Bazen tanımadığınız insanların evine gittiğiniz zaman “bu ne ayak kokusu yaaaa” diyor olabilirsiniz. Kendi evinizin kokusunun nasıl olduğunu bilmediğiniz için bu konuda soru işaretlerine yanıt arıyor ama bulamıyor olabilirsiniz. Kendi evlerimizin nasıl koktuğunu çoğu zaman bilemeyiz ve ancak dışarıdan uzun süre sonra geldiğimiz an bu durumu anlarız. Çok uzun süre boyunca evden ayrı kalmazsak evimizin nasıl koktuğu konusunda herhangi bir yanıt bulamayız çünkü bunun sebebi olduğuna inanılmaktadır.

Bugün kendi evinizden çıktıktan sonra hangi eve giderseniz gidin bir koku hissedersiniz ve bu duygusal durumunuzu bile yakından etkiler. Örneğin bir farklı eve gittiğiniz zaman lavanta kokusu hissedebilirsiniz, ayak kokusunun tüm evde hissedildiğine inanabilirsiniz ve daha farklı kokular ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunların her biri özellikle sizin kendi duygusal durumunuzu belirleyecek olan önemli unsurlardan bir tanesidir.

Ancak kendi evinizin kokusunu asla tam olarak hissedemezsiniz. Bir evin kendisine has kokusunu o evde tüketilen gıdadan kişi sayısına kadar her şey etkiler ve her evin kendisine has kokusu mevcuttur. Bugün lüks villalarda bile zaman zaman kötü kokunun eve sinmesi mümkün olabilir.

Her gün çok yağlı yiyecekler tüketilmesi, evin pis olması ve tozlu olması o evin ortalama kokusunun çok ağır ve pis kokmasına sebep olabilir. Ancak kokular evdeki genel kokuyu bastırmaya yeterli değildir ve o evin kokusunu değiştirmek ancak alışkanlıkların değiştirilmesi ile mümkün olur.

Çamaşır odasında haftalarca pis kıyafetlerin bekletildiği evlerde o koku artık bir yerden sonra odaya siner ve sonucunda çok ciddi kötü koku durumu oluşur. Ancak ev sahibi bu kokuyu farketmez ve dışarıdan gelenler kendisine bu kokuyu iletmezlerse ev sahibinin bu kokuya duygusal olarak alışmış olması sonucunda çok ciddi bir kötü koku hissetmesi de beklenmez.

Monell Kimyasal Duyular Merkezi’ndeki araştırmacı Pamela Dalton, bu durumun sebebini şöyle açıklamaktadır: Bir ev sahibi sürekli aynı ortamda aynı kokuyu solumaktadır ve rutin kokuya kısa süre içerisinde duygusal olarak alışır. Bunun sonucunda kendi evlerimizin kokusunun nasıl olduğunu tam olarak bilemeyebiliriz.