“”En iyi çamaşır deterjanı hangisi?” diye merak ediyor ama bunun yanıtını bulamıyor musunuz? Çok haklısınız. Bugün Türkiye’de onlarca markadan, onlara modele varacak farklı çamaşır deterjanları satılıyor ve bu tüm bu deterjanların arasında bazıları en iyi leke çıkarıcı çamaşır deterjanları olurken bazıları ise en iyi renklilere özel çamaşır deterjanı olarak biliniyor. Bunların her birinin ayrı ayrı çamaşırlara dönük kullanımı olmasına rağmen güçlü leke çıkarıcı etkiye sahip çamaşır deterjanları Türkiye’de daha fazla tercih ediliyor.

Çamaşır Deterjanı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?En İyi Çamaşır Deterjanı

Çamaşır deterjanı alırken mutlaka dikkat edilmesi gerekenler içerisinde kanserojen kimyasal madde içermiyor olmasıdır. Eğer ki daha ucuz diye daha kalitesiz çamaşır deterjanlarını alırsanız içerisinde kanserojen madde bulunuyor olma ihtimali markalı ürünlere göre çok daha fazladır.

Özellikle de test aşamalarından geçmemiş olan, açıkta satılan toz çamaşır deterjanlarının yüksek düzeyde kanserojen madde içeriyor olabileceğini mutlaka hesaba katmanız gerekir. Bir çamaşır deterjanı alırken aynı özellikte olduğu iddia edilen deterjanın diğerinden %50 daha ucuz olmasının marka bilinirliği ile alakası olabileceği gibi kalitesiz ve kanserojen kimyasallara sahip olma riskinin de olabileceğini düşünmek gerekir.

Çamaşır deterjanı seçimininde dikkat edilmesi gerekenler arasında aynı zamanda ürünün kutusunun kullanım açısından şekli de son derece önemlidir. Özellikle kullanışlı kutular ve ölçekli olan sıvı çamaşır deterjanları en iyi tercih olabilir.

Çamaşır deterjanı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında aynı zamanda belki de en önemli madde konsantre çamaşır deterjanı olmasına dikkat etmek gerekir. 50 kiloluk çamaşır deterjanları yerine konsantre olarak 5 kiloluk çamaşır deterjanı çok daha güçlü etki sağlayabilecek şekilde güçlendirilmiştir.

Konsantre çamaşır deterjanı nedir?

Konsantre çamaşır deterjanı ağırlık oranı – gücü – arttırılmış olan deterjan demektir. Basit tanımıyla konsantre olmayan deterjanın 10 litresinde 10 gram çözelti varsa konsantre olan 1 litrelik deterjanın içerisinde 11 gram çözelti vardır. Bu sayede konsantre ürün hem yer tasarrufu, hem daha az kullanım ile daha etkili veya aynı oranda çözümler üretebilmesinden ötürü tercih edilmesi gereken çamaşır deterjanları arasında ilk sırada yer alır.

Deterjan Çeşitleri

Deterjanlar çeşit çeşittir. Farklı formlarda çamaşır deterjanları olduğu gibi bunların bazıları özellikle ev hanımları tarafından daha çok kabul görür. Son dönemde gelişen teknolojiler sayesinde çok daha fazla değişik şekiller ve formlarda çamaşır deterjanları çıkmaya başladı.

Toz DeterjanlarEn İyi Çamaşır Deterjanı

En eskiden beri toz deterjanlar aktif olarak kullanılıyor. Özellikle “toz deterjan mı daha iyi sıvı deterjan mı?” sorusu çok fazla sorulurken, bu sorunun yanıtı markadan modele göre değişebiliyor. Ancak kaliteli markaların toz deterjanları ile sıvı deterjanları arasında pek fark olmadığı gibi genelde sıvı olan deterjanlar çok daha iyi leke çıkarıcı deterjanlar olabiliyorlar. Toz formunda olan bu deterjanlar makinede tortu birikmesi ve yere dökülme riski gibi nedenlerden dolayı artık sıvı deterjanlara göre daha az tercih ediliyorlar.

Sıvı Deterjanlar

Sıvı olan deterjanlar günümüzün en çok kullanılan deterjanları olup tüm dünyada yaygın olarak kabul görmektedir. Sıvı deterjanlar gerek kullanım açısından çok rahat olması, gerek ise sıvı halde güçlendirilmiş olması sayesinde en iyi çamaşır deterjanı markaları tarafından da aktif olarak üretilmektedir.

Granül-Kapsül DeterjanlarEn İyi Çamaşır Deterjanı

Bu formdaki çamaşır deterjanları son dönemde üretilmeye başlamıştır. Bulaşık makinesi tabletlerinde olduğu gibi “tablet çamaşır makinesi deterjanları nasıl?” sorusuna da sebep olmaktadır. Bu formda olan deterjanların direkt olarak makine içerisine atılabilecek olduğu gibi çamaşır makinesinin kutusuna konması da mümkündür. El ile yıkamaya uygun değildirler.

En İyi Çamaşır Deterjanları

En iyi çamaşır deterjanı dendiği zaman hangi markalar akla gelir? En iyi çamaşır deterjanı markasını bulabilmek yine kişinin beklentilerine göre değişebilir. Ancak genel olarak kabul görmüş kaliteli deterjanlar her zaman en iyisidir.

Ariel En İyi Çamaşır Deterjanı

Hiç şüphesiz en iyi leke çıkarma etkisine sahip ve kullanım kolaylığı sunan çamaşır deterjanı markası Ariel’dir. Sıvı olan formunun rengi ve kokusu son derece iyi olduğu gibi 2 farklı modeli bulunmaktadır. Mor Çiçekler modelinin kokusu daha iyi olduğu gibi parlak renkler konusunda Ariel’e güvenebilirsiniz. Ariel 1 yıkamada bile mükemmel leke çıkarıcı etki gösterdiği için çamaşırlarınızı defalarca kez yıkamak zorunda kalmazsınız.

Alo Deterjan

En İyi Çamaşır Deterjanı

Fairy ile güçlendirilmiş olan Alo deterjan en iyi markalar arasında yer alıyor. Alo Premium renkliler ile renkli olan çamaşırlarınızın hem rengini korumak, hem de tek yıkamada etkili sonuçlar almak mümkün hale gelmiştir. Birçok evde tercih edilen Alo aynı zamanda Ariel ile birlikte en fazla tercih edilen çamaşır deterjanı markaları arasındadır.

Omo Deterjan

En İyi Çamaşır Deterjanı

Omo deterjan kutularını son dönemde yeniledi ve yenilenen kutuları ve formülleri sayesinde çok daha fazla tercih edilir oldu. Omo’nun özellikle de renklilere ve beyazlara özel olan yeni deterjanları çok fazla sayıda evde tercih edilirken kullanılabilir kapakların sıvı kutulara eklenmesi de ayrıca kolaylık sağlamaya başladı. Omo’nun kutu tasarımının çok dikkat çekici olduğunu da söylemek gerek. En pahalı çamaşır deterjanları markaları arasında Omo ilk sıralarda yer alırken bunun ardında en iyi çamaşır deterjanları arasında olması yatmaktadır. Diğer deterjanlarla 2 kez yıkamak zorunda kalırken Omo gibi kaliteli deterjanlarda ise tek yıkamada çok iyi sonuçlar elde etmek mümkün olabilmektedir.

Tursil Deterjan

En İyi Çamaşır Deterjanı

Türk ev hanımlarının özellikle çok uzun yıllardır tercih ettiği en iyi çamaşır deterjanları listesinde yer alan Tursil gerek kalitesi, gerek fiyat açısından uygunluğu ile dikkat çekmekte ve fazlasıyla tercih edilmektedir. Eskiye oranla son yıllarda tahtını Ariel ve Alo gibi markalara kaptırmış olmasına rağmen hâlâ çok fazla tercih edilmektedir. Tursil’in lekeleri çıkarmak konusunda rakipleri olan Ariel ve Alo gibi deterjan markalarına karşı daha az etkili olduğu belirtilse de özellikle lekesiz gündelik çamaşırlar için kullanımından genellikle memnun kalınmaktadır.

Persil Deterjan

En İyi Çamaşır Deterjanı

Persil derin temizleme teknolojisi ve sıvı jel kıvamı ile konsantre deterjanı sayesinde çok sayıda evde kullanılıyor ve memnun edici, yüz güldürücü sonuçlar yaratıyor. Çamaşır deterjanları markaları arasında ilk sıralarda yer alan Persil’in özellikle son yıllarda güçlendirilmiş olan sıvı deterjanı çok sayıda kullanıcının beğenisini kazanıyor. Renklerin korunması konusunda da parlak renkler çıkartan Persil tercih edilebilecek deterjanlar arasındadır.

En İyi Çamaşır Deterjanı Konusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Toz Deterjan Mı, Sıvı Deterjan Mı? Şaşırtıcı Sonuçlar

Kaliteli çamaşır deterjanı konusunda özellikle ev hanımlarının soru işaretleri olabilir.

En iyi çamaşır deterjanı markası hangisidir?

Bu kişiden kişiye değişmekle birlikte Türkiye’de Ariel en iyi çamaşır markası olarak çoğu kişi tarafından 1. sırada tercih edilmektedir.

En iyi çamaşır deterjanı fiyatları ne kadar?

Ortalama olarak en iyi çamaşır deterjanı markalarının fiyatı 40 TL civarındadır.

En iyi çamaşır deterjanı markasında sıvı mı toz mu tercih edilmeli?

Sıvı formda olan deterjanlar çok daha iyidir. Ancak tercihinize bağlı olarak istediğiniz formda olan deterjanı seçebilirsiniz.

*Bu içerik Zovovo.com’a özel olarak üretilmiştir.