1) Hoia Baciu Ormanı, Romanya

1

Hoia Baciu Ormanı Romanya’nın Bermuda Şeytan Üçgeni olarak da bilinir. Ormanda kaybolan insanlar, aniden bozulan elektronik aletler ve UFO görülmesi gibi pek çok ilginç olay rapor edilmiştir.

 

2) Mütter Müzesi, Pensilvanya

cxfgfhvgjhknjlkm

Yazımızda yer verdiğimiz için müzenin lanetli olduğunu düşünmüş olabilirsiniz, ama Mütter Müzesi bildiğimiz düz müze. Müzeyi ilginç kılan içinde sergilenenler; çeşitli vücut parçaları, fetüsler ve balmumu heykeller…

 

 

3) Oradour-sur-Glane, Fransa

3

Oradour-sur-Glane, II. Dünya Savaşı esnasında Nazi birliklerinin Fransa’ya “bir ders vermek için” altını üstüne getirdiği küçük bir köydü. Tüm köy yakıldı ve köy sakinleri birer birer infaz edildi.

 

4) St. Jacob Kuyusu, Texas

4

St. Jacob Kuyusu yaklaşık 30 metre derinliğinde bir çukurdur. Pek çok yüzücü ve dalgıç kuyunun derinliklerini keşfetmek için çıktıkları yolculuktan geri dönememiştir.

 

5) Maunsell Deniz Kalaleri, Kuzey Denizi

5

Maunsell Deniz Kalaleri, II. Dünya Savaşı esnasında İngiltere’yi olası bir Nazi işgalinden korumak için inşa edilmiştir. Günümüzde kaçakçılar veya keşişler dışında kimsenin uğramadığı kaleler, ıssızlığın ortasında varlığını sürdürmekte.

 

6) Maraş (Kapalı Maraş, Varosha), Kıbrıs

6

Maraş, 1974 yılındaki İkinci Kıbrıs Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilmiştir. Harekat öncesinde Maraş Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden biriydi.

TSK mensupları ve orduevinin yanında bulunan kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler dışındakilerin şehre girişi katı bir biçimde yasaklanmıştır. Hayalet şehir hala 1974’teki halini korumaktadır.

 

7) Leap Kalesi, İrlanda

7

Leap Kalesi dünyanın en lanetli ve hayaletli kalesi olma unvanına sahiptir. Kalenin tarihi bir katliam bölgesinde bulunduğu ve tam olarak bir işkence çukurunun üzerine inşa edildiği düşünülürse açıklanamayan güçlerin varlığı oldukça doğal geliyor.

 

8) San Zhi Mesire Alanı, Tayvan 

8

Bir zamanlar San Zhi’nin inşaatı, huzur dolu bir mesire alanı olması umuduyla, Tayvan’ın Taipei bölgesinde başlatıldı. İnşaat bitmek üzereyken yaşanan bir dizi ölüm vakası sebebiyle mesire alanı gizemli bir şekilde terk edildi ve çürümeye bırakıldı.

 

9) Yeraltı Mezarlığı, Paris

9

Paris’te bulunan yeraltı mezarlığı, şebeke sularını kirletip veba salgınına yol açtıkları için 1785’te şehir içindeki mezarların kaldırılması kararı sonrasında açıldı. Paris’in bütün mezarlıklarındaki iskeletler, 15 ay boyunca sadece geceleri taşınarak yeraltı mezarlığında üst üste dizildi. “Dur. Burası ölümün imparatorluğu” yazısıyla ziyaretçilerini karşılayan mezarlıkta, yaklaşık 6 milyon insana ait kemik parçalarının bulunduğu tahmin ediliyor.

Mezarlıkta kemiklerin yanı sıra Paris boyunca uzanan tüneller ve ikinci bir şehir bulunmakta. Bu yeraltı şehri illegal etkinliklere ve partilere ev sahipliği ettiği gerekçesiyle 2004 yılından beri Fransız polisi tarafından korunuyor ve turistlere kapalı tutuluyor.

 

10) Wonderland, Çin

10

Çin’in Disneyland’i olması planlanan devasa Wonderland projesi, inşaatı esnasında oluşan sıkıntılardan dolayı bir süre sonra tamamıyla iptal edildi. Wonderland’den geriye macera severleri bekleyen, çökmeye yüz tutmuş bina iskeletleri kaldı.

 

11) Cincinnati Metro Sistemi, Ohio

11

Cincinnati yönetimi 1900’lerin başında şehrin altına bir metro sistemi inşa etmeye kararlıydı, ta ki ellerindeki ödenek bitene dek… Boş tüneller hala şehrin altında, yarım kalmış ve korkutucu bir vaziyette varlığını sürdürmekte.

 

12) Kryziu Kalnas (Haçlar Tepesi), Litvanya

12

Orijinalinde Kryziu Kalnas, Litvanyalıların savaşta kaybettikleri ölüler için yas tuttuğu bir merasim alanıydı. Sovyetler birliği bu alanı iki(!), evet sayıyla 2, kere buldozer ile tarumar etti. Bu duruma sinirlenen yerliler her seferinde daha da büyük bir merasim alanı inşa etti. Günümüzde alanda 100.000’den fazla haç bulunmaktadır.

 

13) Kabayan Mumya Mağaraları, Filipinler

13

Kabayan Mumya Mağaraları, tamamıyla insan yapımı olması ve dünyanın en iyi muhafaza edilmiş mumyalarına sahip olması ile ünlüdür. Mağaralar günümüzde ıssız dağların arasında, medeniyetten izole bir biçimde varlığını sürdürmektedir.

 

14) Muynak, Özbekistan

14

Muynak bir zamanlar Aral Denizi’nin en kalabalık liman şehirlerinden biriydi, ta ki Sovyetler Birliği sulama sistemleri oluşturmak amacıyla “istemsizce” denizi kurutana kadar. Günümüzde çöl haline gelmiş bölgede sadece çürümüş gemiler bulunuyor.

 

15) Centralia, Pensilvanya

15

Centralia bir zamanlar oldukça kalabalık bir maden kentiydi. Kentin altındaki kömür madenleri yanıp tutuşunca ve yangın önlenemez bir hal alınca şehir tamamen boşaltıldı. Yangın 1962’den beri Centralia’nın altında yanmaya devam ediyor.

 

16) Oyuncak Bebek Adası, Meksika

16

Oyuncak Bebek Adası, Meksika’nın Xochimilco kasabasına bağlı ıssız bir adadır. Efsanelere göre adayı çevreleyen kanallardan birinde bir kız çocuğu öldükten sonra karaya oyuncak bebekler vurmaya başlar. Adanın tek sakini karaya vuran bebekleri tek tek toplar ve merhum kız için nöbet tutsunlar diye ağaçlara bağlar.

 

17) Cehennem Kapısı, Türkmenistan

17

Cehennem Kapısı aslında Sovyet bilim insanları tarafından tutuşturulmuş bir doğal gaz sahasıydı. Buraya kadar her şey gayet normal, ilginç olan ise çukurun 43 yıldır yanmaya devam etmesi. Ayrıca açıklanamaz şekilde örümcekler bu alanı, yanan çukura sürüler halinde koşacak kadar çok seviyor.

 
Kategori: