Coca Cola Original ve Coca Cola Light arasında her zaman için bir tat farkı olur. Coca Cola Light daha tatlı ancak daha fazla ağzı kurutacak bir ‘şekersiz’ içecek olarak görülür. Aslında şekersiz olduğu açıklanan yani şeker ve dolaylı olarak şekerden doğacak kaloriyi barındırmayan içeceklerin içerisinde daha tatlı olmasını sağlamak için aspartam adı verilen bir kimyasal kullanılmaktadır. Bu kimyasal normal şekerden 180 200 kat daha fazla tatlı olmasına rağmen bunun insan vücudunda daha farklı şeylere sebep olduğu biliniyor.

İnsan vücuduna belirli bir alımdan fazlası çok büyük zarar verirken, günde 2 litre Coca Cola Light içen 65-66 kilo bir yetişkinin sınırları aşmayacağı, ancak 2 litreden fazla Coca Cola Light içmesinin ise sağlık açısından büyük bir zararı olabileceği belirtiliyor.

Aspartam Nedir?

Şekersiz İçecekler Neden Daha Tatlı?

Aspartam bazı bilimsel araştırmalarda 1 bardak Coca Cola Light içilmesi ile bile insan vücuduna aşırı derece zarar verirken, bazı uzmanlar ise 15 MG değerine kadar aspartamın insan vücudunda hiçbir şekilde şekerden farklı bir zarara sebep olmayacak olduğuna değinmektedir. İnsan vücudunun kilosuna bağlı olarak günde 9 ila 15 MG arasında aspartam içebileceği, bunun da 2 litre Coca Cola Light içilmesi ile eşit bir rakam olduğu belirtilmektedir.

Aspartam insan sağlığına çok fazla zarar vermiyor olsa bile şeker nasıl zarar veriyor ise aspartamda belirli oranda insan vücuduna zararlar veriyor olabilir. Aspartam kullanımının çoğu gıdada bulunuyor olabileceği, özellikle tatlandırıcı tabletler olarak satılan tatlandırıcı tabletlerin bu sayede çay ve kahve gibi ürünleri tatlandırdığı biliniyor. Şeker almayım derken tatlandırıcıyı sık kullanan ve herhangi bir diyabet sorunu olmayanların vücuduna daha çok zarar veriyor olabilecekleri uzmanlarca desteklenmekte.

Şeker yoksa nasıl Coca Cola Light tatlı geliyor?

Şekersiz İçecekler Neden Daha Tatlı?

Aspartam belirli insan dilinde olan reseptörlere (tat alıcı) şekilde kimyasal bir şekilde ilaç şirketleri tarafından üretiliyor ve bazı şirketlerde bu tür tatlandırıcıları üretebiliyor. Aspartamın tablet halinde alınması daha büyük zarara sebep olabileceği gibi herhangi bir sağlık açısından zarara sebep olmayabileceği de uzunca birkaç yıldır araştırmalara aralıklarla gündeme getirilebiliyor.

Nasıl ki bugün insanlar şeker yediklerinde belirli bir süre sonra şekerin tadını ilk yedikleri şeker kadar fazla almıyorlar ise bu dildeki tatları algılayan bölgeler sayesinde mümkün oluyor. Özellikle dilin ucundaki tat alıcılar insanın ağzında en önemli bölge iken, damak tadına göre herkesin şekerin tadını alma dereceleri de farklı olabiliyor.

Şekersiz içecekler sağlıklı mı?

Şekersiz İçecekler Neden Daha Tatlı?

Şekersiz içeceklerin sağlıksız olup olmadığını söyleyebilmek için bu içeceğin içerisinde barındırdığı kimyasal miktarlara bakmak gerekir. Coca Cola ve Coca Cola Light arasında kalıyorsanız eğer diyabet hastası değilseniz Coca Cola tercih edilebilir ve özellikle kilo sorununuz yoksa Coca Cola Light seçmeniz için tat olarak bir fark hissetmiyorsanız hiçbir sebep yok. Şirketler normal şeker yerine aspartamı daha ucuza ürettirebildikleri için şekersiz olan ürünlerini daha ucuza piyasaya sürüp bir süre insanların damak tadının oluşmasını ve bu sayede hep şekersiz ürünleri tercih etme isteklerinin oluşmasını istiyorlar.
Kategori: