Merhaba sevgili ZOVOVO okuyucuları! Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri‘nden Uluslararası Uzay İstasyonuna Axiom Mission 3 kapsamında düzenlenen uçuşta Türkiye’nin ilk astronotu ünvanını kazanan Alper GEZERAVCI kimdir, Axiom Mission 3 Nedir sorularına yanıt arayacağımız konumuzu sizler için derledik. Lütfen koltuklarınızı uçuş pozisyonuna getirip, kemerlerinizi sıkıca bağladığınızdan emin olunuz!

Alper GEZERAVCI Kimdir?

GEZERAVCI, 2 Aralık 1979 yılında Yörük kökenli bir aile çocuğu olarak Mersin’in Silifke ilçesinde doğdu. İstanbul Hava Harp Okulu‘ndan Elektronik Mühendisliğinde lisans derecesi aldı. 15 yıl boyunca aralarında askeri eğitim ve akrobasi uçaklarından biri olan SF-260, F-5 eğitim uçağı, ve F-16 avcı uçağının da bulunduğu birçok uçakla savaş pilotu olarak Türk Hava Kuvvetleri‘nde hizmet vermiş ve 7 yıl boyunca Türk Hava Yolları‘nda kaptan pilot olarak görev yapmıştır.

2012’de Fethullaçı Terör Örgütü’nün(FETÖ) kumpasıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nden(TSK) ihraç edildi, ancak 2020 yılında aklandı ve görevine döndü.

2022 yılının Mayıs ayında Türk Uzay Ajansı‘nın(TUA) internet sitesinde 2 Türk yurttaşının Uzay Görevi için seçilmesinin duyurulmasının ardından 30.000’in üzerinde adayın katıldığı astronot seçimlerinde 30 adaydan biri olarak Ankara’ya çağırıldı.

2023 yılının Nisan ayında düzenlenen TEKNOFEST‘te Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından Türkiye’nin ilk astronotu olarak Alper GEZERAVCI, ilk yedek astronot olarak da Tuva Cihangir ATASEVER seçildi.

Tuva Cihangir ATASEVER Kimdir?

Tuva Cihangir ATASEVER, 12 Ağustos 1992 yılında Ankara’da doğdu. Üniversite öğrenimini Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olarak tamamlayan ATASEVER, Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanında yüksek lisans yapmak için Amerika Birleşik Devletleri’nde Kaliforniya Üniversitesi, Irvine’de(University of California, Irvine) öğrenim gördü. Mezuniyetinin ardından ROKETSAN‘da 5 yıl boyunca Aviyonik Sistem Mühendisi olarak çalıştı. Axiom Mission 3 görevi kapsamında da yedek astronot olarak ekibe seçildi.

ilk turk astronotlar zovovo alper gezeravci kimdir

Tuva Cihangir ATASEVER ile Alper GEZERAVCI

axiom 3 astronotlari alper gezeravci kimdir

Tuva Cihangir ATASEVER – Marcus WANDT – Alper GEZERAVCI

2024 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde uzay için aldığı eğitimlerin ardından GEZERAVCI, Türkiye Saati İle 19 Ocak 2024 00:49’da Kennedy Uzay Merkezi‘nden Axiom Space tarafından düzenlenen ve SpaceX‘in Crew Dragon Freedom(Dragon Kapsülü) uzay aracı kullanılarak Axiom-3 Görevi Ekibi ile Uluslararası Uzay İstasyonuna kalkış gerçekleştirilmiştir.

Yolculukta yanında Türk Bayrağı ile birlikte Yörük kültürünü simgeleyen eşyalar ile aile fotoğrafını da götürmüştür.

 

spacex dragon kapsulu zovovo alper gezeravci kimdir

Axiom Mission 3 Ekibinin kullandığı SpaceX’e ait Crew Dragon Freedom uzay aracı – Dragon Kapsülü

Axiom Mission 3 Nedir?

Axiom-3 görevi, resmî ismi ile Axiom Mission 3(Ax-3), Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir uzay altyapı geliştiricisi özel şirketi olan Axiom Space‘in düzenlediği 3. insanlı uzay uçuşudur.

Axiom Mission 3(Ax-3) ekibi,  ekibin komutanı olan Amerikan-İspanyol kökenli ve uzay konusunda ileri düzeyde deneyimli olan Michael Lopez-Alegria, ekibin pilotu olan İtalyan Hava Kuvvetleri subayı Walter VILLADEI ve görev uzmanları olan Türk Hava Kuvvetleri pilotu Alper GEZERAVCI ile İsveç Hava Kuvvetleri pilotu Marcus WANDT‘tan oluşmaktadır.

alper gezeravci axiom mission 3

Marcus WANDT – Michael López-Alegría – Walter VILLADEI – Alper GEZERAVCI

Ax-3 Ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda 14 günlük görev süreleri boyunca ülkelerini temsil edip 30’dan fazla farklı deneyler gerçekleştirecekler. Görevlerinin öncesinde ve sonrasında topladıkları veriler ile Dünya’daki ve Dünya’nın yörüngesindeki insanların fizyolojisinin anlaşılmasını ve bilimsel anlayışı endüstriyel gelişmeleri teşvik edecek ve insanlığın ilerlemesi için teknolojiler geliştirilmesinde kullanılacaktır.

alper gezeravci kimdir axiom mission 3

WANDT ile GEZERAVCI Uluslarası Uzay İstasyonu Ekibi Tarafından Fotoğrafları Çekiliyor

axiom mission 3 alper gezeravci kimdir

(Önde)Axiom Mission 3 Ekibi ile (Arkada)Uluslararası Uzay İstasyonu Ekibinin toplu fotoğrafı

Alper GEZERAVCI’nın Uzaydaki İlk Konuşması Ne Hakkındaydı?

Ax-3 Ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar ile fotoğraf çekilmeden önce oraya vardıklarındaki ilk izlenimlerinden söz ederken mikrofon Alper GEZERAVCI’ya geldiğinde ilk olarak İngilizce Şunları söylemiştir:

“İlk olarak, bize Expedition-7 Ekibi olarak burada gösterdiğiniz nazik ev sahipliğiniz için teşekkür ediyorum. Aslında bizi hemen kapıda bekliyorlardı bu çok hoş bir karşılama davranışıydı. Büyük emeklerinden ötürü son 8 ayda bizim buraya, Uluslararası Uzay İstasyonu’na, güvenle ulaşmamızı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.

Türkiye olarak bu tarihimizde bir ilk olduğundan dolayı çok mutluyuz ve burada bilim ve araştırma için katkıda bulunmayı sabırsızlıkla bekliyorum ve ülkem için birkaç cümle söylemek istiyorum.

Konuşmasına bu kez de Türkçe olarak devam eden GEZERAVCI:

Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK ve silah arkadaşlarına, bu vatan için canını veren tüm şehitlerimize, buraya adım atmamızı sağlayan güçlü iradesiyle devletimize ve bu imkânları bize sağlayan milletimize şükranlarımı sunuyorum.

İstikbâl Göklerdedir!”

 

İstikbâl Göklerdedir Sözü Ne Anlama Geliyor?

İstikbâl Göklerdedir sözü, 16 Şubat 1925 yılında Türk Tayyare Cemiyeti‘nin açılış konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mareşal Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK tarafından söylenmiştir:

“…İstikbâl göklerdedir; çünkü göklerini koruyamayan milletler yarınlarından asla emin olamazlar… Her işte olduğu gibi havacılıkta da en yüksek seviyede, gökte seni bekleyen yerini az zamanda dolduracaksın. Ey Türk genci! Kısa zamanda gökte seni bekleyen yerini alacaksın.” 

istikbal goklerdedir mustafa kemal ataturk

Mustafa Kemâl ATATÜRK – İstikbal Göklerdedir

Axiom Mission 3 Bitiş Tarihi

TSİ 19 Ocak 2024 00:49’da kalkış gerçekleştiren ve yaklaşık olarak 14 gün sürmesi planlanan Axiom Mission 3 Ekibinin bu uzay görevi, görev bitiminde Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan tekrardan Dünya’ya yol alarak, Atlantik Okyanusu‘na iniş yapmaları planlanıyor.