Refleksoloji, vücudun kendini onarması için yapılan hareketler ve eylemler bütünüdür. Refleksoloji eski bir uygulama olduğu için kökenini ve tarihini izlemek son derece zor olmaktadır. İnsanlık tarihinde refleksolojinin zaman zaman insanlar tarafından uygulandığı, ancak bunun adlandırılmadığı konusunda bazı düşünceler mevcuttur.

Bunlar, özellikle bazı insanların bu durumu aslında daha önce kendilerine uyguladıkları ancak daha sonrasında bunun adlandırıldığı yönünden gelen iddialar olarak kalmaktadır. Ancak M.Ö. 2030’lu yıllardan itibaren insan hayatının bir parçası olduğu yönünde iddialar bulunmakta olup, Mısır’da duvar çizimleri ve benzer deliller olduğuna yönelik açıklamalar bulunmaktadır. Kesin olarak ne zaman ortaya çıktığı ise bilinmiyor. Refleksoloji Nedir sorusunun detaylı cevabını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Refleksolojinin kısa bir zaman çizgisi

 1. Çin klasiği, M.Ö. 1000 yıllarında yazılan Sarı İmparatorun Dahili Tıp Klasiği “Ayak Yönteminin İncelenmesi” konulu özel bir bölüme sahip olduğu görülmektedir. Bu bölümde özellikle bu uygulamalardan direkt olarak söz edildiği, ve bu uygulamaların etkilerinden söz edildiğinden bahsedilmektedir.
 2. Marco Polo’nun 1300’lerde bir Çin masaj kitabını İtalyanca’ya çevirdiğine 1528 yılında refleksolojinin Avrupa’ya geldiğine inanılmaktadır. Ancak bu konuda kesin bir delil yoktur.
 3. ABD’de, sıklıkla refleksolojinin babası olarak anılan MD William H. Fitzgerald, 1917’de vücudu rahatlatan bazı kitaplar yazmıştır. Bu konuda yazdığı yazılar ile adından oldukça fazla söz ettirmiştir.
 4. Fitzgerald’ın çalışmaları, Dr. Shelby Riley tarafından daha sonradan genişletildi. Ancak bugüne kadar geçen süre içerisinde özellikle refleksolojinin temeli asla değişmedi ve temel odak noktası her zaman ayaklar olmayı sürdürdü.
 5. Riley için çalışan bir fizyoterapist olan Eunice Ingham, refleksolojinin ön plana çıkmasında liderlik eden isimler arasında yer almaktadır. Bu konuda o dönemlerde çok büyük çalışmalara imza attığı tahmin edilmektedir.
 6. 1957’de Dr. Paul Nogier dış kulaktaki noktaların refleks haritasını çıkarmıştır. Bu harita sayesinde yeni bir adım atılmıştır.

Refleksoloji Nedir, Nasıl Çalışır?

Refleksologlar, refleksoloji nedir sorusuna, refleksoloji konusunda vücudun kendisini onarmasına yardımcı olan hareketler ve eylemler olarak açıklama yaparlar. Bu konuda özellikle Çin tıbbında büyük bir yer alan refleksolojinin geçmişten günümüze milyonlarca insana uygulandığı tahmin edilmektedir.

Teori: Refleksoloji merkezi sinir sistemi ile çalışır.

Bu teori, 1890’larda Sir Henry Head ve Sir Charles Sherrington tarafından yapılan araştırmalardan sonra ortaya çıkarıldı. İnsan vücudunun en önemli sistemi olarak bilinen merkezi sinir sisteminin özellikle dışa duyarlı olduğu, buna bağlı olarak refleksolojinin insan vücudunda merkezi sinir sistemini harekete geçirerek sorunlu olan durumu düzeltmeye merkezi sinir sistemi aracılığı ile yardımcı olduğu iddia edilmişti.

Ancak bazı refleksologlar, bu konuda kesin bir görüş veremeyecek olduklarını, vücudun kendi kendini onarmasının birçok yöntemi olduğu gibi, dışarıdan yapılacak olan cerrahi ve cerrahi olmayan müdahalelerin nasıl etkileşim sonucunda iyileştirme gösterdiğini bilemeyeceklerine değinmektedriler.

Teori 2: Refleksoloji, stresi azaltarak ve ruh halini iyileştirerek ağrıyı azaltır.

Bazı uzmanlar ise bu konuda farklı görüşler ortaya atmaktadırlar. Bazı uzmanlara göre refleksoloji vücudun en büyük düşmanı olarak tanınan stresi azaltır ve bunun sonucunda ağrı ve benzer sağlık sorunlarını giderir. Ancak nörologlar özellikle bu konuda bazı soru işaretlerine sahip olduklarına değinmektedirler. Yoganın ağrıyı azaltmada refleksoloji kadar etkili olmadığı, bunun ise bir takım soru işaretleri doğurduğu iddia edilmekte. Bazı refleksoloji uzmanlarına göre stres vücudun en büyük sorunları arasında yer alıyor ve refleksoloji uygulamaları sayesinde kişi stresten büyük oranda arınıyor. Zihin durumu daha iyi hale geliyor ve daha fazla rahatlama yaşıyor. Bunun sonucunda ise yaşadığı sağlık sorunları ortadan kalkıyor ve bu durumun ardında stresin vücutta psikolojik ve fiziksel olarak ağrıya sebep olduğunun büyük oranda anlaşıldığına değiniyorlar.

Teori 3: Refleksoloji vücudun “hayati enerjisinin” akmasını sağlar.

Vücudun bir takım enerji içerisinde çalıştığına değinen bazı isimler ise refleksoloji sayesinde vücudun enerjisinin aktığını, fazla depolanan enerjinin vücuttan çıkarılmasının refleksoloji uygulamaları sayesinde mümkün olduğunu ifade etmektedirler. Ancak kesin olarak bilinen bir şey var ki, vücudun hiçbir şekilde büyük oranda enerji depolaması en azından bugüne kadar yapılan araştırmalarda pek fazla mümkün olmamıştır.

Bazı araştırmalarda refleksoloji sayesinde vücutta biriken stres ve benzer sorunların birden bire ortadan kaybolduğu, bunun yanında vücudun gereksiz yüklü enerjiden arındırılarak kişinin sağlıklı yaşamına kavuşturulduğundan söz edilir. Bir grup uzman buna karşı çıkarken, vücudun büyük oranda enerji depoladığına ve yaşamın enerji sayesinde devam ettiğine değinen çok sayıda refleksoloji uzmanı ise bu teorinin doğru olduğuna inanmaktadır.

Enerji konusunda bazı uzmanlar ise vücudun kendi enerjisini sürekli olarak akıttığına, bundan kurtulduğuna ancak bazı insanlarda bu enerjinin akmadığına ve bunun bir sonucu olarak ise refleksoloji sayesinde bu enerjinin vücuttan atılmasının mümkün olduğuna değinmektedir. Bazı uzmanlar insanların özellikle sakin yerlerde yaşadıklarında daha az enerji yüklü olduklarını, vücutlarında elektriklenme gibi sorunlarla da daha az oranda karşılaştıklarına değinmektedirler.

Teori 4: Bölge teorisi

Bu teoride ise vücudun 10 farklı bölgesinde sistemlerin olduğu iddia edilmektedir. Örneğin masaj yapıldığında çok daha fazla rahatlayan kaslar nasıl ki ağrı ve benzer sorunlardan büyük oranda azalıyor ise, refleksoloji sayesinde vücuttaki bazı ağrıların azaldığına değiniyor. Ancak bu konuda yine bazı refleksoloji uzmanlarının farklı görüşleri ortaya çıkmaktadır.

Refleksolojinin potansiyel faydaları nelerdir?

Refleksoloji birçok farklı faydalara sahiptir. Ancak amansız bir şekilde bu tedaviye güvenmek, tamamen bir kişiye inanarak bu tedavi ile hastalıklardan kurtulabileceğinize inanmak asla doğru değildir.

Şimdiye kadar, refleksolojinin bazı sağlık sorunlarına yardımcı olabileceği bilinmektedir;

 • stres ve kaygıyı azaltmak
 • ağrıyı azaltmak
 • ruh halini daha iyi seviyelere yükseltmek
 • genel durumu iyileştirmek

Buna ek olarak, bazı insanlar refleksolojinin kendilerine şu durumlar için faydasının dokunduğuna yönelik ifadeler kullanmışlardır;

 • bağışıklık sistemini güçlendirmek
 • kanserle savaş
 • soğuk algınlığı ve bakteriyel enfeksiyonları aşmak
 • sinüs problemlerini gidermek
 • sırt ağrısı ve benzer sırt problemlerinden kurtulmak
 • hormonal dengesizlikleri gidermek
 • doğurganlığı arttırmak
 • sindirimi iyileştirmek
 • artrit ağrısını hafifletir
 • sinir problemlerini ve kanser ilaçlarından dolayı kaynaklanan uyuşukluğu tedavi etmek (periferik nöropati)

Araştırma ne diyor?

Refleksoloji ile ilgili çok fazla çalışma yok. Ve birçok uzman bu konuda tedavinin doğru olmadığıne ve iyileştirici yönünün olmadığına değinmektedir. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, refleksolojinin herhangi bir tıbbi durum için etkili bir tedavi yöntemi olmadığı sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Ancak araştırma masaj gibi uygulamalarda olduğu gibi refleksolojinin insanlar için alternatif olarak dışarıdan ekstra uygulanabilecek bitkisel tedavilerde olduğu gibi benzer bir şekilde uygulanmasının mümkün olabileceğine değinmişlerdir.

Araştırmadan çıkan sonuçlar biraz beklendiği gibi olmuştur.

Ağrı

2011 yılında Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından fonlanan üst düzey bilim adamları, refleksoloji tedavilerinin ilerlemiş meme kanseri olan 240 kadını nasıl etkilediğini bir süre boyunca yakından incelediler. Tüm kadınlar kanserlerinden dolayı kemoterapi gibi tıbbi tedavilere maruz kalmış ve bu tedavileri görmeye devam eden veya gören iyi durumda hastalardı.

Çalışma, refleksolojinin nefes darlığı da dahil olmak üzere bir kısım semptomların daha fazla rahatlamaya yardımcı olabildiğini, ancak bunun büyük oranda rahatlatıcı bir etki olup olmadığı konusunda soru işaretleri kaldığına değinildi.

Uzmanlar ayrıca adet öncesi sendromu ağrısı (PMS) yaşayan kadınlarda refleksolojinin ağrı üzerindeki etkilerini de özellikle incelediler. 35 kadın üzerinde el, ayak ve kulakta yapılan refleksoloji girişimleri mevcuttu.

İki aylık refleksoloji tedavisi alanların, almayanlara oranla daha az ağrı çektikleri ortaya atıldı. Ancak, bu çalışmanın çok küçük olduğunu ve onlarca yıl önce yapıldığını asla aklınızdan çıkarmayın. Eğer PMS ağrısı yaşıyorsanız bu durumda bir uzman doktordan yardım almayı deneyebilirsiniz.

Refleksolojinin ağrıyı azaltmaya yardımcı olup olmadığını tam olarak anlamak için daha büyük, uzun süreli daha fazla finanse edilen özel sağlık çalışmalarına ihtiyaç olduğu apaçık bir şekilde bilinmektedir.

Kaygı Gidermek

2000 yılından itibaren, araştırmacılar 30 dakikalık bir ayak refleksoloji tedavisinin meme veya akciğer kanseri tedavisi gören insanlar üzerindeki etkilerini kısa süreli olarak incelemek için araştırmalarını sürdürdüler. Refleksoloji tedavisi görenlerde refleksoloji tedavisi almayanlara göre daha düşük kaygı düzeyi olduğu raporlara geçti.

Biraz daha büyük bir 2014 yılında yapılan araştırmanın sonucunda, araştırmacılar kalp ameliyatı geçiren kişilere dört gün boyunca günde bir kez 20 dakikalık ayak refleksoloji tedavisi uyguladı ve buun sonuçlarını incelediler.

Refleksoloji tedavisi alanların, anksiyete düzeyinin olmayanlara göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğunu ortaya koyan bir çalışma olarak tarihe geçtiği belirtildi. Başka bir insanın başka bir insana dokunması zaten genellikle kaygı giderici ve rahatlatıcı, bazen zevk veren eylem olarak bilinmektedir.

Refleksolojiyi Denemek Güvenli Midir?

Genel sağlık sorunları olan insanlar için bile doğru uygulanan refleksoloji tedavisi herhangi bir şekilde sorunlara sebep olabilecek bir tedavi olarak görülmemektedir. En ağır durumda hastaların bile bu tedaviden herhangi bir zarar görmeleri eğer ki cilt üzerinde problemleri yoksa ve herhangi bir çok ağır psiko-sosyal sorunları yoksa güvenli olacağı tahmin edilmektedir.

Bununla birlikte, aşağıdaki sağlık sorunlarından herhangi birine sahipseniz, önce doktorunuzla konuşarak refleksoloji tedavisini doktorunuza sormalısınız;

 • ayaklarda dolaşım problemleri
 • kan pıhtıları veya bacak damarlarınızın iltihabı
 • gut
 • MS
 • ayak ülseri
 • sporcunun ayağı gibi mantar enfeksiyonları
 • ellerinizde veya ayaklarınızda açık yaralar
 • tiroid problemleri
 • epilepsi
 • düşük bir trombosit sayısı veya diğer kan sorunları, bu da sizi daha kolay çürük ve kanamaya sürükleyebilecek bir sağlık sorunu olabilir.

Bu sorunlardan herhangi birine sahipseniz hala refleksoloji tedavisinden yararlanma şansınız vardır, ancak derhal öncesinde doktorunuza bu konuyu sormanız şiddetle önerilir.

Uyarı

 • Hamileyseniz, el ve ayaklardaki bazı baskı noktaları kasılmalara neden olabilir. Bu durum özellikle bebekte bazı huzursuzluklar yaratabilir ve anne adayının daha ciddi psikolojik sorunlar yaşamasına, daha fazla kasılmalar yaşamasına sebep olabilir. Hamile olan kimselerin refleksoloji tedavisini mümkünse doğum gerçekleşene kadar ertelemeleri önerilmektedir. Ancak bu konuda doktorunuza sorarak hamilelik süresi boyuncada refleksoloji tedavisi uygulatabilirsiniz.

Bazı insanlar refleksoloji tedavisinden sonra aşağıdakiler de dahil olmak üzere hafif yan etkilere sahip olduklarını belirtmişlerdir:

 • baş dönmesi
 • ayaklarda hassasiyet ve yumuşaklık
 • duygusal hassasiyet

Ancak bunlar tedaviden kısa bir süre sonra kaybolma eğilimi gösteren kısa süreli yan etkilerdir.

Refleksoloji Hikayeleri

Refleksoloji vücudu serbest ve rahat bırakmak için uygulanan önemli tıbbi yöntemlerden bir tanesidir. Ancak hiçbir refleksoloji uzmanı sizin bu girişimsel yöntemler sayesinde %100 sonuç alacak olduğunuzu asla garanti etmez. Ancak bir tarafta ise uzmanlar bu yöntemlerin bazı insanlar tarafından kesin sonuç almak üzere başarılı olduğuna değinmektedirler.

Birçok kişi refleksoloji seanslarından hemen sonra kendisini daha iyi ve daha rahat hissetmeye başladığına değinmektedir.

Tom’un hikayesi: Kemoterapiye bağlı bulantı

Bir şekilde bir nedenlerden dolayı bilinmeyen bir sağlık sorunu yaşamaya başlayan Tom, kısa süre içerisinde kendisinde aslında kanser olduğunu öğrendi. Kanser tedavisi sırasında kendisine birçok farklı ağrı kesici ve mide bulantısı gideren ilaçlar verilmesine rağmen mide bulantıları geçmedi ve bunun sonucunda refleksoloji uzmanına danıştı. Tam kusmak üzereyken refleksoloji uzmanı tarafından kendisine uygulanan refleksoloji tedavisi sayesinde 10 üzerinden 10 puan verdiği mide bulantısının bir anda 10 üzerinden 2 seviyelerinin altına kadar düştüğünü açıkladı.

Tom, kendisinin bu tür tedaviden bu durumu beklemediğini, ancak kendisine refleksoloji tedavisinin son derece iyi geldiğini belirtti. Yine de elbette refleksoloji tedavisinden herkesin Tom gibi kesin sonuç almasının mümkün olamayabileceği bilinmeli ve buna göre hareket etmek gerekmektedir.

Kali’nin hikayesi: Ameliyat sonrası ağrı

Bağırsaklarından ciddi bir ameliyat geçiren Kali, kendisini bir süre ağrılar dolayısı ile kötü hissetmeye başladı. Genel cerrah kendisine yüksek dozlarda ağrı kesiciler vermesine rağmen ağrılarını kalıcı olarak hiçbir şekilde dindirmeye yetmeyen bu durum dolayısı ile Kali hastanede görevli olan refleksoloji uzmanı tarafından ziyaret edildi.

Bu ziyaret sırasında ayaklarından başlayarak uygulanan refleksoloji tedavisi sayesinde bağırsaklarında yaşanan ağrıların azaldığına ve kimyasal ilaçlardan bile daha iyi sonuçlar alır hale geldiğine değinen Kali, “doktoruma refleksolojinin bana çok daha iyi geldiğinden söz eder etmez ona bana ilaçlar vermesine gerek olmadığını söylemeye başladım” dedi.

Mary’nin Hikayesi: Fibromiyalji

Fibromiyalji semptomlarının hafifletilmesi için neredeyse on yıl boyunca ayda iki ila dört kez refleksoloji uzmanına göründüğüne değinen Mary, kendisinin kısa süre içerisinde bu sorunlardan kurtulamadığını, ancak kendisine uzun süreli olarak uygulanan refleksoloji uzmanı tedavisi sayesinde ağrılarından büyük oranda kurtulduğuna değinen isimler arasında yer alıyor. Birçok uzman aslında refleksoloji konusunda kesin olarak bu ağrıları geçirip geçirmeyecek olduğu konusunda soru işaretleri olduğunu, bu tür sağlık sorunlarının özellikle hiçbir sebep olmaksızın psikolojik nedenlere dayanıyor olabileceği için refleksoloji uzmanı tarafından refleksoloji tedavisi uygulanması sonrasında geçmiş gibi görünebileceğini bu durumun kişinin zihninde olan bir ağrı kontrolünden dolayı olduğuna değiniyorlar.

Jessie’nin hikayesi: Genel sağlık bakımı

3 gebelik süresince refleksoloji tedavisi alan Jessie, kendisine 1.5 saat uygulanan tedavilerin psikolojik olarak kendisini büyük oranda rahatlatabilecek etkiler yarattığına değinmektedir.

Refleksoloji Noktaları ve Alanları Bölgeleri

Refleksoloji teorisinde ayaklar, eller ve kulaklardaki noktalar ve alanlar belirli organlara, kemiklere ve vücut sistemlerine karşılık olarak gelir. Özellikle kişinin yaşadığı ağrı ve diğer sağlık sorunlarına bağlı olarak uygulanacak tedavinin bölgelerinin değişecek olduğu bilinmektedir.

Refleksologlar bazı konularda anlaşmakta zorlanabilirler. Bazıları tedavi uygulanacak olan alanın neresi olacağı konusunda soru işaretlerine sahip iken, bazıları ise bu konuda ortak bir görüşün uygulanmasının zaten mümkün olamayabilecek olduğuna değinirler.

Bir refleksolog genel, entegre bir seans yapabilir eller ve ayaklar dışında soruna yönelik ve sorunun olduğu organ veya bölgelere yönelik ekstra farklı uygulamalarda bulunabilirler.

Spesifik teknik ne olursa olsun, refleksoloji teorisi uygulayıcı tarafından kişinin sıkışma yaşanan bölgesindeki sorunu tedavi etmeye yönelik olmalıdır.

Ayak refleksolojisi haritası

Ayaklar için iyi bir refleksoloji haritası örneği vardır. Her ayak vücudun dikey bir bölümünü temsil etmektedir.

 • Sol ayak vücudun sol tarafına ve orada bulunan tüm organlara, damarlara vb. karşılık gelmektedir.
 • Sağ ayak vücudun sağ tarafına ve orada bulunan tüm organlara karşılık gelmektedir. Örneğin, karaciğer vücudun sağ tarafındadır ve bu nedenle karşılık gelen refleks alanı sağ ayaktadır, ancak bunun bölgesini bilebilmek son derece önemlidir.

Refleksoloji Nedir içeriğimizle ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıya yazabilirsiniz!