Beslenme uzmanları veya diyetisyenler, gıdalar konusunda en bilinçli kişiler olabilecekleri gibi sofralarında olan her besin ile ilgili bazı görüşlere sahipler. Her beslenme uzmanı her gıdayı aynı görmediği gibi, çoğu kötü içerikli olan gıdalar konusunda bilgi sahibi durumda.

Peki beslenme uzmanlarının sofrasına asla girmeyen ya da çok az giren gıdalar neler? Ya da diğer bir deyişle onların asla sofralarımızda olmamasını istediği, asla tüketmememizi istemedikleri şeyler neler?

Hangi Besinler Tüketilmemeli?

Özellikle içerisinde yüksek oranda şeker, yapay tatlandırıcı, kalori ve yağ bulunan gıdalar tüketilmemeli. Bunlar en sağlıklı insan tarafından bile tüketildiğinde son derece tehlikeli olabilecek yiyecekler. Bu yiyecekleri isterseniz 100 kez yiyin görünürde herhangi bir belirti olmayabilir. Ancak vücudunuz bu yiyecekler nedeniyle gelecekte hatalar verebilir ve bu hatalar sizin sağlığınız ile ilgili olacak olan hatalardır.

Canınızı seviyorsanız, özellikle bilindik kuralların aksine hangi gıdaları tüketmemeniz gerektiği konusunda uzmanların görüşlerine yer verelim.

Yapay TatlandırıcılarBeslenme Uzmanlarının Yenmesini Önermediği Gıdalar

Yapay tatlandırıcılar şekere göre daha tehlikeli bile olabilir. Bu nedenle diyetisyenler bu tür ürünler yerine normal şekerin kullanılmasının daha iyi bile olabileceğine değiniyorlar.

Mikrodalgada Patlatılmış MısırBeslenme Uzmanlarının Yenmesini Önermediği Gıdalar

Son yıllarda popüler olan mikrodalgada patlatılmış mısırın torbalarının içerisinde birçok kimyasal var ve bu sebeple diyetisyenler bunu asla önermiyor.

İşlenmiş Et Ve Et ÜrünleriBeslenme Uzmanlarının Yenmesini Önermediği Gıdalar

Diyetisyenler ısıl işlem görmüş olan bu ürünlerin kanserojen olduğunu, doğal tat içermediğini ve bu sebeple tüketilmemesi gerektiği ya da çok az sayıda tüketilmeleri gerektiğine değinmekteler.

Az Yağlı Fıstık EzmesiBeslenme Uzmanlarının Yenmesini Önermediği Gıdalar

Az yağlı fıstık ezmelerinde çeşitli kimyasallar kullanıldığı ve tatlandırıcı gibi ürünlere yer verildiği için normal fıstık ezmesi kullanılması son derece önemli görülüyor.

MargarinBeslenme Uzmanlarının Yenmesini Önermediği Gıdalar

Diyetisyenlerin her zaman bir numaralı tercihi margarin yerine organik tereyağı yönündedir. Eğer organik tereyağı yoksa bile tereyağı tercih etmek uzmanlara göre son derece önemlidir.

Dondurulmuş YemeklerBeslenme Uzmanlarının Yenmesini Önermediği Gıdalar

Aylarca buzlukta kalabilecek olan yemekler uzmanlara göre tüketilmemesi, ya da çok az sayıda tüketilmesi gereken yemekler olarak biliniyor. Ancak bugün dünyamızda bu yemekleri tüketmeyen insan neredeyse kalmamış kadar az.

Butik Meyve SularıBeslenme Uzmanlarının Yenmesini Önermediği Gıdalar

Organik olarak sıkıldığı iddia edilen ve paketlenen meyve sularının özellikle içerisinde yüksek düzeyde tatlandırıcı ve kalori içerebileceği, bu sebeple tüketilmemesi gerektiği belirtiliyor. Uzmanlara göre içeriği asla bilinmeyen bu tür meyve suları yerine market raflarında satılan içerisindeki besin değerleri bilinen kaliteli meyve sularını tüketmek butik meyve sularına göre çok daha sağlıklı bir tercih.

Sosis Ve Benzer ÜrünlerBeslenme Uzmanlarının Yenmesini Önermediği Gıdalar

İşlenmiş olsun veya olmasın uzmanlar direkt et tüketmek yerine sosis, sucuk, salam benzeri ürünlerin tüketilmemesinden yana durumdalar. Bu ürünler yerine direkt kırmızı kaliteli et tüketiminin çok daha sağlıklı olduğunu düşünüyorlar.

PeynirBeslenme Uzmanlarının Yenmesini Önermediği Gıdalar

Evet doğru. Uzmanlar kalsiyumun doğal yollardan alınabileceğini, peynir tüketmek yerine kalsiyum içeren yeşil sebzelerin, fındık gibi doğal ürünlerin tüketilmesinin çok daha sağlıklı olduğunu düşünüyorlar ve peynir tüketimi yerine bu tür doğal ürünlerin tüketilmesini öneriyorlar.
Kategori: