Her insanın bir yakını, bir arkadaşı, bir aile dostu mutlaka ölmüştür. Ölümsüzlük olmadığı sürece insanlar ölecek, hayvanlar ölecek, bitkiler ölecek ve Dünya bile bir gün tamamen ekosistemini kaybederek ölecek. İnsanları ölümden bu kadar korkutan sebep ölüm değil, ölümün ne zaman ve nasıl geleceğidir.

Mezarlıklarda yatan milyarlarca insan bugün sadece kemikten ibaret, hatta milyonlarcasının artık kemiği bile yerinde yok. İnsanlar canlı olarak ortalama bir yaşa kadar yaşarlar ve bu yaş genelde 75 civarıdır. Bu yaştan sonra ise bir şekilde bir anda ölürler. Bazen beklenmedik bir durum herhangi bir yaşta insanı öldürebilir.

Ölümden Neden Korkarız?

Ölümden korkmuyorum diyen insan ‘yaşamayan insandır’. Ölüm hepimizi korkutur. Hayatı sevsin veya sevmesin, ölümü hasta yatakta beklesin veya beklemesin herkes ne zaman öleceğini, öldükten sonra ne olacağını merak eder.

Dini boyutuna girilmeden bakıldığında bilimsel olarak insanlar öldükten sonra ne olacak? Sorusunun yanıtı hiçliğe işaret ediyor. Öldükten sonra asla bir şey bilmeyeceğiz, hiçbir şekilde bir şeyler hatırlamayacağız ve öldüğümüzü bile bilmeyeceğiz. Ruh olarak adlandırılan enerjimiz üzerimizden kalkacak ve Dünya’ya yerimize yeni bir ruh olarak farklı bir bebek gelecek, ancak bizim onla bağlantımız pek olmayacak.

Ölümden korkma sebebimiz bilimsel olarak bile tam olarak açıklanması mümkün olmayan bu soruya dayanıyor. Öldükten sonra neler olacağını kesin olarak bilseydik bu kadar korkmazdık. Ölümle ilgili farklı farklı iddialar var.Mezarlıklar Neden Korkutucudur? Ölüler Canlanabilir Mi?

Dini açıdan bazı dinler insanların öldükten sonra cennet veya cehennem olarak adlandırılan yerlere gideceğini belirtirken bunlar asla kanıtlanmış değil. Aynı zamanda milyonlarca insan, bir insan öldükten sonra reenkarnasyon denen süreç ile yeniden farklı bir bebek olarak Dünya’ya geleceğini ancak geçmişini asla hatırlamayacak olduğunu düşünüyor.

Bir grup insan ise öldükten sonra tamamen silinecek olduğumuzu, doğmadan öncesinde nasıl bir şey hatırlamıyor ve cansız bir hiçsek, aynı şekilde olacağımızı düşünüyor. Tüm bunlar ise insanları meraka sürüklüyor ve bu konuda soru işaretleri oluşturuyor.

Mezarlıklar Ölümü Hatırlatır

Mezarlıklar genellikle ağaçlarla kaplı, binlerce ölünün yan yana olduğu açık alanlar olarak bilinirler. Herhangi bir koku olmaz ancak mezarlıklarda özellikle büyük bir sessizlik hakimdir. Ölümümün bu sessizliği insanların alıştığı sosyal hayattan biraz farklıdır. Bununla beraber insanlar diğer binlerce insanın bir şekilde farklı tarihlerde, bir takım nedenlerden dolayı öldüklerini gördüklerinde psikolojik olarak kendilerininde bir gün öleceklerini hatırlar ve bu durumdan dolayı mezarlıklardan özelikle korkarlar.

Mezarlıklardan korkan insan sayısı son derece fazlayken, bazı insanlar ise mezarlıklardan korkmayabilir. Özellikle yaşlı insanların mezarlıklardan daha az korkarken, genç insanların ise mezarlıklardan daha fazla korktukları iddiası vardır ancak bu gerçek değildir.

Ölüler Canlanabilir Mi?

Ölülerin canlanıp canlanmayacak olduğu konusunda iddialar vardır; ancak hiçbir ölü canlanmaz, canlanması asla mümkün değildir.