Türkiye’de son yıllarda içecek ürünlerine inanılmaz büyük vergiler getirildi. Hükümet meyve suyundan ve diğer ürünlerden aldığı vergi oranlarını öyle bir artırdı ki vatandaşların eskiden çok daha ucuza aldıkları gazlı ve gazsız içeceklerin fiyatı bir anda dolar kurunun da son yıllarda rekor üzerine rekor kırması nedeniyle arttı. Bu durum özellikle toz aromalı içeceklerin daha ucuz olmasından dolayı vatandaşların bu tür ürünlere yönelmesine sebep oldu ve toz aramalı içecekler daha fazla satılmaya başlandı.

Kısa süre içerisinde bu içeceklerin satışlarının artması ile özellikle belli başlı markaların bu tür toz içecek üretimlerinde rekor üzerine rekor kırıldı. Ancak bu içeceklerin insan vücudu için zararlı olup olmadığı ise fiyatından dolayı özellikle geliri düşük insanlar için bir soru işareti olması bir yana dursun, akla bile gelemedi.

Yüksek hazır içecek fiyatlarından dolayı özellikle toz aromaların daha zararlı olduğu bilinirken, içerisinde bulunan onlarca maddenin insan vücudu için korucuyu maddenin de etkisi ile çok daha zararlı olduğu biliniyor.

Aromalı İçeceklerin Hepsi Zararlı OlabilirAromalı İçecekler Zararlı Mı?

İçerisinde toz arama olanlar başta olmak üzere meyve oranı olmayan, direkt olarak sadece su ve aromadan elde edilmiş olan tüm içecekler zararlı olabilir. Bunların içerisinde özellikle renklendirici ve renk koruyucu bulunmaktadır. Bu da insan vücudu için beklenmedik zararlara sebep olabilecek bir madde olduğundan zararlı olduğunu söylemek mümkün olabilir.

Bunun dışında özellikle meyve suları ve kola dışında bu tür aromalı içeceklerin tüketiminin sınırlı olması öneriliyor. Kola ve meyve suyunun bile zararlı olabileceği, fazla tüketilmesinin özellikle gazlı içeceklerde mide asidinin artmasına ve buna bağlı olarak reflü sorunlarına sebep olabilecek olduğu bildiğimiz bir gerçek.

Toz aromalı içeceklere oranla bu hazır aroma katkısı olan ancak daha az miktarda olan meyve suları ve kola gibi ürünler daha az zararlı olabilir.

İnsanların bu ürünleri tüketirken, özellikle de içerisinde bulunan maddeleri yakından incelemesi ve içerisinde renk koruyucu, renklendirici olan toz aromalı içeceklerden uzak durması önerilmekte.

*Şeker ilaveli tüm içecekler insan vücudu için zararlı olabilir.
Kategori:

Etiketler: