Dünya ekonomisinin önemli markalarından bir tanesi olan ve en yüksek değere sahip markalar arasında çok uzun yıllardan beri yerini koruyan Coca-Cola, bugün için milyarlarca insanın en sevdiği içecek olmuş durumda. Herkes çok uzun yıllardır Coca-Cola’nın tadının değiştiğini iddia ederken marka ise orijinal tadın değişmediğini belirtiyor ancak aslında orijinal tat daha bizler doğmadan önce değişmişti.

Çünkü Coca-Cola’nın ilk formüllerinde alkol ve belirli oranda kokain bulunmaktaydı ve orijinal formül bugün içtiğimiz Coca-Cola’ya oranla insanlara daha fazla keyif veriyor ve daha lezzetli geliyordu. Ancak sağlığa zararlı olan o formül gitti, yerine ise bugün alkol ve kokain içermeyen formül geldi. Yıllar önce belirli sebepler nedeniyle Coca-Cola, kanser yapıcı içecekler arasında yer almamak için formülde değişime gitti ancak bunun tat üzerinde hiçbir fark yaratmayacağını açıkladı.

Bu konuda bazı Coca-Cola bağımlıları tadın değiştiğine değinirken bazıları ise değişmediğini savundular.

Birçok Sektöre İş SağlıyorDünya Ekonomisi İçin Çok Önemli Marka: Coca-Cola

Coca-Cola bugün aktif olarak tüm dünyada milyonlarca insanın gelir kaynağını oluşturuyor. Türkiye’de dahil olmak üzere direkt ve dolaylı açıdan Coca-Cola sayesinde para kazanan çok insan bulunuyor.

Dünyada üretimi yapılan 300 milyar ton plastiğin yarısı kadarının Coca-Cola tarafından ürettirildiği biliniyor. Bu plastik üretim alanında çalışan milyonlarca insan için kazanç anlamına gelirken, aynı zamanda bu sektör dışından bu sektöre destek veren sektörlerde çok ciddi kazançlar elde edebiliyorlar.

Aynı zamanda Coca-Cola bugün için şeker ve benzer bazı hammaddelerin alımı için yerel çiftçiler ve fabrikasyon üreticiler olmak üzere hammadde üreticilerine büyük oranda gelir sağlıyor. Coca-Cola içerisinde bulunan şekerin tarladan fabrikaya kadar olan yolculuğunda yine milyonlarca insanın gelir kazandığı biliniyor.

Alüminyum Coca-Cola tarafından çok fazla kullanılıyor. Şişeler için kullanılan alüminyumun ABD’de üretilen %17.4 miktarına eşit kısmının Coca-Cola tarafından kullanıldığı belirtiliyor ve bu da tüm dünyada çok ciddi bir kazanç anlamını taşıyor. Bu sektör için büyük bir gelir oluşturan Coca-Cola sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor.

Yerel satıcılarda kazanıyor

Yerel satıcılarda Coca-Cola satışından belirli oranda kazanç elde ediyor ve sadece Coca-Cola ürünlerinden her ay binlerce lira para kazanan yerel satıcılar bazı ülkelerde mevcut.