Burnunuzu hınkırmak doğru bir davranış değildir. Burun yapımız içerisinde kemik, et ve çok az miktarda yağ dokuları bulunabilir. Bunların yanında kıl ve benzer birçok farklı yapı görülebilir. Bunlar özellikle de hassas yapılardır.

Burnunuzu çok sert silmek hemen bir soruna sebep olmayabilir. Ancak bir süre sonra özellikle burnunuzda beklenmedik düzeyde çok ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Burun kırıklarına sebep olabilir

Mikro çatlaklar ilerleyen dönemde sert silme sonucunda burnunuzda kırılmalara sebep olabilir. Tüm bunları engellemek için özellikle çok dikkatli olmak gerekir. Çok sert bir şekilde burnunuzu silmek çok kritik düzeyde sağlık sorunlarına sebep olabilecek olduğu gibi kanamaya sebep olabilir. Bu durumda acil olarak ameliyat olmak zorunda kalabilirsiniz ve burnunuzun şekli beklenmedik düzeyde bozulmalar gösterebilir. Bu da istenmeyen bir sağlık sorunudur.

Enfeksiyon

Burnunuzu çok sert silmek özellikle bazı kulak enfeksiyonlarına bile sebep olabilecek sonuçlar ortaya çıkabilir. Yapılan araştırmalarda burnunuzu silerken mümkün olduğunca nazik davranmak gerektiği yönündedir. Sinüsler yönünde uygulanacak olan baskı enfeksiyonun artmasına sebep olabilir.

Kulak zarı patlaması

Çok sert burnunuzu silmek özellikle hınkırma eşliğinde olursa kulak zarınızın zarar görmesine sebep olabilir ve bu da beklenmedik büyük sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilecek bir durumdur. Kulak sağlığınız için çok dikkatli olmak ve kulaklarınızı özellikle korumak için çok sert hınkırmayın ve burnunuzu çok sert asla silmeyin.

Baş ağrısı

Bazı insanlar çok şiddetli burun hınkırma sonucunda havanın boşluğa kaçması sonucunda baş ağrısı hissedebilirler ve bu şiddetli baş ağrısı hastaneye başvurmaya sebep olabilir. Ne olursa olsun, ne kadar doluluk hissederseniz hissedin burnunuz belirli bir oranda dolu olabilir ve asla çok hınkırmanız daha iyi açılmasına neden olmaz. Bu sebeple özellikle burnunuzu hınkırırken çok dikkatli olun ve mümkünse çok sert bir şekilde hınkırmamaya özen gösterin. Burnunuzu hınkırmak özellikle ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmanıza sebep olabilecek olduğu gibi hastaneye yatırılmanıza sebep olabilecek vakalar çok ama çok nadir olarak görülür.

Mümkünse burnunuzu hınkırmaya ihtiyaç olmadığı zamanlarda çok sert bir şekilde hınkırmaya çalışmayın.