Borsadan para kazanmak dendiği zaman akla ilk gelen hemen “milyoner oluyorlar, milyarder oluyorlar, çok zengin oluyorsun” diye düşünmeyin. Aynı zamanda borsa denildiği zaman aklınıza hemen “kumar gibi, çok sayıda insan batıyor, yasal değil” gibi düşünceler gelmesin. Ayrıca kaldı ki borsalar ülkeler bünyesindedir ve finansal sistemin dönüm noktası olup yasaldır. Borsalar yasal olduğu gibi bugün borsalar olmasaydı gezegenimiz bu kadar gelişmiş bir yer haline gelemezdi.
Hisse senetlerinden para kazanmanın altın formüllerinden bir tanesi doğru seçim yapmaktır. Borsada belirli bir süre hisse senedinde kaldıktan sonra çıkmak sizin için çok iyi kazanç sağlayabileceği gibi, aynı zamanda bazen daha hızlı satışlar yapmak ve hisse senedini daha kısa süre içerisinde elden çıkarmak gerekli olabilir.

Daha fazla zaman ayırmak ve daha fazla sayıda hisse senedine yatırım yapmak demek daha fazla kazanç elde etme ihtimali demektir. Borsada dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada her zaman güven gelir. Eğer güvenilmez bir şirketin hisse senedine yatırım yaparsanız o şirketin hisse senedinden kazanç elde etmeniz çok da mümkün olamayabilir.

Hisse senedi yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında sadece hisse senedi seçimi yoktur. Aynı zamanda bir hisse senedine yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada sürekli olarak satın alınan hisse senedinin takip edilmesi ve hisse senedinin değeri yükseldiğinde satış yapılması düşüncesine daha sıcak bakılması gerekir. Her hisse senedi uzun vadede yükselmez; bazı hisse senetleri kısa vadeli satışlar ile çok daha fazla kazandırabilir ve bunun arkasındaki temel sebep hisse senedinin piyasadaki durumu, yatırımcıların hareketleri ve şirketin hareketlerine bağlı olarak değişir.

Hisse Senedine Yatırım Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi GerekenlerBorsadan Para Kazanmak – Hisse Senedi Kazandırır Mı?

Eğer bir hisse senedine borsada yatırım yapacaksanız mutlaka öncesinde bir süre o hisse ile ilgili araştırma yapmanız önerilir. İlgili hissenin hangi sektöre ait olduğu, son dönemde o sektöre bakış açısının ve kaygıların neler olduğu, diğer yatırımcıların ne dediği öncelikle araştırılması gerekenler arasındadır.

Bunun hemen ardından hisse senedinin araştırılması gerekir. Satın almaya karar verdiğiniz hisse senedinin ne durumda olduğu, ne kadar değer kazandığı, 1 haftalık, 1 aylık ve 6 aylık ila 1 yıllık zaman aralıklarında hep yükseliş mi göstermiş, yoksa düşüş mü göstermiş bunun takip edilmesi gerekir. Eğer ki hisse senedi 1 aylık aralıkta daha çok kazandırmış ama 1 yıl bekleyen yatırımcılarına daha az kazandırmışsa bu hisse senedi sürekli belirli aralıklarla daha hızlı yükseliyorsa bu durumda uzun vadeli yatırımdan çok daha kısa vadeli değişim gören aralıklarda al-sat yapmak faydalı ve kazançlı bir durum yaratabilir.

Aynı zamanda hisse senedi yatırımı yapmadan hemen önce dikkat etmeniz gerekenler arasında hisse senedi hakkında son dönemde hükümet veya mahkeme tarafından herhangi bir karar verilip verilmediği, herhangi bir cezanın olup olmadığı gibi konular dikkatle takip edilmelidir. Sermaye Piyasası Kurulu olan SPK tarafından o hisse ile ilgili yapılan açıklamalar varsa veya verilen kararlar varsa mutlaka okunmalıdır.

Bunun dışında hisse senedi yatırımında dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada KAP’a yapılan açıklamalar yer alır. Bir şirket KAP’a 100 milyar dolar değerinde yatırım aldıklarını açıklarsa o hisse saatler içerisinde yüzlerce dolar değer kazanabilir veya tam tersine siber saldırı olayı gibi bir açıklama yapılırsa yüzlerce dolar değer kaybı olabilir. Özellikle hissenin bağlı olduğu ana şirketten yapılacak olan açıklamalar borsadan para kazanmak söz konusu olduğunda yatırımcılar tarafından mutlaka ama mutlaka kontrol edilmeli ve dikkate alınmalıdır.

%10 Kazanç BeklentisiBorsadan Para Kazanmak – Hisse Senedi Kazandırır Mı?

Borsalar zaman zaman çok büyük çöküşler yaşadı ve haliyle hisse senetleri trilyonlarca dolar değer kaybetti. Örneğin coronavirüs sırasında havacılık şirketlerinden nakliye şirketlerine kadar birçok şirketin hisse senedi borsada rekor düşüş yaşadı.

Geçtiğimiz günlerde HSBC’nin hisseleri haberler nedeniyle değer kaybederken, sadece HSBC değil JP Morgan dahil birçok bankanın hisselerinde düşüşler yaşandı. Piyasada çıkan her türlü haber borsada son derece önem görür ve yatırımcılar piyasaları takip ettikleri için anlık olarak çıkan haberlerden dakikalar içerisinde hatta haberler yayılmadan öncesinde bile haberdar olarak kötü durumun kokusunu alıp satış yapabilirler.

Aynı zamanda ABD ve diğer ülkeler tarafından belirli şirketlere dönük olarak uygulanacak olan veya uygulanan yaptırımların hisse senetleri üzerinde son derece büyük payı ve etkisi bulunmaktadır.

Tüm bunlara rağmen halka açık şirketlerin borsada yatırımcılarına her yıl ortalama olarak %10 oranında 1 yıllık satış rakamlarına bakılacak olduğunda kazanç getirdiği görülmektedir. Ortalama %10 kazanç Türkiye açısından bakılacak olduğunda bazı şirketlerde çok daha yüksek olurken bankada vadeli mevduat seçeneklerinden daha fazla kazanacağınızı düşündüğünüz zaman borsada yatırım yapmak daha fazla kazançlı çıkmanızı sağlayabilir.

Borsada Beklemek Hata Mı?Borsadan Para Kazanmak – Hisse Senedi Kazandırır Mı?

Borsada yatırım yapmayı düşünüyorsanız eğer çok büyük bir düşüş beklentisi yok ancak siz kendiniz düşüş olacağını düşünüyorsanız yanlış yapıyor olabilirsiniz. Bir hisse senedine ne kadar geç yatırım yaparsanız o kadar büyük zaman kaybedersiniz. Hisse senedi belki 1 hafta sonra %10 düşecektir ama siz o %10 düşüşe kadar %20 yükseliş olursa %10 oranında zaten kayıpla başlamış olursunuz.

Hisse Senetlerinden Çok Para Kazanılır Mı?Borsadan Para Kazanmak – Hisse Senedi Kazandırır Mı?

Hisse senedinden ne kadar kazanırım? Sorusunun yanıtı net olmasa bile bu sorunun yanıtı evet olabilir. Pek çok insan her ay binlerce hisse senedi satın alıyor ve satıyor. Bu sayede insanlar her ay binlerce lira para kazanabiliyorlar. Ancak hisse senetleri riskleri konusunda da dikkatli olmak gerekir. Eğer piyasalarda yazan kelimelerin anlamlarını bilmiyor, kısa vadeli beklentileriniz var ve aynı zamanda takip edemeyecekseniz hisse senetlerine yatırım yapıp yapmamayı bir daha düşünmeniz daha doğru bir karar olabilir.

Borsadan Para Kazanmak Konusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Borsada günlük kazanç mümkün mü?

Evet mümkün. Bazı hisse senetleri bir gün içerisinde %10 üzerinde bile yükselebilir. Ancak satış engellerinin olabileceğini ve hisse senedini o gün elinizden çıkaramama riskinizin olduğunu unutmayın.

Borsadan para kazanmak helal mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinden bu konuda bilgiler kontrol edilebilir.

Borsadan para kazanmak nasıl olur?

Borsadan para kazanmak için hisse senetlerine yatırım yaparak para kazanılabilir ve aynı zamanda bunun bazı riskleri olacaktır. Eğer ki bir hisse senedine yatırım yapıyorsanız dikkatli olursanız hisse senedi yükseldiğinde siz de direkt olarak para kazanmış olursunuz. Ama kazançlı zamanlar zaman zaman kayıplı dönemler yaratabilir ve bu nedenle kazanç elde ederken satış yapmazsanız ve doğru hamleler yapamazsanız bu durumda para kaybetmeniz mümkündür.