Zengin olan insanları bile batırabilen büyük ekonomik krizler çok uzun süre önce değil, 2008 yılında ve daha öncesinde görüldü. 2012 yılı civarında da Dünya belirli bir kriz dönemi yaşadı ve bugün bile tüm dünyada ciddi krizler gündemin ilk sırasında yer alıyor. ABD ve diğer ülkeler ekonomik krizlere yakalandıklarında diğer tüm ülkeler küresel ekonomik kriz yaşarken, ABD’de yaşanan en ufak ekonomik krizin etkisi diğerlerinde çok daha büyük düzeyde hissediliyor.

Washington yönetiminin aldığı her ekonomik kararın bu nedenle önemli olduğu, çok önemli olan bu kararların diğer hükümetler ve devletler tarafından da yakından takip edildiği belirtiliyor. ABD yönetiminin aldığı ekonomik ve finansal kararların öneminin özellikle de Türkiye gibi ülkeler için çok önemli olduğu gerçeği her zaman karşımızda yatıyor.

Küresel bir kriz durumu farklı, ülke merkezli ekonomik krizler ayrıdır

ABD’de ülke bazlı bir ekonomik kriz yaşanması mümkün değildir. Eğer ABD ekonomisinde bir büyük kriz olursa bu küresel kriz anlamına gelir. Birçok ülkenin bütçesinden çok daha büyük bir bütçeye sahip olan ABD’nin ekonomik kriz yaşaması da beklenen bir durum değildir.

Ancak günümüzde Türkiye dahil birçok ülkede ekonomik krizin özellikle bu belirsiz pandeminin bitmemesi ve daha fazla etkisini artırması durumunda ekonomik krizler yaşamasına uzak bakılmamaktadır.

Ekonomik kriz durumunda özellikle bazı ülkeler gıda, sağlık ve turizm gibi sorunlar yaşarlar ve ekonomik krizlerin ilk belirtileri ülke vatandaşlarının isyan etmesi, ekonomik sebepler dolayısı ile can ve mal güvenliğinin azalması, şiddet olaylarında, hırsızlık ve gasp olaylarında çok şiddetli artışlar görülmesi ile kendisini belli eder. Ekonomik krizlerin özellikle gelişmemiş ve gelişmeye yeni başlayan ülkelerde intiharlara sebep olduğu da iddia edilmektedir ve bununla ilgili çok ciddi doğruluk payları olduğu uzmanlarca belirtilmiştir.

Bankalara el konulabilir mi?

Türkiye’de ve tüm dünyada geçmişte bankalara el koyan ülkeler ve yönetimler olmuştur. Günümüzde ise ekonomik kriz durumunda bankalara el koyulması pek mümkün olmasa da bankaların çalışmaları ve döviz işlemlerine dönük çalışmalarını durdurmaya varacak, sadece ülke içerisinde para kalmasını sağlayacak faydalar elde edilmesine yönelik düzenlemeler yapılmaktadır.

Bazı diktatörler bankalara da el koyabilirler.
Kategori: