Tüm dünyada belirli bir enflasyon vardır ve bu enflasyon gıdadan teknolojiye her ürünün zaman içerisinde fiyatında değişime yol açar. Ancak olması gereken bir ürünün özellikle teknolojik ürünler söz konusu olacak ise aynı ürünün 1 yıl sonra fiyatında düşüş olması gerekirken, Türkiye gibi bazı ekonomisi çok da iyi olmayan ülkelerde yam tersi durumu oluyor. Asgari ücrete gelecek olan yeni ve büyük oranda zamların etkisi ise hemen ardından Türk ekonomisinde etki ediyor.

Birçok insanın asgari ücretin artmasından önce elektrik, su ve benzer faturalarda artışlar olması, bunun yanısıra gıda fiyatlarının özellikle ithal gıdaların daha fazla zam görmesinin nedeni şirketlerin yeni asgari ücret zammını çıkarmak ve bunu yaparken daha fazla kazanç elde edebilmesinden geçer.

Şirketler ve işyerleri her sene uygulanan asgari ücret zammının düşük olmasını isterken, çalışanlar ise asgari ücretin çok daha fazla olmasını ve daha çok zam yapılmasını isterler. Tüm bunlar aslında şirketlerin ve işçilerin gelecek haftalarda karşılaşacak oldukları zamların giderilmesini önlemek ve mevcut olarak çalışanların yaşam standartlarını korumak amacıyla yapılır.

Enflasyonu arttırıyorsa neden asgari ücrete zam geliyor?

Enflasyonun artmasına sebep olsa da enflasyonu durdurabilecek veya mevcut durumunu koruyabilecek önlemler hükümetlerce alınıyor. Türkiye’de de hükümet bu konuda bazı önlemler almakla sınırlı kalmıyor, bankaların kredi faizlerini düşürmesi gibi önemli adımların atılmasını destekliyor.

Asgari ücretin artması direkt olarak olmasa da dolaylı olarak ürün fiyatlarına zam olarak geri yansıyor.
Kategori: