Altının değerini kim belirliyor? Ya da altın nasıl değer kazanıyor? Sorularını sık duyar, ancak buna her zaman arz ve talep diyerek yanıt veririz. Genelde insanlar böyledir. Ancak altının fiyatını belirleyen arz ve talep durumu olsa da, özellikle bir yerlerde altın fiyatlarını belirleyen unsurlar vardır. Altın fiyatları her 45 saniyede bir güncellenir ve anonim verilere dayanarak güncellenen bu fiyat sayesinde insanlar küresel piyasalarda altın satın alabilirler.

Altın fiyatının nasıl belirlendiğine geçmeden hemen önce insanların neden dolayı altını en güvenilir yatırım aracı olarak gördüğüne ve neden altının çok uzun senelerden beri güvenilir bir yatırım ve ödeme aracı olduğuna bakmalıyız.

Altın Her Zaman Yatırım Aracı DeğildiAltın Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Bundan yüzyıllar önce altın bugün olduğu durumda değildi. Altın o dönemde daha düz ve daha fazla sayıda insanın elinde olan bir araçtı. Ancak o dönemde insanlar çuvallar dolayısı altına sahip değillerdi. Elbette o dönemde altın almakla, bu dönem arasında çok büyük farklar olduğunu söylemek mümkün. O sebeple özellikle altının bundan 100 yıl önceki fiyatını bulmak mümkün değil.

Bundan 100 yıl önce altın bir takas aracı olarak da kullanılıyordu. 1 tavuk verirdiniz ve karşılığında 2 altın alabilirdiniz. Ancak bugün ise böyle değil. İnsanlar altını yatırım aracı olarak görüyorlar ve bir ödeme aracı olarak kullanmak yerine yatırım aracı olarak kullanıyorlar.

Bundan 100 ila 200 yıl önce insanların altını yatırım aracı olarak görmemesinin sebeplerinden bir tanesi o dönemde insanların yatırım yapacak kadar paraya sahip olmaması, aynı zamanda o dönemde yatırımın gerekli görülmemesi durumu vardı. İnsanlar ev veya araba alma, özel hastaneye gitme gibi sorunlar yaşamıyorlardı ve herkes birbirine daha fazla sıcak davranıyordu.

Nüfusu milyarlarca daha az olan Dünya, o dönemden bugüne kadar çok fazla ekonomik devrim yaşadı. Bunun bir sonucu olarak ise bugünün kapitalist ve güçlü Dünya’sı ortaya çıktı.

Altın Fiyatları Nasıl Belirleniyor?Altın Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Londra Külçe Piyasası Birliği, her 45 saniyede bir anonim olarak altın fiyatlarını belirleyen tek yerdir. Her 45 saniyede bir anonim açık arttırmalar yapar ve bunun sonucunda altın fiyatlarını küresel piyasalarda belirler.

En iyi tahminle, tüm insanlık tarihinde sadece 209.483 ton altın çıkarıldığı düşünülmektedir. En fazla altına sahip olan ülke olarak tanınan ABD’nin altın stokları her geçen gün daha fazla artarken, özellikle tüm dünyada ülkeler merkez bankalarının  kasasına daha fazla altın eklemek üzerine çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Fiziksel olarak asla bozulmayacak olan altın, yüzlerce yıl aynı kalabilir ve bu sebeple ülkeler nükleer savaş riskleri gibi risklere karşı külçe altın basmaya daha fazla sıcak bakarlar.

Altın fiyatları arz ve talebe göre belirlenirken, Birlik tarafından yapılan satışlarda arz ve talep durumu yakından izlenmektedir.