Bugün ortaya çıkan haberlerde Uluslararası Uzay İstasyonu astronotlarının bir sorunla karşı karşıya kaldıkları ve tanesi 19 bin dolar olan tuvaletlerin her ikisinin de bozulduğu açıklandı. Tuvaletlerin alarm verdiği ve bu sebeple kullanım dışı kaldıkları açıklanırken, astronotların yetişkin bezi kullanarak tuvalet ihtiyaçlarını gidermek zorunda kalabilecekleri açıklandı. Kısa süre içerisinde birçok farklı sorunla gündeme gelen Uluslararası Uzay İstasyonu konusunda son dönemde yetersiz olduğu, yenisinin yapılması gerektiği ve bunun hemen olmasını isteyenlerin olduğu bilinmekte.

Avrupa, ABD ve Rusya tarafından ortak olarak üretilen ve birçok ülkenin üzerinde katkılarının olduğu Uluslararası Uzay İstasyonu bu dönemde tuvalet sorunu yaşamaya yakın olsa da daha sonradan yapılan açıklamada doğruluğu net olarak bilinmeyecek bir şekilde tuvaletlerin onarıldığı ve alarm vermesinin önüne geçilerek kullanıma hazır hale getirildiği açıklandı.

Bir NASA yetkilisi konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada tuvaletlerin dönem dönem bu tür alarm verseler bile aktif olarak kullanıldıkları ve bu tuvaletlerde biriken atıkların daha sonradan Dünya’ya gönderildiğini ve Dünya’da gömüldüğünü açıkladı. Ancak bu atıklar üzerinde bazı testlerinde yapıldığı tahmin ediliyor, zira insan dışkısının Dünya dışında değişime uğrayıp uğramadığı, astronotların bağırsak hareketlerini değiştirip değiştirmediği konusu sürekli olarak araştırma altında tutuluyor.

Tuvaletler Düzeldi, Yetersiz Mi?

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Tuvaletler Bozuldu

Uluslararası Uzay İstasyonu tuvaleti

Uzayda insanların radyasyondan ve soğuk hava şartlarından korunabilmesi için üstün özellikler ve donanım ile tasarlanan, özel bir yazılımın kontrolünde olan Uluslararası Uzay İstasyonu tuvaletlerinin 1 tanesi 19 bin dolar ve bundan 2 tane var. 8 kişilik ekip veya daha az sayıda ekip için yeterli olan bu tuvaletler astronotlar tarafından kullanılırken normal tuvaletlere göre biraz daha zor kullanılıyor. Havada dışkının dolaşmasını engelleyecek özellikle idrarın havada dolaşmasını önlemek için bir çekim gücü ile (elektrikli süpürgenin içerisine idrarınızı yaptığınızı hayal edin) şekilde bir otomatik sisteme sahip ve bu sistem sürekli olarak astronotlar tarafından her gün onlarca kez kullanılıyor.

Bir insanın günde en az 6 kez idrar yaptığı hesaba katılırsa ve bu sistemin sürekli havada olduğu düşünülürse bu tür arızaların yaşanması mümkün ancak her ikisinin aynı zamanda arızalanması bazı kimselere göre yenilenmesi gerektiğine işaret ediyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu 150 milyar dolara üretildi

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Tuvaletler Bozuldu

Uluslararası Uzay İstasyonu tam 150 milyar dolar ve hatta biraz daha çok paraya üretildi. Dünya’da üretilen en büyük araç olarak bilinen ve en pahalı ürün olarak bilinen Uluslararası Uzay İstasyonu gelecek yıllarda daha fazla sorunla karşı karşıya kalabilir. Uzayın sert ve çetin şartlarında soğuk havaya dayanan malzemeler bile sürekli olarak kontrol edilip gerektiğinde değiştiriliyor olsa da ana malzemeler hiçbir zaman değiştirilemedi ve bu sebeple bu sistemin artık eskimesinden ötürü arızalar vermesi çok doğal. Gelecek yıllarda sistemin kullanım dışı kalacağı 2024 yılında ise kullanımdan çıkarılabileceği tahmin ediliyor. Resmi açıklamalar 2024 yılında yapılmadan önce neler yaşanacak olduğunu asla bilemeyiz.