek görevi de budur tabusunu yıkmış olan, çok daha eğlenceli ve aile içi yaşantıya katılımcı olan bir baba karakteri çizen bu çizgi film mutlaka seyredilmeli.

Mete yeni doğan erkek kardeş, henüz çok önemli bir yeri yok ancak büyüdükçe daha aktif bir karakter olacaktır.

Evin küçük kızı Mine, sonsuz bir hayal gücüne sahip, eğlenceli ve meraklı bir karakter.

Büyük abla da Müge, örnek davranışlar sergileyen sevimli bir abla karakteri.

Anne karakteri Lale, akıllı ve çalışkan bir karakter, çoğu Türk çizgi filminin aksine çalışıyor. Her işe yetişen, çocuklarıyla ilgili ve eğlenceli bir karakter.

Favori karakter ise baba Galip. Çok eğlenceli, çok ilgili ve her işe yetişen bir karakter.

Evin kedisi ise Mıncır, henüz küçücük bir yavruyken bulunmuş ve ailenin ayrılmaz bir parçası olmuş.

 

10. RAFADAN TAYFA – Çizgi Film Karakterleri

Rafadan Tayfa AnimasyonuOldukça fazla karakter barındıran bir çizgi film. Bir karakter diğerinin daha önünde diyemeyeceğimiz, sıcak ve eğlenceli, eski mahalle kültürünü yansıtan bir çizgi film.

Akın, Kamil, Hayri, Mert, Sevim, Hale, Rüstem Abi, Basri Amca ve Yumak karakterlerinin maceralarını anlatan bir çizgi film.

Eskiden olduğu gibi çocukların güvenle sokakta oyun oynayabildiği, bütün mahalle tarafından koruyup kollandığı, ayrıca çocukların da mahalledeki büyüklerine saygıda hiç mi hiç kusur etmedikleri sıcak, keyifli ve naif bir çizgi film.

Rafadan Tayfa Çizgi Filmi 2016 yılı Tanıtım Videosunu da paylaşalım:

 

Çocuklar için eğlenceli ve bir o kadar da masum kalmış on çizgi filmi paylaştık.

İçinde kötülük, ayrımcılık ya da dövüş sahneleri olmayan bu çizgi filmler ve çizgi film karakterleri çocuklarınız için doğru tercihler olacaktır. Hatta siz de keyifle izleyebilirsiniz.
Kategori: