Bugün NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile önemli bir sohbete imza atan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye hakkında da açıklama yapmayı ihmal etmedi. Türkiye’nin kısa süre önce Suriye ile ilgili bazı adımları NATO ve kendilerinden onay almadan attığı ve bu konuda NATO’dan herhangi bir dayanışma ‘beklememesi’ gerektiğine değindi. NATO’nun ve Fransa’nın tavırlarının net olduğuna değinen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin ise herhangi bir üyenin onayını almadan Suriye’de askeri olarak Fransız askerlerini tehlikeye düşürdüğünü açıkladı.

Türkiye Dayanışma Beklemesin!

Türkiye’nin NATO ve Fransa’dan kendilerini tehlikeye düşüren bu konularda hiçbir zaman için destek beklememesi gerektiğini ve bu konuyla ilgili olarak Türkiye’ye bir destek veya herhangi bir askeri destek verilmeyeceği konusunda resmi bir basın açıklaması yaptı.

Türkiye bir süre önce yaşanan terör sorunlarını engellemek, Suriyelilerin ülkelerine geri dönüşünü sağlamak için güvenli bölgeyle ilgili bir takım adımlar attı ve bu adımlar başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinin hatta Çin’in tepkisini çekti.

Asya ülkesi Çin, Suriye konusunda Türkiye’ye destek vermeyenler arasında yer almakta.
Kategori: