En iyi uzay filmleri hakkında konuşmadan evvel bu filmlerin çıkış noktasından bahsetmek gerekir. Uzay temalı filmlerin en çok ilgi gören film türlerinden biri olmasının temel nedeni özellikle 60’lı yıllarda ayyuka çıkmış olan uzay çalışmalarıdır. Amerika ve Rusya’nın başını çektiği bu çalışmalar dünya çapında pek çok kişinin uzaya ilgi duymasına neden olmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte uzay filmlerinin yapılma sıklığı artış göstermiştir. Böylesi filmlere ilgi duyan kişiler aşağıda ismi geçen filmlere göz atabilirler.

Listeye geçmeden önce konusunda Türkiye’nin en detaylı içeriği olan FİLM ÖNERİLERİ içeriğimize mutlaka göz atmanızı öneriyoruz!

En iyi aşk filmleri listesini de inceleyebilirsiniz.

2001: Bir Uzay Destanı

En İyi Uzay Filmleri – 2021 Güncel – İzlemeye Değer 13 Film

Pek çok otorite ve sinema sever tarafından usta bir yönetmen olarak isimlendirilen Kubrick’in bir yapıtı olan 2001: Bir Uzay Destanı ilk gösterimini 1968 yılında yapmıştır. Söz konusu uzay filmleri olduğunda belki de en sık adı geçen film olarak kabul edilebilir. Döneminin çok ötesinde bir eser olarak kabul edilen bu klasik film esasında bir yolculuk hikayesidir. Filmin uzunluğu iki saat yirmi bir dakikadır.

Solaris

En İyi Uzay Filmleri – 2021 Güncel – İzlemeye Değer 13 Film

Sinemanın bir başka ustası olan Tarkovski tarafından çekilmiş olan Solaris’in yayınlandığı yıl 1972’dir. Tarkovski her ne kadar filmleriyle adından sıklıkla söz ettirse de yaptığı yorum ve eleştirilerle de dikkatleri üzerine çeker. 2001: Bir Uzay Destanı filmini hiç beğenmediğini belirten Tarkovski, Solaris’in bu filme göre çok daha iyi olduğunu iddia etmiştir. Solaris filmi ismini filmde bulunan gezegenden alır. Solaris gezegeni canlı bir gezegendir ve üzerinde bulunan kişilerin zihinlerini etkiler ve o kişileri kontrol eder. Film, gezegenin yarattığı bu etki üzerine çıkan çatışmaları konu alır.

Yıldız Savaşları

En İyi Uzay Filmleri – 2021 Güncel – İzlemeye Değer 13 Film

Türkiye dahil pek çok ülkedeki birçok kişi bu film serisini Star Wars adıyla anar. Uzay temalı filmler denildiği vakit akla ilk gelen filmler arasında sayılan Yıldız Savaşları uzayda hüküm süren toplumlar arasındaki güç savaşını konu alır. Tüm seri toplamda on bir filmden oluşur. Bunlardan dokuzu üç ayrı üçleme şeklinde vizyona girmiştir. Kalan iki filmse antoloji filmi olarak bilinir. Filmler birer macera filmi olarak sınıflandırılabilir. Serinin dünya çapında milyonlarca hayranı vardır.

Interstellar

En İyi Uzay Filmleri – 2021 Güncel – İzlemeye Değer 13 Film

Çağımızın en büyük yönetmenlerinden biri olarak isimlendirilen Nolan’ın en çok sükse yaratan filmlerinden biri olarak kabul edilen Interstellar, Cooper isimli bir karakterin uzayda yolculuğa çıkarak insanlık için yeni bir ev bulma yolculuğunu anlatır. Nolan’ın hayranları başta olmak üzere pek çok kişi bu film hakkında oldukça olumlu yorumlar yapmıştır. Karmaşık kurgusu ve özenle çekilmiş sahneleri nedeniyle filmi seven pek çok kişi vardır.

En iyi motivasyon filmlerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Wall-E

En İyi Uzay Filmleri – 2021 Güncel – İzlemeye Değer 13 Film

 

2008 yılında vizyona giren Wall-E, animasyon filmi yapımcıları arasında ayrı bir yere sahip olan Pixar şirketi tarafından üretilmiştir. Dünyanın kocaman bir çöplüğe dönüştüğü bir zamanda geçen film burada yaşamını sürdüren bir robotun öyküsünü anlatır. Dünyada tek başına bırakılmış olan bu robotun öyküsü milyonlarca kişiyi etkilemeyi başarmıştır.

Space Jam

En İyi Uzay Filmleri – 2021 Güncel – İzlemeye Değer 13 Film

Dünyaca ünlü iki yıldızın başrollerini paylaştığı bu filmin alametifarikası bu yıldızlardan birinin bir çizgi film karakteri olmasıdır. Chicago Bulls takımının efsanevi oyuncusu Michael Jordan ile televizyon dünyasının dev ismi Bugs Bunny’yi aynı evrende buluşturan bu filmin iki ana karakteri ortak bir düşmana karşı iş birliği yapar.

Galaksinin Koruyucuları

En İyi Uzay Filmleri – 2021 Güncel – İzlemeye Değer 13 Film

Marvel’ın sinematik evreninde ayrı bir yere sahip olan Galaksinin Koruyucuları bir insan ve birkaç uzaylının beraberce bir maceraya çıkmasını konu alır. Star Lord olarak adlandırılan ana karakter diğer sinema filmlerindeki muadillerinden farklı bir yapıya sahiptir. Ailevi sorunları olan, espritüel ve yer yer sakar bir adam olan Star Lord bir görev için kolları sıvamışken hayatına yeni kişiler girer. Galaksinin Koruyucuları bu karakterlerin bir araya gelmesini ve üstlendikleri görevi yerine getirme çabalarını anlatır. En iyi uzaylı filmleri arasında kendine yer bulabilecek bu film sunduğu eğlenceli diyaloglar sayesinde diğerlerinin arasından sıyrılır.

Hidden Figures

En İyi Uzay Filmleri – 2021 Güncel – İzlemeye Değer 13 Film

Şimdiye dek pek dillendirilmemiş bir olayın sinemaya uyarlanmış hali olan bu filmde üç siyahi kadın bir NASA görevinin başarıyla yerine getirilmesini sağlar. NASA’nın pek çok başarısı arasında tabiri caizse arada kaynamış olan bu hikaye 2016 yılında yayınlanan Hidden Figures ile milyonlarca kişiye anlatılmıştır.

Arrival

En İyi Uzay Filmleri – 2021 Güncel – İzlemeye Değer 13 Film

Söz konusu uzaylılar olduğunda akla gelen ilk ihtimallerden biri bir gün uzaylıların dünyaya gelmesidir. Böylesi bir durumu irdeleyen filmlerin çoğu uzaylılar tarafından baskına uğrayan bir dünyayı konu edinir. Arrival ise olaya bambaşka bir açıdan yaklaşan bir uzay filmi olarak kabul edilir. İnsanlar bir sabah kalktıklarında dünyanın çeşitli yerlerinde duran uzay gemilerini görürler. Bu gemiler hareket etmemektedir. Uzaylılar herhangi bir adım atmadan öylece durmaktadırlar. Dil bilimci bir akademisyenin yardımı sayesinde uzaylılarla iletişim kurmaya çalışılır. Arrival’ın hikaye çatısını bu iletişim çabası oluşturur.

Ad Astra

En İyi Uzay Filmleri – 2021 Güncel – İzlemeye Değer 13 Film

Uzay görevinde kaybolan babasının başına gelenleri keşfetmek için bir yolculuğa çıkan ana karakter bu yolculuk sırasında pek çok sıra dışı durumla karşılaşır. Brad Pitt’in oyunculuğuyla göz doldurduğu film son yılların en iyi uzay filmlerinden biri olarak kabul edilir. Görsel açıdan epey doyurucu olan bu film 2019 yılının en çok ses getiren filmleri arasında yer alır.

Gravity

En İyi Uzay Filmleri – 2021 Güncel – İzlemeye Değer 13 Film

Roma filmiyle Oscar ödülü almış olan Alfonso Cuaron’un Roma’dan bir önceki filmi olan Gravity bir sinema şaheseri olarak adlandırılabilir. Sandra Bullock ve George Clooney’in başrollerini paylaştığı bu film seyircisini germeyi başaran muazzam sahnelere sahiptir. Çok basit bir görev için dünya semalarında işini yapan iki astronotun şanssızlığı filmin çıkış noktasıdır.

The Martian

En İyi Uzay Filmleri – 2021 Güncel – İzlemeye Değer 13 Film

NASA tarafından görevlendirilen bir grup astronot Mars’a gider. Mars üzerindeki görevini yerine getiren ekip dönüş hazırlıkları yaparken bir fırtınaya denk gelir ve ekibin tüm planları tepe taklak olur. Ekip arkadaşları tarafından tek başına bırakılan ana karakterin hayatta kalma mücadelesini anlatan bu film uzay filmleri türüne yaptığı ufak dokunuşlarla dikkatleri üzerine çeker. Temelde çok insani bir öykü anlatan The Martian fazlasıyla övgü alan bir film olmuştur.

Ayrıca sitemizden en iyi polisiye romanlarına bakabilirsiniz.

High Life

En İyi Uzay Filmleri – 2021 Güncel – İzlemeye Değer 13 Film

Uzay filmleri arasında oldukça farklı bir yere sahip olan High Life bir grup mahkumun başına gelenleri konu alır. Ömür boyu hapis cezası çekecek olan mahkumlara bir fırsat sunulur: ucunda ölüm olan bir uzay görevine katılmak. Bu göreve katılmayı kabul eden ekip arasındaki ilişkiyi anlatan film hem hikaye anlatım dili hem de oyunculuklarıyla övgülere layık görülmüştür.

En İyi Uzay Filmleri İle İlgili Merak Edilenler

Hangi Filmler Uzay Filmi Olarak Kabul Edilir?

Uzay filmlerinin ortak özelliği filmlerdeki mekanların uzay, Dünya dışındaki gezegenler yada uzay gemisi olmasıdır. Buna ek olarak uzaylıları konu alan filmlerden bazıları da bu türe dahil edilir. Uzay filmleri bazen bilim kurgu bazen de fantastik filmlere göz kırpar.

Netflix’te Hangi Uzay Filmleri Var?

Netflix’in Türkiye’de izlenmeye açtığı uzay filmleri arasında Space Jam, 2001: Bir Uzay Destanı, Interstellar, Gravity, First Man ve Life yer almaktadır. Bu filmlerin lisansı belli süreliğine Netflix’e aittir.

Dune Ne Zaman Vizyona Girecek?

Salgın nedeniyle vizyon tarihi ertelenen Dune filmi şu anki bilgilere göre 18 Aralık 2020’de vizyona girecek. Bilim kurgu edebiyatının klasiklerinden sayılan Dune’un sinema filmi versiyonu en iyi uzaylı filmleri arasında kendine yer bulabilir.

 

En iyi Uzay Filmleri konusuyla ilgili önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyoruz.