Uzmanlar her yıl milyonlarca insanın bel, sırt, omurga ağrısından yakındığını belirten raporlamalara imza atmaktadırlar. Her birimiz zaman zaman arka tarafımızda herhangi bir bölgemizde ağrı hissederiz ve bu ağrı genelde kalıcı olmasa bile bizi sürekli aralıklarla vurur ve çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü her yıl milyonlarca insanın bel fıtığı ve benzer sağlık sorunlarından şikayet ederek uzmanlara başvuruda bulunduğunu açıklarken, özellikle de kısa süre içerisinde milyonlarca insanın bu sorundan dolayı ameliyat altına yattığını ve çoğu insanın bazı ülkelerde yanlış olarak tedavi edildiğini belirtmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü bu konuda yalnız değil. Çok sayıda binlerce doktor bel fıtığı ve benzer sağlık sorunlarının aslında ağrıya sık sık sebep olmayabileceğini, hastaların yaşam stillerini değiştirmeleri sayesinde bu sağlık sorunundan kurtulmaları mümkün olmasa bile ağrı çekmelerini önleyebilecek olduklarını dile getirmektedir.

Ağrıya dikkat

Eğer ki oturarak çalışıyorsanız ve sık sık sırt, bel ve baş boyun bölgesinde ağrılar yaşıyorsanız bunun sebebi fıtık ve benzer sorunlar yerine kaslarınızın ve sinirlerinizin sıkışması veya hasar alması olabilir. Aynı zamanda kemik yapınızın baskıya maruz kalması sonucunda da bu durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. İnsan vücudu tamamen kusursuz değildir ve narindir. Bunun belirtilerini doğar doğmaz hissetmeye başlarız ki bu durum çoğu zaman ağrılı belirtilerle bize kendisini belli eder.

Oturarak çalışmanın baskıyı büyük oranda artırması ve aşınmalara sebep olmasına neden olduğunu dile getiren uzmanlar, özellikle sürekli olarak oturarak çalışanların bel, boyun, omurga, popo ve benzer bölümlerde çok şiddetli ağrılar yaşamalarının mümkün olabileceğine değinmektedirler. Bu sağlık sorunlarının fiziksel güç ile ayakta çalışan insanlarda olmayabileceğini ve kas yapısının çok daha iyi çalışması sonucunda ayakta fiziksel güç gerektiren işlerde çalışanlarda daha az olabileceğine değinilmektedir.

Bunun sebepleri arasında insan vücudunun sürekli aynı pozisyonda çalışması durumunda çok ciddi şekil bozukluklarını kalıcı hale getirebiliyor olması gibi sebepler gösterilirken, fiziksel işlerde ise asla sürekli olarak aynı pozisyonda çalışılmadığı için özellikle arka ağrısı olarak da adlandırılan bu sağlık sorununun yaşanmasının çok daha zor olduğu belirtilmiştir.