Milyonlarca kripto para yatırımcısının aklında her zaman 1 tane soru işareti vardır: “Bitcoin ne zaman yükselecek?” bu soru işaretine net yanıt vermek hiçbir zaman mümkün olmazken, özellikle de son dönemde yükselişlerin birbirini takip eder olması yatırımcıları heyecanlandırıyor. Bitcoin fiyatının kısa vadede çok daha fazla sayıda kazandıracağını iddia edenler bir yandan seslerini duyurmaya çalışırken, bir yandan ise bu yükselişlerin bir hile olduğunu ve aniden düşeceğini iddia edenler gündemde dikkat çekiyorlar.

Tek kişi tarafından bile değeri değiştirilebilirKripto Paralar Hakkında Merak Edilenler

Milyarlarca dolar değerinde Bitcoin yatırımına sahip olan cüzdanlar bir anda tüm kripto para varlıklarını satmaya karar verirlerse bu durumda çok fazla düşüş görebilmek mümkün olabilir. Satış işlemi saniyeler içerisinde gerçekleşecek olsa da özellikle balina yatırımcılar olarak bilinen diğer yatırımcılar düşük fiyattan alım yaparlarsa piyasanın kısa süre içerisinde dengesini toparlaması mümkün olabilir.

Bitcoin tek kişi tarafından yönetilmiyor

Kripto para birimi Bitcoin tek bir kişinin isteği ile yönetilmiyor. Piyasada arz ve talep dengesine göre fiyat değer kazanıyor ya da kaybediyor. Ancak 1. maddede yazılı olan kural burada da geçerli durumda.

Kim tarafından üretildi bilinmiyor ama…

Bitcoin’in kim veya kimler tarafından üretildiği bilinmiyor ancak Satoshi Nakamoto kod adlı bir kişi tarafından üretildiğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu kişi kimliğini asla açıklamıyor ve bu kişinin ABD’de olduğu, ABD’nin gizli servislerinin ise bu kişiyi bildiği ve yakından alakalı olduğu iddia ediliyor.

Dijitaldir

Bitcoin bir dijital para birimidir. Ancak hiçbir ülkede para birimi olarak yasal açıdan kabul görmeyen tek para birimi olarak bilinir. Bunun sebebi ülkeler yasal düzenlemeler ile kripto paraları düzenlememektedir ve bu düzenlemeler için ABD’nin ilk adımı atmadan hiçbir ülkenin etkili düzenlemeler yapabileceğine inanmaması ilk sebep olarak gösterilir.

Unutmayın!

Bitcoin hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler:

  • Kimseye sebepsiz olarak Bitcoin göndermeyin!
  • Tehdit ediliyorsanız ve Bitcoin ile para talep ediliyorsa derhal emniyet güçlerine başvurun!
  • Bitcoin hesaplarınızın bilgisini asla en yakınlarınız ile bile paylaşmayın!
  • Yatırımlarınızı başkalarının önerisine göre değiştirmeyin!
  • Analistlerin önerilerinin doğru olmadığını geçmişte çok kez görülmüştür, dikkatli kararlar alın!
  • Güvenilir Bitcoin Siteleri üzerinden alım satım yapın.