İnsanlar, uzun yıllar boyunca temizlik konusunda çok temiz olamadılar. Geçmişte insanların bugün olduğu gibi temizlik ürünleri yoktu ve atalarımız aslında Domestos, leke çıkarıcı gibi ürünler ile antibakteriyel kimyasal ürünleri asla kullanmadılar. Doğal ortamda tuvaletlerini yaptıktan sonra bilinmeyen bir şekilde temizlendiler ve sonucunda o dönemde bazı salgınlar ve hastalıklar olsa bile insan ırkı asla yok olmadı.

Ancak o dönemde de insanlar bakteriler ve virüsler dolayısı ile ölüyorlardı ve bugüne oranla nüfus açısından bakıldığında o dönemde bu sorunlardan dolayı ölenlerin sayısı çok ama çok daha fazlaydı.

Sayı bakımından özellikle o dönemde bakterilere bağlı ölümler ile bazı organ yetmezliklerine bağlı ölümlerin çok daha fazla olduğu bile bugün bilim insanları tarafından ifade ediliyor.

Evlerimizin En Pis Yerleri Nereler?

Evlerin en pis yerleri olarak bilinen yerler aslında zannettiğimiz yerlerin dışında. Aslında en temiz yerler olarak gördüğümüz bu yerler çok pis!

Kesme Tahtaları – PlastikleriEvlerde En Pis Yerler Nereler?

Dolaptan çıkardığınız eti keserken kullandığınız kesme tahtaları veya plastikleri evlerin en pis yerleri arasında ilk sıralarda kendisine yer buluyor. Bu ürünlerin nemli ortamı, gıdaların mikro parçalarının kalması gibi sebepler dolayısı ile üzerinde binlerce farklı bakteri barındırdığını gözle görmek mümkün olmasa bile mikroskop altında görmek mümkün oluyor.

Mutfak BezleriEvlerde En Pis Yerler Nereler?

Bu bezler her zaman nemlidir ve üzerlerinde barındırdıkları bakteri, saç ve tozların haddi hesabı yoktur. Bu bezlerin kullanılması yerine sürekli olarak tek kullanımlık peçetelerin kullanılması her zaman için en iyi tercih olacaktır. Mutfak bezleri son derece pis olduğu için bunların özellikle mermerde bırakılması ve uzun süreler boyunca kullanılması doğru değildir.

BuzdolabıEvlerde En Pis Yerler Nereler?

Buzdolaplarınızın içerisine her gün gıda, içecek koyarsınız ve uzun süre bu ürünleri temizlemezsiniz. Tek değilsiniz. Dünyanın büyük bir bölümü temiz göründüğü gerekçesi ile buzdolaplarının içini sık sık temizlemiyor ve bu durum aslında çok yanlış. Buzdolaplarının içerisinde bakterilerin sayısı son derece fazla ve görünmese bile oldukça pis yerler arasında yer alıyor.

Aynı zamanda buzdolabının kulbu son derece pis yerlerin en başında yer alıyor. Çünkü her gün birkaç farklı el onu açmak için kulbu tutuyor ve asla kulp bölümü sürekli temizlenmediğinde mikroplarla kaynıyor.

Tuzluklar Ve Yağlıklar

Evlerde En Pis Yerler Nereler?

Her gün kullandığınız tuzluk ve yağlıklar özellikle pislik içerisinde olabilir. Üzerlerinde bakteri ve mikroplar barındıran bu ürünlerin sık sık dezenfekte edilmesi de ayrıca önemlidir.

Süngerler

Evlerde En Pis Yerler Nereler?

Her gün bulaşıkları yıkamak için kullandığınız bu süngerler üzerinde saçtan gıda kalıntısına kadar birçok şey ile temas halinde. Dahasını anlatmaya gerek var mı?

Kumandalar Ve Klavyeler

Evlerde En Pis Yerler Nereler?

Kumandalar ve klavyeler en pis yerlerin başında yer alıyor. Tuvalet sonrası, dışarıdan geldikten sonra, terli tersiz her zaman bu ürünlerle temas ediyorsunuz. Bunların üzerinde mikrop kaynıyor.

Yataklar

Evlerde En Pis Yerler Nereler?

Akarlar, yatak böcekleri gibi binlerce mikrobu bir arada barındıran yataklar özellikle çok temiz yerler değiller. Bu sebeple yatakları korumak için alez kullanılması ve bu alezlerin 90+ derecelerde her 15 günde 1 kez yıkanması gerektiğini söylememiz gerek.

Kategori: