Gode bırakan ödem türü, vücutta ödem oluşmasından sonra tüm vücuttan atılan ancak parmakların üzerinde yer alan boşluklardır. Gode bırakan ödem, yalnızca parmaklar üzerinde iz bırakmaz ancak en çok görüldüğü yerler olmasından dolayı parmaklarda kalan boşluklardan ayırt edilir.

Gode Bırakan Ödem Nedenleri Nelerdir?

Gode bırakan ödemin sebepleri, günümüzde bilindiği kadarıyla 3 tanedir:

  • Karaciğer yetmezliği
  • Kalp yetmezliği
  • Nefrotik sendrom

Gode Bırakan Ödem Dereceleri Nedir?

Gode Birakan Odem Dereceleri Nedir

Gode bırakan ödemler, kendi aralarında ilgili bölgeye yapılan baskılar sonucunda ne kadar sürede cildin eski haline geldiğine göre sınıflandırılmışlardır. Bu sınıflandırmada ödemlerin süreleri etkilidir ve gode bırakan ödem dereceleri şöyle sıralanmıştır:

  • Gode 15 saniyede geri dönüyorsa: + (1. derece Gode)
  • Gode 30 saniyede geri dönüyorsa: ++ (2. derece Gode)
  • Gode 45 saniyede geri dönüyorsa: +++ (3. derece Gode)
  • Gode 60 saniyede geri dönüyorsa: ++++ (4. derece Gode)

Gebelikte Gode Bırakan Ödem Nedir?

Hamilelikte gode bırakan ödem, gebe kadınların ayak ve ayak bileklerinde olan ve genellikle 2. Derece şiddetli olan ödem türüdür. Özellikle gebeliğin 7. Ayından sonra anne adayların bileklerinde fazla bir şişme olur ve ayaklarına bastırıldığı zaman yaklaşık 30 saniye boyunca boşluk olarak kalır. Gebeliğin bitmesi ile beraber bu ödemler de sona erecektir.

Gode Bırakan Ödem Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Ödemlerin değerlendirilmesi, genellikle doktorlar tarafından yapılabilir. Özellikle gode bırakan ödemler ciddi sağlık sorunlarından kaynaklandıkları için doktorlar ve uzmanlar dışında ödemler için yorum yapan kişilerin yorumlarına kulak verilmemesi, kişilerin sağlıkları açısından daha sağlıklı olacaktır.

Pretibial Gode Bırakan Ödem Nedir?

Pretibial Gode Birakan Odem Nedir

Pretibial ödem, ayak sırtı, ayak bileği ve sakral bölgede görülen ödeme verilen isimdir. Pretibial gode bırakan ödem ise hastaların ayak bölgelerinde yaşadıkları ve izleri kalan ödemlerdir. Ayak bölgesinde oluşan bu ödemlerin varlığı genellikle tehlikeli olarak görülür. Özellikle ayak sırtında görülen ödemlere dikkat edilmesi gereklidir.

Bacakta Gode Bırakan Ödem Nedir?

Bacaklarda biriken ödemler, vücutta fazla sıvının olmasından kaynaklıdır. Bacaklarda gode bırakan ödemlerin görülmesi, kişilerin vücutlarında var olan bir hastalığın kişilerin vücudundan su atamamalarına neden olduğuna işaret olarak sayılır. Bundan dolayı da, sürekli olarak bacaklarında gode bırakan ödem oluşan kişilerin sağlık taramalarında kalp ve karaciğer hastalıklarına dikkat edilmelidir.

Ayak Bileğindeki Ödem Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Bilegindeki Odem Nasil Tedavi Edilir

Ayak bilekleri ödeminin tedavisi için önerilen ya da yapılması gereken bir tedavi mevcut değildir. Ayaklarda biriken ödem gode olmadığı sürece büyük bir tehlike arz etmez ve kişilerin vücutlarından kendiliğinden çıkma özelliğine sahiptir. Vücuda bol sıvı alınması, alkol ve tuzdan uzak durulması ayaklardaki ödemlerin gode bırakan ödemler olmaması durumlarında yeterli gelecektir. Her gün belirli bir süre spor yapılması ile de ödemler atılabilir.
Kategori: