Kahramanmaraş’ta yaşanan olayda Mehmet Yaşar isimli vatandaş gargara yaparak trafiğe çıktı ve kısa süre sonra trafikte çevirmeye denk geldi. Alkol testi için üfleme testine tabii tutulan Mehmet Yaşar isimli sürücü alkolmetrenin 2.00 promil alkol göstermesi ile araçtan indirildi ve alkollü olduğu için ehliyetine el konuldu. Kısa süre içerisinde durumu anlamayan ancak daha sonrasında gargaranın içerisinde olan ağız içerisinde bakterileri öldürmek için aktif kullanılan alkol nedeniyle alkollü çıktığı kan testi ile anlaşıldı.

Önce ehliyetine el konulan bir devlet dairesinde aktif çalışan olduğu öğrenilen Mehmet Yaşar isimli vatandaşın ehliyeti bugün geri verildi ve cezanın iptal edildiği ilgililerce açıklandı.

Mahkemeye başvurmak zorunda kaldı

Gargara Yaptığı İçin Ehliyetine El Konulan Adamın Cezası İptal Edildi

Devlet memuru olan Yaşar daha sonra ehliyetine el konulması ile ilgili kendisinin suçunun olmadığı ve herhangi bir alkollü içki kullanmadığını itiraz ederek mahkemeye başvurdu. Mahkeme yaptığı inceleme sonucunda ehliyetin haksız yere el konulduğu kararını ve ilgili tüm cezanın iptal edilerek ehliyetin Yaşar’a iade edilmesine karar kıldı. Yaşar bu durumdan dolayı mağdur olsa da bazı uzmanlar gargaraların içerisinde alkol olduğu için ağızda alkolmetrede alkollü görülebileceğini özellikle yola çıkmadan önce bu tür ürünlerin kullanılmasının üreticiler tarafından bazı ürünlerde önerilmediği ancak bu alkolün vücutta herhangi bir etki yapmadığını ve araç kullanımına engel olmadığını açıkladılar.

Kategori: