Güzel erkek eli ve güzel kadın eli her zaman insanlar için çekici olmuştur. Özellikle erkeklerin elleri kadınlar tarafından oldukça dikkat edilen yerlerinden bir tanesi, ilk görüşte belki de ilk bakılan yerlerden bir tanesi olmuştur. Erkek ve kadınların ellerinde boyut ve cilt açısından bazı farklılıklar vardır. Genelde erkek eli biyolojik olarak kadın eline oranla çok daha büyük, daha kaslı görünümde ve daha yapılıdır.

Aynı zamanda tırnak yapısı erkek elinde daha iyi görünümde olup, bu durum kişiden kişiye değişebilir. Erkeklerin tırnaklarının genelde kadınlara oranla daha parlak göründüğü bazı erkeklerde görülmüş olsa da, genel olarak erkek ve kadın elinin bu açıdan değişken olduğu ve bunun değişim gösteren bir durum olduğu bilinmektedir.

Ellerim Neden Kuruyor?Ellerinizin Güzel Ve Bakımlı Görünmesi İçin Doğal Nemlendiriciler

Cildiniz bazı sebepler dolayısı ile kuruyabilir. Bunun birden daha fazla sebebi vardır ve bu sebepler her zaman aynı nedenle ortaya çıkmayabilir. Bazı insanların cildi çok daha kurudur ve bu sebeple ellerinin daha kuru olması çok normaldir. Bazı kişiler ise aslında çok yağlı cilde sahiptir ancak soğuk ortamda yaşadıkları ve soğuk ortamda bulundukları için elleri kuruyabilir. Bazı insanlarda ise ellerinin aşırı kuru olmasının sebeplerinden bir tanesi olarak farklı bir sebep olan cilt hastalıkları, özellikle egzama ve benzer cilt hastalığı sorunları gerekçe gösterilmektedir.

Hava Durumu: Hava sıcaklığı ne kadar sıcak veya soğuk olursa cilt durumu buna göre değişir. Çok sıcak hava aynı zamanda eller ve cilt için kuru görünüme sebep olabilir. Ancak soğuk hava genelde daha çok ellerin kurumasına ve kuru görünmesine sebep olur. Sıcak hava eğer ki 40 derecenin üzerindeyse ve kişi yeterli sıvı almıyor, aynı zamanda çok fazla uzun saatler sıcakta kaldıysa ellerin ve cildin kuru görünmesine ve haliyle kurumasına sebep olabilir.

Çevresel Tahriş Ediciler / İş Yeri Koşulları: Bazı çevresel nedenler ellerinizin kurumasına sebep olabilir. Örneğin sürekli olarak size doğru soğuk hava üfleyen veya ılık hava üfleyen bir klima ellerinizin ve cildinizin kurumasına sebep olabilir. Aynı zamanda sürekli olarak ellerinizi pudralamak zorunda kaldığınız bir işte çalışmak ellerinizin kısa süre içerisinde kurumasına ve kuru cilt sorunlarına sebep olabilir.

Bazı Tıbbi Durumlar: Sedef hastalığı, gül hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıkları cildinizin ve ellerinizin kuru kalmasına sebep olabilir. Bunu engellemek için mümkün olan en kısa süre içerisinde cilt sağlık sorununa karşı doktora görünmektir.

Kuru eller sorunu yaygın bir cilt sorunudur. İnsanlar çok fazla ellerinin kuruduğundan şikayet ederler ancak genelde kuru el sorununa çözüm kısa süre içerisinde bulunur.

Doğal Olarak Yumuşak Eller Elde Etmenin YollarıEllerinizin Güzel Ve Bakımlı Görünmesi İçin Doğal Nemlendiriciler

 1. Vazelin
 2. Hindistancevizi yağı
 3. Yulaf ezmesi
 4. Yumurta sarısı
 5. Şeker Kremi
 6. Bal
 7. Aloe Vera
 8. Badem yağı

1. Vazelin (Petrol Kremi)

Vazelin ellerinizin nemlenmesinde güçlü bir kremdir. Petrol içerikli olmasından dolayı özellikle bazı uzmanlar sürekli olarak kullanılmasını önermiyor olsa da, özellikle vazelinin her gün kullanılmasında en ufak bir sakınca veya sorun yoktur. Aksine cilt üzerinde mukoza dokusuna sürülmediğin sürece faydalıdır ve nemlendirici özelliği çok ama çok güçlüdür

Her gün yatmadan hemen önce ellerinize bir kez yeterli miktarda vazelin sürmek gece boyunca cildinizin vazelini emmesi ile gün içerisinde güzel ve bakımlı görünen tırnak ve ellere sahip olmanızı sağlayabilir.

Her gece bu uygulamayı yapabilirsiniz.

2. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistancevizi yağı en iyi doğal nemlendiricilerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bir kişi eğer ki ellerinin sık sık kuruduğundan şikayet ediyorsa bu durumda ilk olarak başvurması gereken doğal ürünlerden bir tanesi hindistancevizi yağıdır. Her gün günde 1 veya 2 kez ellerinizi hindistancevizi ile yağlarsanız ve bunu düzenli olarak yaparsanız ellerinizin kuruması pek de bundan sonra karşılaşacağınız sorun olmayacaktır. Bu yağ son derece güçlüdür ve güçlü özellikler içerdiğinden dolayı cilt üzerinde herhangi bir soruna sebep olması da pek fazla mümkün olmayacaktır.

3. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi ve çok az miktarda hindistancevizi yağını bir kapta karıştırarak ellerinizi her gün 1 kez bu karışıma sürmeniz ve tüm ellerinize yayılmasını sağlayarak birkaç saat bekletmeniz ellerinizin gün içerisinde nemli kalmasını sağlar. Aynı zamanda ellerinizi daha temiz ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşturacak olduğundan dolayı bu formül sürekli olarak uygulayacağınız formüllerden bir tanesi olabilir.

Bu formülü sadece elleriniz için değil, aynı zamanda kadınlar göğüs ucunun kurumasına doğal çözüm olarak uygulayabilirler. Göğüs ucu kaşıntısı ve göğüs ucu acısı genelde ciddi bir sağlık sorunundan dolayı değil, kurumaya bağlı sebeplerden dolayı acır ve kaşınır. Bu formül veya direkt hindistancevizi yağı bu sorununuzu kısa süre içerisinde çözebilecek en etkili ve en doğal çözümdür.

4. Yumurta Sarısı

Yumurta sarısı nemlendirici özelliği bakımından son derece iyi nemlendiricidir ve bu yönüyle her gün değil ancak haftanın 3 veya 4 günü uygulanabilecek bir doğal nemlendirici formülleri arasında yer almaktadır. 1 kap içerisine yumurta sarısını alın ve üzerine 1 tane toz şeker ekleyin, bunu birkaç dakika çırpın ve 15-20 dakika oda sıcaklığında bekletin. Ardından ellerinize sürün ve ortalama olarak 30 dakika bekleyin. Ardından nemlendirici etkili sabun ile ılık su altında ellerinizi yıkayın. Bu formülü iyi gelmesi durumunda haftanın 3-4 günü tekrarlayın.

5. Şeker

Şeker aslında cildiniz için iyi olabilecek bir gıdadır. Şeker pancarından üretilen şeker birçok sağlık sorununa sebep olsa bile, bazı durumlarda ise insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Cilt tipiniz her ne olursa olsun şeker nemlendirici ile cildinizin daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı hindistancevizi içerisine 1 veya 2 yemek kaşığı toz şeker ekleyerek ardından bunu iyice karıştırıp ellerinize sürün. Bunu en az 20 dakika, en fazla ise 35 dakika bekletin ve ardından ise ellerinizi güzelce ılık suyla yıkayın. Sabunun nemlendirici etkili olması çok daha iyi sonuçlar yaratacaktır. Bu sebeple ellerinizi yıkarken mümkünse nemlendirici etkili Protex sabun ile yıkayın.

6. Bal

Elleriniz için en iyi nemlendiricilerden bir tanesi baldır. Bu formülü her gün değil, haftanın sadece 1 veya 2 günü uygulamanız önerilir. Sade balı bir kap içerisine koyun ve ardından ellerinizi bu kap içerisine sokarak yıkar gibi tüm ellerinize balı yedirin. Ardından 20 dakika kadar bekledikten hemen sonra ellerinizi güzel bir şekilde yıkayın. En iyi doğal nemlendirici formülü haftada sadece 1 veya en fazla 2 kez uygulayın. Aksi durumda ellerinizde sivilce çıkması ve benzer cilt sorunları cilt gözeneklerinin tıkanması ve benzer nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek yan etkilerden sadece birkaç tanesi olacaktır. 1-2 kez hafta yapılması 7 gün için normaldir.

7. Aloe Vera

Aloe vera jelleri son derece onarıcı ve nemlendirici etkili jeldir. Bu jellerden bazıları %99 aloe vera içerir ve ellerinize sürebilirsiniz. Günde 1 veya 2 kez bunu yapabilirsiniz. Daha doğal olsun, veya ben %99 aloe vera içerdiğine inanmam derseniz aloe vera yapraklarını keserek ardından ellerinize sürebilirsiniz. Ham olarak bunu elinize süremiyorsanız bir robottan geçerek daha sıvı hale getirip ellerinize sürebilirsiniz. Bunu her gün 1-2 kez yapabilirsiniz.

8. Tatlı Badem Yağı

Tatlı badem yağı ellerinizin ve cildinizin kurumasını önlemek için en etkili doğal nemlendirici formül arasında yer almaktadır. Birkaç damla yağı ellerinize damlatın ve ardından bunu günde 1 kez her gün devam ettirin. Kısa süre içerisinde cildiniz daha parlak olacaktır. Bu yağı ellerinizde kötü bir his bırakmadıysa birkaç saat tutabilir, kötü bir his bıraktıysa 1 saat kadar tutmanızın ardından yıkayabilirsiniz.

Cildin Kuruması Nasıl Engellenir?Ellerinizin Güzel Ve Bakımlı Görünmesi İçin Doğal Nemlendiriciler

 • Cildinize ve ellerinize kötü gelecek ve kurumaya sebep olacak sabun ve benzer ürünleri kullanmayın.
 • Ellerinizi uzun süre su altında tutacaksanız mutlaka eldiven takın.
 • Havayı nemli tutun, bunun için oda nemlendirici cihazlardan bir tanesini kullanabilirsiniz.
 • Egzama ve benzer sağlık sorunlarına sebep olabilecek stresten kaçının. Egzama ve benzer sağlık sorunları yaşıyorsanız dermatolog tarafından önerilen kremleri kullanın ve bunları sürekli olarak tedavi süreci boyunca hiçbir şekilde aksatmadan kullanmaya devam edin.
 • Ellerinizi kurutmak için hava ile çalışan kurutucuları kullanmayın. Bunun yerine ellerinizi peçete ile kurulayın.
 • Cildinizi kurutabilecek ölü derilerden kurtulmak için ellerinize bakım yapın. Ölü derileri gidermek için özel jeller kullanın ve ölü deriden ellerinizi arındırmaya çalışın.
 • Günlük olarak ellerinizi ya doğal el nemlendirici liste yöntemlerimizle, ya da nemlendirici kremlerle nemlendirin.
 • Sedef hastalığı ve egzama gibi cilt bozukluklarını gidermek için en kısa süre içerisinde dermatolog uzmandan bir yardım alın.

*Bu içerik Zovovo.com için özel olarak hazırlanmıştır. Listede yer alan el bakım önerileri aynı zamanda ayak bakım önerisi olarak ve cilt bakım önerisi olarak kullanılabilir.
Kategori: