Yırtılmış olan bir menisküs ağrısı çok fazla sağlık sorunu yaşamanıza sebep olabilir. Özellikle çok sık dizinizi zorlayan birisi iseniz bu durumda çok sık sorunlar ile karşılaşmanız sonucunda dizinizde menisküs yaşanması daha fazla riskli ihtimal haline gelebilir.

Dizlerinizin her birinde, shinbone ve uyluk kemiğiniz (menisküs) arasında bir yastık gibi hareket eden iki C şekilli kıkırdak parçası bulunmaktadır ve bu parçaların her birinin farklı ve özel görevleri mevcuttur.

Bugün için dizimizin yapısını tam olarak onarmak asla mümkün olmayabilir. Uzmanlar ve tıp dünyası sürekli olarak diz kapağı ve diz hastalıklarına karşı çok farklı teknikler ile yeni adımlar atarken özellikle de kısa ve uzun vadeli olarak ağrıları dindirmek için yapılan egzersizlerin tıp dünyasının yakın radarından geçtiğini belirtmekte fayda var.

Yırtık bir menisküs şunların yaşanmasına sebep olabilecektir: ağrı, şişme ve sertlik. Ayrıca diz hareketinizde bazı acılar hissedebilirsiniz. Bunun sebebi dizinizde yırtılmış olan menisküs olmasıdır ki bu durumdan kurtulmak kısa süre içerisinde bazıları için mümkün iken, bazıları için ise mümkün değildir.

Dinlenme, buz ve ilaç gibi konservatif tedavileri her zaman için değil ancak zaman zaman özellikle de menisküs yırtığı çok büyük değilse etkili olabilir ve kısa süre içerisinde genel bir cerrahi müdahale ihtiyacı doğmasa bile uzun vadeli süreçlerde menisküs yırtığından ötürü cerrahi müdahale şart olabilir. Yapılan araştırmalarda insanların büyük bir kısmında yaşam boyu diz kapağında şiddetli olmayan ağrılar ve şiddetli ağrılar olarak ikiye ayrılmış durumlar görülmektedir ve bunlar zaman zaman farklı sağlık sorunlarından, zaman zaman ise menisküs yırtığı adı verilen sorundan kaynaklanır. Ancak menisküs yırtığının her zaman aynı belirtileri vermeyeceğini bilmek ayrıca önemlidir.

Yırtılmış bir menisküsün ağrısını hafifletmek için bir süre beklemek ve zamana bırakmak doğru olabilir. Özellikle çok fazla diz kapaklarını yormamak ilk adım olarak uygulanmalıdır.

Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

Menisküsünüzü yırttıysanız, dizinizde aşağıdaki belirtiler ve semptomlar olması mümkün olabilir:

  • Sürtünme hissi
  • Şişme ve benzer şekilde çok aşırı olmayan sertlik
  • Ağrının hissi özellikle dizinizi döndürürken ve yürürken hissedilebilir
  • Dizinizi tamamen bükme ve tamamen uzatmada ciddi ağrı
  • Hareket ettirmek istediğiniz zaman dizinizde çok şiddetli ağrı hissi
  • Dizinizden ses gelmesi (nadiren)

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?Menisküs Nedir? – Menisküs Yırtığı Tedavisi – Menisküs Neden Olur?

Dizinizde eğer ki beklenmedik ağrı ve şişme var ise kısa süre içerisinde bir doktora görünmekte fayda vardır. Dizinizde yaşanan ağrının sebebi birden farklı sebebe bağlı olarak görülebilir ve bunun sebeplerinden bir tanesi özellikle menisküs yırtığı belirtileri sonucu olmuş olabilir. Son dönemde düştü veya farklı bir eylemde bulunduysanız bu durumda dizinizin şişmesi çok doğal bir durumdur ancak yine de menisküs yırtığı yaşamış olma ihtimaliniz mevcuttur.

Menisküs Yırtığı Neden Olur?

Aniden bir ağır eşya kaldırmak bile menisküs yırtılmasına sebep olabilir. Bunun birçok farklı sebebi olabileceği gibi özellikle de bir anda diz çökmek, aniden ayağa kalkarken dizinize aşırı yük bindirmek, dizinize zarar verecek pozisyonda düşmek, aniden dizinizin arkasına tekme veya benzer darbe gelmesi gibi nedenler menisküs yırtılmasına sebep olabilir. Bunların her bir tanesi sizde geçerli sebep olmayabilir ancak zaman içerisinde özellikle yaşlanmaya hasar göre diz kapağı ve kasları bu sebepler olmaksızın menisküs yırtığı olmanıza sebep olabilir. Bunların her birinin farklı sebepleri vardır ve herkesin menisküs sebebi farklı ancak aynı temeldedir.

Yaşlı yetişkinlerde, dizdeki dejeneratif değişiklikler, çok ufak menisküs yırtıklarının oluşmasına ve daha fazla artmasına sebep olabilir.

Risk Faktörleri Nedir?

Çok ağır aktiviteler yapmak ve aşırı düzeyde dizi kullanmak çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bunun sebeplerinden bir tanesi dizin aşırı derece aşınmasıdır. Örneğin uzmanlar spor yapan ve ağır diz yükü bindiren insanların menisküs yırtığına daha fazla yakalanma riski olduğunu ifade etmekteler ve buna karşı herkesin önlemler alması gerektiğini dile getirmektedir. Özellikle çok ağır spor yapan erkek ve kadınların özellikle de diz üzerinde durarak spor yapan insanların çok dikkatli olması gerekmektedir.

Yaşlandıkça dizlerinizdeki aşınma ve yıpranmalar özellikle de obezite dizlerinizde oluşacak olan menisküsün ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bununla beraber sürekli olarak kilo değişimleri yaşamak menisküs yırtığına sebep olmaz. Uzmanlara göre menisküs yırtığı yaşanmasının sebeplerinden bir tanesi de özellikle de sık sık atlamak ve diz kapaklarına yük bindirmek olabilir. Sürekli ip atlayan insanların özellikle bu konuda çok dikkatli olması ve sürekli rutin eylemleri arasına ip atlamayı eklememeleri önerilmektedir. 

Komplikasyonlar

Yırtık bir menisküsün size çok ağrılı dönemler yaşatması mümkündür. Bunu engellemek için mümkün oldukça bu sağlık sorunundan kaçınmak gerekir ve kısa süre içerisinde tedavi olmak en doğrudur. Menisküs osteoartrit riskini daha fazla artırabilir ve bu da ciddi sorunlara yol açabilir. 

Bir uzmandan destek almanıza rağmen kesin tanı konduysa ne yapılacağına uzman ile beraber karar vermek en doğrusu olur. Bir kişinin özellikle kısa süre içerisinde ameliyat olması öneriliyorsa ameliyatın kişinin kendi kararı olduğu dikkate alınmalı ve ameliyat sonucunda sorunun tamamen ortadan kalkıp kalkmayacak olduğu konusunun uzman ile iyi konuşulması ve en yüksek tecrübeye sahip cerrahın menisküs ameliyatını yapması önerilir. Aksi durumda sorunlar daha fazla olabilir ve bu da ağrının devam etmesine sebep olabilir.
Kategori: