Çamaşır makinesi deterjan gözü 1 numaralı göz olarak ayarlanmıştır. Bazı zamanlarda ise 2 numaralı göze konulabilir. 1 numaralı göz, eğer ki çamaşırlarınız çok kirli ise deterjanın konulması gereken bir bölgedir. Deterjanı koyduktan sonra ön yıkama düğmesine basılmalıdır. Çamaşırlarınız eğer ki çok kirli değilse bu göze deterjan koymaya ya da ön yıkama tuşuna basmaya pek gerek yoktur. 2 numaralı göz ise çamaşırların yıkanması için deterjanın konulduğu ana bölgedir. Deterjanı buraya ekleyerek uygun yıkama programını ayarlamanız yeterli olacaktır. Orta göz ise yumuşatıcı gözü olarak bilinir. Yumuşatıcınızı bu göze ekleyerek çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Nasıl Çalıştırılır?

Camasir Makinesi Nasil Calistirilir

Çamaşır makinesini çalıştırmak oldukça kolaydır. Çoğunlukla çamaşır makinelerinin sol üst kısmında deterjan gözü vardır. Marka ve modele göre değişiklik gösterse de bu gözlerin sol tarafından bulunan göz ön yıkama, sağ tarafından bulunan göz ana deterjan ve ortasında bulunan göz ise yumuşatıcı haznesidir. Eğer ki çamaşır makinenizde bu sıralama değişik ise kullanım kılavuzunu okuyarak doğru gözleri bulabilirsiniz. Ancak genel olarak üzerinde “II” işareti olan göz ana deterjan haznesi, “I” işareti olan göz ön yıkama haznesi ve üzerinde mavi bir aparat veya damla sembolü olan göz ise yumuşatıcı için ayrılan haznedir. Çamaşır makinesini çalıştırmadan önce deterjanları uygun gözlere yerleştirin. Daha sonra çamaşırlarınızı makineye koyarak uygun programı seçip çalıştırın.

Çamaşır Makinesinde Çamaşır Nasıl Yıkanır?

Çamaşır makinesinde yıkama için ilk olarak makineye çamaşırlarınızı koymanız gerekir. Bunun ardından ise makinenin kapağını sıkı bir şekilde kapatın. Makinenin uygun haznelerine deterjan ve yumuşatıcıyı koyun. Yıkayacağınız çamaşıra göre yıkama modunu tercih edebilirsiniz. Ek ayarlar seçeneği üzerinden istediğiniz bir yıkama şekli varsa seçerek başlat tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Çamaşırlar Renklerine Göre Nasıl Ayrıştırılır?

Çamaşırları renklerine göre ayırırken ihtiyacınız olan ipuçları şu şekildedir:

  • Özellikle yeni kıyafetlerin renkleri daha kolay bir şekilde akar. Bu akan renk ise diğer çamaşıra geçebilir. Bunun için çamaşırları renklerine göre ayırmak oldukça önemlidir.
  • Siyah, gri, kırmızı, mor, kahve ve mavi tonları beraber yıkanabilir.
  • Pembe, sarı, yeşil ve pastel tonlar ise beraber yıkanabilir.
  • Beyaz renkleri ise açık renklerle beraber karıştırmadan yıkamanız daha doğru olacaktır.

Doğru Yıkama Programı Nasıl Seçilir?

Dogru Yikama Programi Nasil Secilir

Çamaşırlar için doğru yıkama programı şu ipuçları ile daha kolay bir şekilde yapılabilir:

  • Yıkanacak olan çamaşırlara göre yıkama programı tercih etmeniz, çamaşırı daha az yıpratarak temizleyecektir.
  • Pamuk, keten, kot ve havlu gibi çamaşırlar yıkanırken normal programı kullanabilirsiniz.
  • Yün, polyester ve sentetik yapıda olan çamaşırlar için ise kalıcı programları tercih edebilirsiniz.
  • İç çamaşır ya da payetli elbiseler için ise hassas programı kullanabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesini temizlemek için karbonat ve sirke ile bir karışım elde edebilirsiniz. Daha sonra ise bu karışımı makinenin içine boşaltın. Sıcak ve kısa bir program seçtikten sonra makinenizi çalıştırın.
Kategori: