Tarihte ilk futbol maçı 1867 yılında Britanyalı işçiler tarafından oynanmıştır. Aynı yıl Buenos Aries’te Buenos Aries Football Club kurulmuştur. Futbol o günden bugüne bizler için vazgeçilmez bir spor dalı olmuştur.

Halı saha ayakkabıları futbol oynarken en çok tercih edilen ayakkabı türüdür.  Halı sahada rahat oynamak isteyen oyuncuların altı kısa dişli kramponları kullanmaları önerilir. Krampon ayakkabısı olmayanlar için ise halı saha ayakkabıları çim ve kuru zemin için uygundur. Tabi hobi ve profesyonel kullanıma göre tercihler değişebilmektedir.

En çok tercih edilen halı sahası ayakkabı markaları,

10- Lotto Maestro

9- Lig Meriç

8- Puma Tacto

7- Adidas

6- Nike

5- Slazenger

4- MP İndoor

3- Lion

2- Walked

1- Jump olarak sıralanabilir.

10- Lotto Maestro

Halı sahada hangi ayakkabı giyilmeli? Lotto Maestro halı saha ayakkabıları maçlarda giyebileceğiniz en kaliteli ayakkabılardan biridir. Ürünün üst kısmı PVC malzemesinden oluşuyor ve darbelere karşı dayanıklılık sağlıyor. Farklı renk seçenekleri ile bizlere daha güvenli ve spor performansını arttıran bir deneyim sunuyor.

Lotto Maestro

Lotto Maestro

9- Lig Meriç

Lig Meriç halı saha ayakkabısı özel bir suni deriden üretilmiştir. Bu sayede sudan etkilenmeyerek yağmurlu günlerde de rahatlıkla maç yapabilmenizi sağlar. Sürtünme ve aşınmaya dayanıklıdır, suni derisi sayesinde su geçirmez bir forma sahiptir. Yani diyebiliriz ki sadece bir futbol ayakkabısı değildir, kullanışlı bir spor ayakkabıdır aynı zamanda.

Burun kısmındaki takviye sayesinde, gelen darbeleri yumuşatmaktadır. Ayağınızın zarar görme ihtimali bu şekilde azalmaktadır. İç astarı pamukludur, özellikle yazın ayağınızın terlemesi gibi sıkıntılarla karşılaşma ihtimaliniz oldukça azdır.

Lig Meric

Lig Meriç

8- Puma Tacto

Puma halı saha ayakkabısı hafif yapısı ile neredeyse ayağınızda yok gibidir. Modelin yumuşak astarlı olması ayağınızın şeklini almasını sağlar, bu sayede top üzerinde daha rahat hakimiyet kurabilirsiniz. Bu ayakkabıyı dilerseniz suni dilerseniz de doğal çimde rahatlıkla giyebilirsiniz.

Tüm bu özellikleriyle beraber Puma halı saha ayakkabısı şık bir tasarıma sahiptir. Çimlere adım attığınız anda eminiz gözler sizin üzerinizde ve ayakkabınızdaki Puma logosunda olacaktır.

Puma Tacto

Puma Tacto

7- Adidas

Halı saha ayakkabısı Adidas markasının sıklıkla ürettiği modellerden biridir. Adidas Copa ise dış tarafının kauçuk olması sebebiyle maçı daha konforlu bir hale getirmektedir. Keza üst kısmının sentetik sayadan oluşması, konforun uzun yıllar sürmesini sağlamaktadır. Yapay veya doğal fark etmez dilediğiniz zeminde gönül rahatlığı ile bu modeli tercih edebilirsiniz.

İddia ediyoruz yıllar boyu maçlara aynı ayakkabı ile gideceksiniz ve kondisyonunuzdan hiçbir şey kaybetmemiş olacaksınız.

Adidas

Adidas

6- Nike

Halı saha ayakkabısı tavsiye listesinde Nike markası olmasaydı olmazdı. Nike Legend halı saha ayakkabısı topuk kısmındaki köpükle bizlere yastıklama özelliği kazandırmaktadır. Bu şekilde gelen topu kademeli bir şekilde karşılayabilir aynı şekilde zeminle de aşamalı bir şekilde temas edebiliriz. Daha kontrollü bir maç deneyimi için Nike’ı denemenizi öneririz.

Ayakkabının dış tabanının kauçuk olması ve elmas dokulu bir kalıba sahip olması top kontrol etme kabiliyetini artırmaktadır. En önemli özelliklerinden biri de dana deri sayadan oluşmasıdır.

Nike

Nike

5- Slazenger

Sokakta halı saha ayakkabısı giyilir mi? Slazenger halı saha ayakkabısı maç haricinde günlük yaşamda da rahatlıkla kullanılmaktadır. Alt tabanında termokauçuk bulunmaktadır. Bu özellik ayakkabının daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. İster saha ister suni deri olsun, ayakkabı modeli güçlü bir tutuş sağlamaktadır. Bu sayede maç esnasında yüksek performans sergileyebilirsiniz.

Ayakkabı astarının rahat dokusu ayağınızı sarmaktadır. Bu özelliği sayesinde daha konforlu bir kullanım sizleri beklemektedir.

Slazenger

Slazenger

4- MP İndoor

Salon futbol ayakkabısı ile halı sahada oynanır mı? Bu ayakkabı ile evet! Çünkü bu ayakkabı sadece halı sahada değil aynı zamanda yürüyüş ve sporda da kullanılabilmektedir. MP İndoor modeli dil ve yaka yastıkları sayesinde daha kolay giyilebilmekte ve ergonomik bir kullanım sağlamaktadır.

Ayakkabının iç tarafı yumuşak dokuludur. Bu sayede ayağınız maç boyunca rahatsız hissetmeyecektir. Taban kısmında ise kayma ve aşınmayı engelleyen poliüretan termokauçuk bulunmaktadır. MP İndoor’un dış kısmı suni deri iken iç kısmında tekstil materyali bulunmaktadır.

MP Indoor

MP İndoor

3- Lion

Lion halı saha ayakkabısı diğer modellerden farklı olarak ayağı saran bir yapıya sahiptir. Bu özelliği sayesinde maç boyunca rahat bir kullanım sunar. Ek olarak ergonomik bir kalıba sahiptir, poliüretan tabandan oluşmaktadır ve aşınmaya karşı dirençlidir.

Ayakkabının tabanının dişli olması zemine daha rahat tutunmasını sağlamaktadır. Marka mavinin farklı tonları ile hayatımızda yer almaktadır. Mutlaka bakmanızı tavsiye ederiz.

Lion

Lion

2- Walked

Walked halı saha ayakkabısı gerek tasarımı gerek sarı rengiyle oldukça şık bir üründür. Yüzeyi petekli bir dokudan oluşmakta ve yan kısmında Walked imzası bulunmaktadır. Ayakkabının iç kısmı tekstil materyalinden oluşurken dış  kısmında ise suni deri bulunmaktadır. Taban kısmı diğer pek çok ayakkabıda olduğu gibi PVC’dir.

Walked

Walked

1- Jump

Jump halı saha ayakkabısı birçok özelliği ile diğer halı saha ayakkabılarından ayrılmaktadır. İlk olarak dış malzemesinden bahsedelim. Dış malzemesinde doğal deriye alternatif olarak üretilen mikrofiber sentetik deri kullanılmıştır. Bu deri diğer sentetik deri malzemelerine göre daha incedir. Bir diğer özelliği ise tabanında PVC ve iç kısmında poliüretan kullanılmasıdır.

Jump

Jump

Ayakkabı modeli ayağa tam oturan bir model olduğundan günlük yaşamdaki ayak numaranızı tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Futbolun cinsiyeti olmadığı gibi, halı saha ayakkabılarının da cinsiyeti yoktur. Özellikle son birkaç yılda aşılan toplumsal cinsiyet rolleri ile bu alanda da her cinsiyet için ayakkabı üretilmesi bizleri sevindirmektedir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: En İyi Mafya Filmleri

Kategori: