Bugüne kadar tam 500 insanın bir ormanda kendisini bir şekilde öldürdüğünü duysaydınız ne yapardınız? Bu insanlar herhangi bir sağlık sorunu olmayan veya herhangi bir şekilde intiharı düşünmeyen insanlar. Peki ama ne oldu da bu insanlar hayatına bir ormanda hem de adı İntihar Ormanı olarak bilinen bir ormanda son verdiler? Bunun sırrı hiçbir zaman için kesin ve net olarak bilinemedi ancak bu ormana girenin geri çıkabileceğini söylemek mümkün değil.

35 kilometrekarelik Japonya’nun Fuji bölgesi sınırları dahilinde bulunan Aokigahara Ormanı gerek dünya basınında, gerek ise yerel Japonya basınında her zaman için ‘lanetli orman’ olara anıldı ve öyle de olmaya devam ediyor. İnsanların bu ormana gittiklerinde bir daha geri çıkamadıkları, bu ormana giren birçok insanın bugüne kadar bilinmeyen bir şekilde intihar etmiş olması lanet adını her zaman bu orman ile bir araya getirdi.

https://www.instagram.com/p/B6gbLpcBHWO/

Aokigahara Ormanı Laneti – Japonya’da Bir İntihar Ormanı

Aokigahara Ormanı herhangi çok sık ağaçlar ile kaplıdır ve kaybolan bir insanın bulunması için havadan sağlanacak helikopter desteği yeterli olmayacağı gibi herhangi bir işe yaramayacaktır. Ormanın içerisinde yabanı hayat yok denilebilecek kadar az olduğu gibi yırtıcı hayvanların bulunmadığı tahmin edilmektedir.

Bazı insanlara göre ormanda herhangi bir yırtıcı hayvan yaşamıyor olmasının sebebi hayvanlarında bir şekilde ormandan kaçıyor olduklarından dolayı olsa da bu konuda bugüne kadar gazeteciler ve araştırmacılar kesin ve net olarak bu sorularına yanıt bulamamışlardır.

Zemini volkanik kayalardan oluşuyorAokigahara Ormanı Laneti – Japonya’da Bir İntihar Ormanı

Herhangi bir kazının volkanik kayalar nedeniyle mümkün olmadığı ormanda yapılacak olan çalışmalarda volkanik kayalar her zaman için hesaba katılmıştır.

2010 yılında 247 kadar insanın intihar ettiği ormanın girişinde ”dikkatli olunuz, lütfen intihar etmeyi denemeyiniz, yaşamayı seçin, orman tehlikeli ve güvensiz olabilir” gibi ifadeler yer alıyor ancak bu uyarılara rağmen bugüne kadar tamı tamına 500 insan kendisini bir şekilde bu ormanın içerisine öldürdü. Bazıları yanında piknik yapar gibi sepeti ile gelmişti, bazıları ise bir kitap ve bazıları hiçbir şey almadan ormana gelmiş ve tek sebebi intihardı. Bazıları ise intihar edecek insanlar değildi ancak intihar ettikleri süsü verildiği iddia edilerek bir cinayete kurban gittikleri iddia edilmiştir.

Uyuşturucu ve ağaca asmaAokigahara Ormanı Laneti – Japonya’da Bir İntihar Ormanı

En fazla intihar tercihleri arasında yüksek dozlarda aşırı doza bağlı ölüme sebep olabilecek güçlü uyuşturucular ve kendini ağaca asarak intihar yer almıştır. Bir dönem Japonya hükümetinin ormanı kapatması istense de bunun herhangi bir şekilde intiharların önüne geçebilecek gerekli bir önlem olamayacak olduğu ifade edilmiştir.

Ormanın kapatılması söz konusu olmasa da özellikle 2002 yılında 78 intihar ile orman rekor sayıda insanın sürekli olarak durmaksızın intihar vakalarına yer sağlamıştır.

Sessiz ve çok sakin olması, gözlerden çok uzak olması gibi nedenlerin ormanı intihar etmek isteyen insanlar için en iyi yer haline getirdiği iddia edilmekte olup bazı intiharların ise intihar değil cinayet olduğu iddia edilmektedir.

Kaynak ve ileri okuma:

https://en.wikipedia.org/wiki/Aokigahara

https://offbeatjapan.org/aokigahara-the-suicide-forest/