Uzmanlar yaptıkları araştırmalar ile adlarından söz ettirmekte. Dünya’mız giderek daha fazla sayıda canlıya ev sahipliği yapıyor ve her geçen gün karbon emisyonları skandalları artıyor. Sadece zararlı karbon salınımı değil, Dünya her geçen gün ağır bir pislik yükü altında kalıyor. Atmosferin bir gün kendiliğinden yok olup olmayacağını nasıl bilemiyorsak, gelecekte bize bu gezegenin neler gösterecek olduğunu da asla bilemiyoruz.

ABD ve diğer ülkelere güvenerek hareket eden milyarlarca insan, NASA’nın açıkladı verilere göre hareket etmek zorunda kalıyor. Peki ya Dünya’mız 5 saniyeliğine yerçekimi olmayan bir gezegen olsaydı, oldu ya bu durum yaşanır olsaydı ne olurdu?

Gezegende Korku HakimYerçekimi Yok Olsaydı Ne Olurdu?

Dünyalılar asla yerçekimsiz ortamı test etmediler. NASA’nin üst düzey başkanları, Amerikan başkanı ve diğer milyarlarca insan yerçekimsiz ortamda hayatı boyunca asla bulunmadı. Bir anda insanlar kendilerine ne olduğunu soracak, bunu düşünürken şiddetli bir acı nedeniyle sarsılacaklar.

Uzmanlara göre eğer ki yerçekimi ortadan 5 saniyeliğine kalkarsa iç kulak zarları patlayabilir ve bu durum insanlar üzerinde sağırlık ve benzer sorunlara kadar varan sonuçlar yaratabilir. İnsanların bu durumdan dolayı hemen sağır olmayabileceği, ancak büyük bölümünün sağır olmaya yakın olabilecek olduğu düşünülüyor.

Yerçekimi ortadan 5 saniye kalktığında tüm gezegen ayağa kalkmış olacak. Yoğun bakımda tamamen bilinçsiz yatan hastalar bir anda havaya doğru yükselmeye başlayacak, oksijen tankları da beraber havaya doğru yüksekecek.

Asla yerinden kıpırdamaması gereken tonajlarla ölçülen ağır birçok ürün havaya yükselecek ve bunun sonucunda şiddetle 5 saniye sonra yere çarparak Dünya’da daha önce duyulmamış şiddetli seslere sebep olacak. Bu durum özellikle bazı inşaat alanlarında kritik düzeylerde hasara sebep olabilecek.

Ölümden Daha ZorYerçekimi Yok Olsaydı Ne Olurdu?

Yerçekimsiz bir ortamda insanları yaşatmak son derece zor bir olay. Bununla beraber yerçekimi olmadığında okyanuslar ve diğer tüm sular havaya doğru yükselecek ve bunun sonucu olarak kritik düzeyde su kaybına uğrayacak olan gezegen, daha sonrasında ciddi zorluklar ile karşı karşıya kalacak.

Trilyon dolar değerindeki Amerikan ekonomisinin bankalarında bulunan paralar bir anda havaya uçuşacak, ancak bunları kimsenin almasına izin verilmeyecek.

Türkiye Cumhuriyeti ve diğer tüm ülkelerde bu türden bir durumda insanların beklenmedik ve önceden öngörülemez olaylar yaşayacaklarına kesin gözüyle bakılmakta.
Kategori: