Pek çok kişi kendi işini kurmanın hayallerini kurar. Girişimcilik örnekleri böylesi hayallere sahip olan kişilerin motivasyonunu koruması açısından epey önemli olabilir. Bir işi başlatmak ve büyütmek epey zorlu bir yol olarak kabul edilebilir. Başarılı girişimcilerin yaşamlarına bir göz atmak ve o kişilerin yaptığı hatalardan dersler çıkarmak yeni girişimcilerin daha sağlam adımlarla ilerlemesine vesile olabilir.

Bill Gates

Girişimcilik Örnekleri – 2021 Güncel – İlham Kaynağı Olabilecek 11 Girişimci

Söz konusu bilişim sektöründe bir iş başlatmak olduğunda hemen herkesin mutlaka hayat hikayesine göz attığı bir adam olan Bill Gates, milyonlarca kullanıcıya sahip olan Microsoft’un kurucularındandır. Korona salgınıyla birlikte ismi çeşitli haberlerle anılan Bill Gates günümüzün en popüler girişimcilerinden biri olarak kabul edilir. Çocukluğundan beri bilgisayarla haşır neşir olan Gates çok erken yaşta bir yazılım tasarlamıştır. Arkadaşıyla birlikte yaptığı bu tasarım epey pahalıya satılsa da ailesi Gates’i üniversitede okumaya zorlamıştır. Okula başladığı zamanlardan beri pek çok başarısızlığa imza atan Gates en nihayetinde onu ünlü yapacak şirketini kurmuştur.

Dünya klasikleri kitapları hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Cher Wang

Girişimcilik Örnekleri – 2021 Güncel – İlham Kaynağı Olabilecek 11 Girişimci

Tayvan asıllı bir girişimci olan Cher Wang uzun süre kurumsal hayatta çalışmış biridir. Yıllar yılları takip ederken çeşitli kurumlar için cep telefonu imal etmiş olan Wang en nihayetinde HTC’yi kurmuştur. Dünyanın sayılı mobil cihaz üreticilerinden sayılan HTC, akıllı telefon sektöründe dengeleri değiştiren bir konumda yer alır. Wang’ın aynı zamanda epey bol gönüllü olduğu da bilinir.

Jeff Bezos

Girişimcilik Örnekleri – 2021 Güncel – İlham Kaynağı Olabilecek 11 Girişimci

Son yıllarda Bodrum’da yaptığı tatille ve boşanma davasıyla birlikte magazine malzeme olan Jeff Bezos’un ticari başarısı çoğu kişi tarafından kabul görür. Dünyanın en popüler alışveriş sitesi olan Amazon’un kurucusu olan Bezos, Amazon’dan evvel yapmış olduğu girişimlerde başarısız olmuştur. Doksanlı yılların ortasında internetin yaygınlaştığını fark eden Bezos bunu bir fırsata çevirmek için bir site açmaya karar vermiştir. İlk etapta kitap sitesi olan Amazon zamanla her şeyin tedarik edilebildiği bir alışveriş merkezine dönüşmüştür. Bezos dünyanın en zengin adamı olarak kabul edilir.

J.K. Rowling

Girişimcilik Örnekleri – 2021 Güncel – İlham Kaynağı Olabilecek 11 Girişimci

Girişimcilik söz konusu olduğunda pek çok kişinin aklına bir şirket kurmak gelse de aslında girişimciliğin tek yöntemi bu değildir. Bir marka oluşturmak ve o markayı mümkün mertebe yaygınlaştırmak da pek ala girişimcilik sayılabilir. Durum böyle olunca J.K. Rowling’i atlamak olmaz. Eşi tarafından aldatılan ve üç çocuğu ile mütevazı bir yaşam süren Rowling’in hayatı Harry Potter serisiyle değişmiştir. Toplamda on iki yayıncının basmayı reddettiği Harry Potter’ın ilk kitabı önce Birleşik Krallık’ta ve sonra tüm dünyada fenomen haline gelince kitaplar Warner Bros tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Filmlerden ve Harry Potter markasından milyarlarca dolar kazanan Rowling milyarder vasfını en sık kaybeden kişidir. Bunun nedeni Rowling’in yaptığı bağışlar olarak bilinir.

Hamdi Ulukaya

Girişimcilik Örnekleri – 2021 Güncel – İlham Kaynağı Olabilecek 11 Girişimci

1972 yılında hayata gözlerini açan Hamdi Ulukaya, peynir ve yoğurt üreticisi bir ailenin çocuğudur. Üniversiteyi Ankara’da okurken dil eğitimi almak için Amerika’ya gittiğinde şaşırtıcı bir gerçekle karşılaşmıştır. Ailesi yoğurtçu olan biri olarak Amerika’daki yoğurtları hiç beğenmeyen Ulukaya burada bir girişim başlatma fırsatı görmüştür. Kraft Foods’un bir tesisini almak için canla başla çalışan Ulukaya en nihayetinde bunu başarmış ve toplamda altı çalışanda Chobani’yi kurmuştur. Chobani günümüzün sayılı yoğurt markaları arasında yer alır.

Demet Mutlu

Girişimcilik Örnekleri – 2021 Güncel – İlham Kaynağı Olabilecek 11 Girişimci

Türkiye’nin en çok ilgi gören alışveriş sitelerinden biri olan Trendyol’un kurucusu ve genel müdürü olan Demet Mutlu, Amerika’da ekonomi eğitimi aldı. Kariyer hedefi kendi işini kurmak olan Mutlu kendi evinin salonunda Trendyol’u başlattı. 300 bin dolarlık sermayeyle yola koyulmuş olan Mutlu zamanla yurt dışından destek almaya başladı. Mutlu, hala Trendyol’un genel müdürü olarak görev yapmaktadır ve başarılı girişimcilik örnekleri arasında yer alır.

Jack Ma

Girişimcilik Örnekleri – 2021 Güncel – İlham Kaynağı Olabilecek 11 Girişimci

Dünyada pek çok alışveriş sitesi bulunmasına rağmen bunların çok azı ayakta kalabilmekte ve büyümektedir. Jack Ma’nın girişimiyle başlatılmış olan Alibaba son yılların en çok ilgi gören alışveriş sitelerinden biri olarak kabul edilir. Japonya’da doğup büyüyen bir girişimci olan Ma sayısız başarısızlıktan sonra Alibaba’yı kurmuş ve bu markanın dünyaya mal olmasını sağlamıştır. 2013 yılında şirketten istifa eden Ma, bunu yapmasının temel nedeni olarak gençlerin önünü açma isteğini öne sürmüştür.

Çağdaş sanat akımları ile ilgili bilgilere de bakabilirsiniz.

Hanzade Doğan Boyner

Girişimcilik Örnekleri – 2021 Güncel – İlham Kaynağı Olabilecek 11 Girişimci

1999 senesinde Doğan Online’ı kuran Hanzade Doğan Boyner’in başlattığı girişimin çok meşhur olmadığını düşünen kişiler iki defa düşünmelidir. Türkiye’nin en sık trafik alan alışveriş sitelerinden Hepsiburada’nın üst firması olan Doğan Online aynı zamanda Hepsipay’i de içinde barındırır. Söz konusu internet alışverişi olduğunda Hepsiburada’nın sahip olduğu konumu yadsımak neredeyse imkansızdır.

Eren Bali

Girişimcilik Örnekleri – 2021 Güncel – İlham Kaynağı Olabilecek 11 Girişimci

İnternet herkesin hayatındaki varlığını günden güne daha çok hissettirirken pek çok kişi internet üzerinden eğitim almanın fırsatlarını araştırır. Eğitimin kolay bir biçimde verilmesi gerektiği düşüncesinden yola çıkan Emre Bali, ülkemizde pek çok kişi tarafından kullanılan Udemy’nin kurucusu olarak bilinir. Girişimcilik fikri 57 yatırımcı tarafından reddedilen Bali en nihayetinde şirketini kurmuş ve 2017 yılında Forbes dergisine kapak bile olmuştur.

Oprah Winfrey

Girişimcilik Örnekleri – 2021 Güncel – İlham Kaynağı Olabilecek 11 Girişimci

Medya dünyasında ayrıcalıklı bir yer almak isteyen hemen herkes için Oprah Winfrey’in yaşam öyküsü büyük bir ilham kaynağıdır. Hayatının ilk dönemlerinde maddi ve manevi pek çok sorunu sırtlamak durumunda kalan Winfrey, pek de umut vaadinde bulunmayan bir televizyon programını ülke çapında bir fenomene dönüştürünce işin rengi değişir. Reytingleri alt üst eden program en büyük yıldızların konuk olduğu bir programa dönüşerek rekor üzerine rekor kırmıştır.

Steve Jobs

Girişimcilik Örnekleri – 2021 Güncel – İlham Kaynağı Olabilecek 11 Girişimci

Cep telefonu kullanma alışkanlarımızı kökünden değiştiren Apple’ın kurucularından olan Steve Jobs iş yaşamındaki inişler ve çıkışlardan dolayı girişimciler arasında özel bir yere sahiptir. Tuşlu telefonlardan tam ekran telefonlara geçişte devrimsel bir yere sahip olan Jobs, kendi şirketinden ihraç edilmesine rağmen zirveye çıkmayı başarmış biridir. Ortaya attığı inovatif fikirler ve tasarımlar sayesinde dünya çapında bir fenomen yaratmıştır. Dünya üzerinde pek çok kişi yaşam standartlarından kısarak Apple’ın ürünlerini almaktadır.

En iyi tarih kitapları hakkında bilgiler yazımızdadır.

Türkiye’de Kadın Girişimcilik Örnekleri Nelerdir?

Türkiye’den en dikkat çeken kadın girişimciler arasında Demet Mutlu, Başak Taşpınar Değim ve Hanzade Doğan Boyner yer alır. Bahsi geçen kişilerin dışında daha pek çok kadın girişimci saymak mümkündür.

Sporda Girişimcilik Örnekleri Nelerdir?

Spor sayesinde ortaya çıkan girişimler arasında FungoMan, Fanzooloo ve Jukem sayılabilir. Kurucularının her biri çeşitli sporların hayranları olan bu girişimler başarıyla sonuçlanmıştır.

Girişimci Nasıl Olunur?

Girişimci olmanın tek bir yöntemi yoktur. Ancak bir girişimi hayata geçirmenin yegane yolu ona para yatıracak kişileri bulmaktır. Girişimcilik örnekleri bu nedenle iyi irdelenmeli ve bu örneklerden dersler çıkarılmalıdır.