on 2

Lojistik firmaları global olarak birçok farklı taşımacılık yöntemi ile dünya üzerinde hareket sağlar. Gündelik hayatta etkisini direkt olarak hissetmediğimiz lojistik sektörü aslında hayatın devamlılığını sağlamak için çalışan ve dünyayı kalkındıran en önemli sektörlerden biridir. Dünya’nın dört bir yanına 7 gün 24 saat akıcı bir şekilde hizmet sunan uluslararası taşımacılık sektörü, kendilerine özel takip sistemleri ile de her şeyin kusursuz olması için çalışırlar.

Lojistik firmaları, faaliyet alanlarına göre karayolu, havayolu ve denizyolu taşımacılık hizmetleri vermektedir. 3 taşıma modunu da kullanıp multimodal veya intermodal taşımacılık yapan büyük şirketlerin yanı sıra sadece uzmanlaştığı alanda hizmet veren daha butik firmalar da bulunmaktadır.

Lojistik sektöründe, iş ortaklarının taleplerine göre sadece karayolu, denizyolu ya da havayolu taşımacılık hizmeti veren firmalar çoğunluktadır, dolayısıyla lojistik ihtiyacı bulunan çoğu firma da nakliye yapacağı ürün ve bölgeye göre taşıma modunu belirleyip o modda en iyi olan firmalar ile çalışırlar.

Ancak lojistik firmalarının tek işlevleri taşımacılık yapmak değildir. Nakliyenin yanı sıra; tedarik, depolama, ambalajlama, gümrükleme, envanter ve stok yönetimi gibi hizmetler de entegre lojistik hizmetleri adı altında büyük lojistik firmaları tarafından verilebilmektedir.

İçeriğimizde, dünyada ve Türkiye’de uluslararası taşımacılık alanında hizmet veren en başarılı lojistik firmalarını sizler için listeledik. Eğer sadece yurt içi kargolama hizmetleri hakkında da bilgi edinmek isterseniz “En Hızlı Kargo – 2021 Güncel – Hızlı Hizmet Veren 10 Kargo Firması” yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

18) Mars (Türkiye)

mars

Özellikle Türk Cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika ülkelerine yapılacak taşımacılıklar için akla gelen ilk firmalardan birisi Mars Lojistik olmaktadır. Firma her ne kadar bütün modlarda taşımacılık hizmeti sunuyor olsa da, karayolu taşımacılık hizmetleri ile daha çok öne çıkıyor.

1989 yılında kurulan firma, 1.500’ün üzerinde çalışanı ile Türkiye’nin en güçlü uluslararası taşımacılık markalarından biridir. Firmanın ayrıca Avrupa’da intermodal taşımacılığın yükselen yıldızlarından birisi olduğunu da söylemeliyiz. Bu taşımacılık modelinin hem süreden tasarruf sağlaması, hem de olumlu çevresel etkileri sayesinde daha sık tercih edilmesi sayesinde Mars adını daha sık duyurmaya devam edecektir.

 

 

17) Horoz (Türkiye)

horoz

1942 yılında kurulan Horoz Lojistik, Türkiye’nin en eski taşımacılık firmalarından birisidir. Yenilikçi yapısı ile öne çıkan Horoz, Türkiye’de barkotlu takip sistemlerinin adımını ilk atan ve bunu başarıyla uygulayan firmadır.

Ülke içi taşımacılık sektöründe daha çok karayolu taşımacılığında başarılı olan firma, yurtdışında ise çoğunlukla hava ve deniz yolu taşımacılığı ile adından söz ettirmektedir. Dünya üzerinde birçok ülkede 600’den fazla ofisi bulunan Horoz Lojistik, 800’den fazla çalışana sahiptir.

 

 

16) Ekol (Türkiye)

ekol2

Ekol, 1990 yılında kurulan; taşımacılık, kontrat lojistiği, dış ticaret, gümrük ve tedarik zinciri yönetimi gibi entegre lojistik hizmetleri ile 13 ülkede kusursuz hizmet anlayışıyla faaliyet gösteren bir taşımacılık şirketidir.

İş ortaklarına esnek ve etkin çözümler sunan Ekol Lojistik; Almanya, İtalya, Yunanistan, Fransa, Ukrayna, Romanya, Macaristan, İspanya, Polonya, Çekya, İsveç ve Slovenya‘da olmak üzere, kapalı alanı 1.000.000 m2‘ye yakın dağıtım merkezlerinin yanı sıra, intermodal taşımacılığa fırsat veren ve haftada 52 sefer yapan blok trenleri ve 6.000 nakliye aracıyla Avrupa’nın önde gelen lojistik hizmet sağlayıcıları arasındadır.

 

 

15) Netlog (Türkiye)

netlog

Netlog Lojistik, 3 kıtada operasyonel faaliyetler sürdüren ve merkezi Türkiye bulunan bir taşımacılık grubudur.

Netlog Grup, EMEA bölgesinde, 74 deposu ile yaklaşık 1 milyon metrekarelik kapalı depolama alanını yönetmektedir. 2.750‘nin üzerinde kendine ait araç filosu ve yaklaşık 7.000 tam zamanlı çalışanıyla hizmet sunan Netlog; gıda, perakende, moda, ilaç, yüksek teknoloji, sanayi ve otomotiv sektöründe iş ortaklarının ihtiyaçlarına yönelik özel olarak tasarlanmış entegre taşımacılık çözümleriyle tanınmaktadır.

 

 

14) Borusan (Türkiye)

borusanlojistikindijitaldonusumyolharitasindayukunizlenebilirligicokonemli 86647

Çoğunlukla karayolu taşımacılığı alanında adından söz ettiren Borusan Lojistik, özellikle otomotiv sektörüne özgü taşımacılık çalışmaları ile ülkemizde bu alandaki en iyi firmalardandır.

Karayolu taşımacılığının yanı sıra deniz yolu taşımaclık hizmetleri de verme hedefiyle yeni yatırımlar yapmakta olan Borusan, Gemlik’te bulunan, Borusan Yeşil/Eko limanı ile de global çapta da deniz taşımacılığı üzerinde de adından sıkça söz ettirecek gibi görünüyor.

 

 

13) Turkon Line Konteyner Taşımacılık (Türkiye)

turkon line

Yerli markalarımızdan birisi olan Turkon Line 1997 yılında kurulmuştur. Özellikle ABD, İsrail ve İngiltere merkezli konteyner taşımacılığı işlemleri için sıklıkla tercih edilen başarılı firma olan Turkon, filosunda bulunan 7 büyük gemisi ile dünyanın birçok noktasına hızlıca ulaşmayı başarıyor.

Özellikle Amerika ve Avrupa’daki limanlar arasında düzenli olarak taşımacılık faaliyetleri gerçekleştiren Turkon Line, özel konteyner takip sistemleri sayesinde yüklerin ne zaman, nerede olduklarına dair güncel bilgileri en doğru şekilde iş ortaklarına sunabiliyor.

 

 

12) DSV Hava Deniz Taşımacılığı

dsv

15 yıla yakın bir süredir Türkiye’de uluslararası taşımacılık ve dış ticaret alanında iş ortaklarına ihtiyaç duyulabilecek tüm desteği sunan ve dünyada yüzlerce çalışanı ile 80’den fazla ülkede faaliyetlerine devam eden DSV, özellikle havayolu taşımacılığı üzerine daha sık tercih edilen, alanında uzman ve başarılı firmalarından birisidir.

DSV, dünyanın en büyük ikinci hava kargo şirketi olup, 2020 yılında Horoz Lojistik ile yerel taşımacılık alanında yaptıkları kapsamlı anlaşma sayesinde de daha büyük başarılara imza atacaklar gibi görünüyor.

 

 

11) Link (Türkiye)

link

Link Denizcilik ve Taşımacılık Ticaret Ltd. Şti; deniz, kara, hava ve tren taşımacılığında hizmet vermek üzere 1996 yılında İstanbul’ da kurulmuştur.

Kurulduğu günden bu yana, en son teknolojilere ve alanında profesyonel çalışanlara yatırım yaparak en hızlı ve doğru hizmeti vermeyi kendine ilke edinen Link Lojistik, global forwarding hizmetlerinin yanı sıra kendi araç filosu ile yurt içi konteyner ve parsiyel taşımacılığı ve uzman kadrosu ile gümrük müşavirliği gibi entegre hizmetler verebilen sayılı firmalardan birisidir.

 

 

10) Arkas (Türkiye)

arkas

1989 yılında kurulan Arkas Lojistik, Türkiye’nin öncü holdinglerinden Arkas Holding çatısı altında faaliyet gösteren başarılı bir uluslararası taşımacılık firmasıdır.

Çeyrek asırdan fazladır sektörde var olan Arkas Lojistik bugün; deniz, hava, kara, demiryolu ve kombine taşımacılık hizmetlerinin yanı sıra iş ortaklarına açık yük ve proje taşımaları, forwarding ve depo hizmetleri de sunmaktadır.

Arkas Lojistik Türkiye’de İzmir, İstanbul, Bursa, Mersin, Ankara, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Samsun, Trabzon, Bandırma, İskenderun’da bulunan ofislerinde 1.300 çalışanı ile hizmet vermektedir ve en başarılı yerli lojistik firmalardan biridir.

 

 

9) Ceva (Hollanda)

CEVA Logistics New Logo

Ceva’nın temelleri ilk kez 1940’ların sonunda atılmasına rağmen, dünya çapındaki taşımacılık faaliyetleri 1996 yılından sonra ivme kazanmaya başlıyor.

Günümüzde 1.000’den fazla noktada yük taşımacılığı konusunda dünyanın öncü firmalarından biri olan Ceva’nın; sağlık, enerji, perakende sektörlerinde faaliyet gösteren iş ortakları için özel ve entegre taşımacılık çözümleri de bulunuyor.

 

 

8) Kuehne + Nagel International AG (İsviçre)

kuhne nagel pharmatrailer 3

Kuehne + Nagel International firması için sektörün en eskilerinden biridir diyebiliriz. 1890’lı yılların başında Almanya’da kurulan firma kendinden emin ve sağlam adımlar atarak bugünkü başarısına ulaşmıştır.

Günümüzde 102 farklı ülkede 1.000’den fazla ofisi olan Kuehne + Nagel International, 100.000’e yakın çalışanı, devasa iletişim ağı ve en son teknolojiye sahip takip sistemleri ile ve enerjiyi ve zamanı doğru kullanan başarılı ve oldukça yüksek ciroya sahip taşımacılık şirketlerinden biri.

 

 

7) DB Schenker (Hollanda)

db

1872 yılında Viyana’da kurulan DB Schenker, Türkiye pazarına ilk olarak 1889 yılında girmiş ve 1995 yılında da, listemizin 10. sırasında yer alan Arkas Lojistik ile güçlerini birleştirmiştir.

Dünya çapında 2.000’den fazla ofisi  bulunan Hollanda devi DB Schenker; kara, hava ve denizyolu taşımacılığı, kontrat lojistiği ve tedarik zinciri alanlarındaki özel hizmetleri ile globalde öne çıkan firmalardan biri.

Firma sektör bazlı olarak; otomotiv, teknoloji, tüketim malları, fuar lojistiği, proje ve özel etkinlikler lojistiği alanlarında üst sıralarda yer almaktadır.

 

 

6) MSC SA – Mediterranean Shipping Company (İsviçre)

msc

Mediterranean Shipping Company S.A. (MSC S.A.), bir İtalya-İsviçre kökenli uluslararası lojistik hattıdır. Şirket dünyanın tüm büyük limanlarında faaliyet göstermektedir. Lojistik hizmetlerinin yanı sıra firma MSC Cruises adı ile turistik amaçlı yat yolculuğu hizmetleri de veriyor.

Merkezi Cenevre, İsviçre’de bulunan dünyanın önde gelen konteyner nakliye hatlarından biri olan MSC, 100.000’den fazla çalışanı ile dünya çapında 155 ülkede ve 524 ofiste hizmet vermektedir. MSC’nin nakliye hattı, global çapta 215’ten fazla ticaret rotasında seyrediyor ve 500’den fazla limana uğrak yapıyor.

MSC Nisan 2021’de, COVID-19 salgını sebebiyle ilaç ve aşı gibi kritik ürünlerin dağıtımına yardımcı olmak için kendi araç ve gemileri ile özel bir lojistik hizmeti de başlattı. Umarız bu hamle tüm lojistik sektörüne örnek olur.

 

 

5) CMA-CGM SA (Fransa)

cma cgm

160 farklı ülkede 420 liman arasında 257 nakliye rotası kullanan Fransız lojistik şirketi CMA CGM S.A., dünya çapında konteyner taşımacılığı yapan lider bir nakliye grubudur.

Şubat 2021’den itibaren CMA CGM Group, sadece hava taşımacılığı yapmak üzere yeni bir bölüm oluşturarak lojistik ağını tamamına erdirmeyi hedefliyor.

,

 

4) TNT (Hollanda)

tnt

1946 yılında Hollanda’da kurulan TNT Express, günümüzde 200’den fazla ülkeyi kapsayan uluslararası ağıyla küresel çapta benzersiz şekilde entegre lojistik çözümleri seti sunan bir firma olarak karşımıza çıkıyor.

TNT, dünya çapında 200’den fazla ülkede posta, express ve lojistik hizmetleri sağlayan uluslararası bir firma olmasıyla birlikte, geleneksel lojistiğin yanı sıra özel olarak; otomobil taşımacılığı, kapıdan kapıya teslimat hizmetleri ve dünya çapında 100’den fazla deposu ile depolama hizmetlerine de odaklanmaktadır.

Firmanın dünya çapında 43 uçağı, 20.000 kamyonu, yaklaşık 1.000 iştiraki ve 40.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır. Ayrıca iş ortaklarına endüstrinin en hızlı ve en güvenilir kapıdan kapıya  (door-to-door) nakliye hizmetini sunmayı hedefleyen TNT’nin bu alanda çok sayıda özel merkezi ve son teknoloji ekipmanları mevcut ve yakın zamanda taşımacılık faaliyetlerine FedEx firması altında devam edecek. Güçlerini birleştiren sektörün iki devi isimlerinden daha da sık bahsettirecekler gibi görünüyor.

 

 

3) Maersk (Danimarka)

maersk

Konteyner gemileri, dökme yükler, tedarik ve özel gemiler, tankerler ve diğer gemi çeşitleri de dahil olmak üzere kendine ait 250 gemilik filosuyla küresel bir hizmet ağına sahip olan Maersk, şüphesiz ki dünyanın en büyük konteyner ve nakliye şirketidir.

Grubun ayrıca çok sayıda yükleme – boşaltma terminalleri ve çeşitli özel lojistik hizmetleri de vardır. Hatta Maersk gemicilik alanında o kadar gelişmiş bir firmadır ki; Norveç, Venezuela ve diğer çeşitli ülkelerde petrol ve doğal gaz için sondaj çalışmalarında dahi gemileriyle yer almaktadır.

Dünya devi firma global taşımacılık ve lojistik hizmetlerinin yanı sıra, gemi ve intermodal konteynerlerin imalatı ile de uğraşmaktadır.

 

 

2) UPS – United Parcel Service (ABD)

UPS

Dünyanın ticaret zincirini elinde tutan lojistik şirketlerden biri de listemizde 2. sıraya yerleşen UPS firması. Uzun adıyla United Parcel Service, ilk adı olan “Amerikan Posta Şirketi” adı altında 1907 yılında ABD’de kurulmuştur.

UPS günümüzde, 400.000’den fazla çalışanı ile 220 ülkede kesintisiz hizmet vermektedir. Firma yalnızca yük taşımacılığı ile değil aynı zamanda kargoculuk hizmetleri ile de ülkemizde ve dünyada kendini kanıtlamış şirketlerden biri.

 

 

1) Deutsche Post DHL (Almanya)

dhl

Deutsche Post DHL, üstün başarıları sayesinde sahip olduğu “Almanya’nın Ulusal Postanesi” ve “Avrupa’nın En Önde Gelen Lojistik Firması” unvanları ile dünyanın bir numarası haline gelerek listemizde de ilk sıraya yerleşiyor.

DHL’in dünya çapında sunduğu servisleri arasında; express taşımacılık, küresel havacılık, hava, deniz ve karayolu nakliye hizmetleri, Avrupa için özel kara taşımacılığı hizmetleri ve iş ortakları için özel entegre lojistik çözümleri yer alıyor.

DHL hiç şüphesiz ki lojistik firmalarının devidir diyebiliriz. Firma uzun süredir dünyanın en yüksek cirosunu yapan lojistik firması olma özelliğini de koruyor.

Kategori: