Siyah noktalardan arındıracak doğal yöntemleri doğru uygulayabilmek için, ne ile savaşıldığını öğrenmek önemlidir. Siyah noktalar, ciltteki kirin, yağın, ölü deri gibi artıkların gözenekleri tıkaması ile oluşur. Siyah olması ise hava ile birleştiklerinde oksitlenmelerinden kaynaklanır . Bunları bildikten sonra aşama aşama yapılması gerekenler bellidir;

-Gözenekler açılmalı

-Açılan gözenekler yumuşak hareketlerle temizlenmelidir

Bu aşamaları yapmak ise, gözeneklere iyice yerleşmiş olan inatçı siyah noktalar için basit olamayabiliyor. Doğadan yardım eli istediğimizde her şeyin daha kolay olabileceğini biliyoruz, o halde bir inceleyelim.

siyah nokta temizleme

1)Kırlangıç ve Ayrık Otu Mucizesi

Bu bitkiler, doğanın cildinize sunduğu en büyük cömertlik örnekleridir. Bu iki bitkiyi gece bir kap içerisine koyduktan sonra üstüne 4.5-5 su bardağı su ilave ediyorsunuz. Gece dinlenmiş olan otları uygun bir zaman diliminde hafif masajlar yaparak siyah noktaların üzerlerine sürüyorsunuz ve düzenli bir şekilde kullandığınızda etkisini uzun süre hissedebiliyorsunuz.

2) Limon ve Yoğurtlu Cilt Maskesi

Bir kase yoğurtla bir limonun suyunu sıkın. Limonun asitli yapısı sebebiyle yüzünüze sürerken (aslında her maskede olduğu gibi) göz ve çevresine ekstra hassasiyet gösterin. Maske kuruduktan sonra ılık suyla yıkayarak temizleyin. Ayrı ayrı faydalarına gelince; bu iki besin birbirini dengeleyici özelliklere sahip. Limon suyu cildi temizlemeye ve arındırmaya yardımcı olur, tek başına kullanıldığında sivilceleri kurutmaya yarasa da cildin de kurumasına sebep olur ve zamanla cilt soyulmaya başlar. Yoğurt ise tam bir doğal nemlendiricidir bu ikisiyle yağ miktarını dengede tutabilirsiniz, haftada 1 kere uygulamanız yeterlidir.

3) Karnabahar Yaprağı Maskesi

8 adet karnabahar yaprağını iki yemek kaşığı zeytinyağı ile mikserden geçirdikten sonra cildinizin problemli görünen bölgelerine uygulayın. 10 dakika sonra ılık suyla temizleyin ve haftada 2 kez tekrar edin.

4) Ebegümeci

Kaynamış olan yarım litre suyu birer tutam ebegümeci ve tercihen biberiye ile karıştırın. Demlendikten sonra oluşan çayla yüzünüzü sık sık yıkayın, cildinizin temizlenmeye başladığını göreceksiniz.

5) Domates Maskesi

Bu maskenin cildi nemlendirici ve leke giderici özelliği ile kolay uygulanabilirliği sayesinde özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi  olduğunu söylemek mümkün. Hazırlanışına gelince bir domatesi rendeledikten sonra içerisine bir çay kaşığı süt katın ve yumuşak masaj hareketleriyle siyah noktaların veya lekelerin bulunduğu bölgeye sürün.

6) Nane ve Diğer Yeşiller

Birer tutam yabani kekik yaprağı, nane ve ıhlamuru kaynattıktan sonra soğumasını bekleyin ve siyah noktaların üstüne sürün.

7) Mısır Unu ve Kil Birlikteliği

Mısır unundan bir çorba kaşığı alarak bir kaşık ıslatılmış kil ve aynı orandaki su ile karıştırılıp cildinize sürün. 5 dakika sonra temizleyin.

8) Buhar Banyosu

Gözenekler henüz çok fazla tıkanmamışlarsa, bir kaba su koyduktan sonra başınızı hava almaması için bir örtüyle kapatıp kabın içerisine kapanın ve maksimum 5’er saniye yüzünüzü bekletin.

9) Güneşten Kaçının

Cilt, ultraviyole ışınlardan korunmak için siyah görünüm alan melanin üretimine sebep olur, bu sebeple güneşte fazla kalmaktan kaçınmak gerekir.

10) Yoğurt ve Karbonat Maskesi

Bir tatlı kaşığı yoğurdu ve bir çay kaşığı karbonatı karıştırın, kremşanti kıvamını almış karışımı 5-10 dakika süreyle yüzünüzde tutun.

*Tüm bu yöntemleri denemeden önce cildinizi iyi tahlil ederek doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

siyah-noktalara-kesin-cozum
Kategori: