Dünyanın en iyi dans eden ülkeleri hangileridir? Dans kültürü asırlar öncesinden oluşan bir gelenektir. Bu gelenekte tanrıların bizi dans edersek onu eğlendirirsek tüm dualarımızın kabul olacağı şeklinde oluşmuştur. Günümüze kadar pek çok şekil değişikliği yaşamıştır. Yeni dans figürleri ve adları oluşmuş ve kendimizi eğlendirmek için yaptığımız bir aktivite haline getirmiş bulunmaktayız. Bu açıdan dünyada çok iyi dans eden pek çok ülke bulunmaktadır. Peki, bunlar hangi ülkelerdir?

Dünyanın en iyi dans eden ülkesi açık ara farkla Küba’dır. Bunun gibi diğer ülkeleri de sıralamak gerekirse;

7. Küba salsa dansında,

6. Avusturya vals dansında,

5. Çek Cumhuriyeti polka dansında,

4. İtalya tarantella dansında,

3. Türkiye halayda,

2. Arjantin tango dansında,

1. Yunanistan sirtaki dansında

En iyi olarak seçilen ülkeler arasındadır. Peki, bu dansları incelemek gerekirse;

7. Küba Salsa Dansı

Küba salsa dansında kendini baya ilerletmiş hatta bu alanda en iyi ülke olarak seçilmiştir. Salsa dansı Karayip kökenli bir dans türüdür. Geçmiş zamanlarda Karayiplerden gelen ABD’ye göç esnasında getirilmiştir. Sonrasında hem eğlenceli hem de güzel bir dans türü olduğundan tutulmuştur. 1980’lerden sonra tüm dünya bilir hale gelmeye başlamıştır.

Kuba Salsa Dansi

Küba Salsa Dansı

6. Avusturya Vals Dansı

tarihçesine göre Avusturalya kökenli bir danstır. Bunun yanında folklorik bir dans türü olduğunu da söylememiz mümkündür. 2 kişinin birbirine sıkıca sarılarak yaptığı bir danstır. Genellikle biri kadın diğeri erkek şeklinde seçilmektedir. 16. Yüzyılda ortaya çıkmıştır. Bunun ardından o kadar beğenilmiş ki İngiltere kraliçesi 1. Elizabeth bu dansı Leicester Kontu ile yapmış ve bunu tablo halinde çizdirmiştir.

Avusturya Vals Dansi

Avusturya Vals Dansı

5. Çek Cumhuriyeti Polka Dansı

polka dansını en iyi yapan ülkelerken biri olarak bilinen Çek Cumhuriyeti bu dansı kendi ülkelerinin geleneksel dansı olarak yapmaktadır. Bunun yanında pek çok ülkenin de bu dansı bildiği söylenebilir. 19. Yüzyılda meydana gelmiştir. Ayak tabanlarının yere vurulmasıyla oynan bu dans pek çok okul gösterisinde de kullanılmaktadır.

Cek Cumhuriyeti Polka Dansi

Çek Cumhuriyeti Polka Dansı

4. İtalya Tarantella Dansı

İtalya’da severek yapılan bir dans türüdür. İtalyanlar örümcek dansı olarak isimlendirmiştir. 15. Yüzyılda ortaya çıkan bu dans İtalyanların geleneksel dansı olarak isimlendirilebilir. Bir rivayete göre de örümcek ısırığından zehirlenen bir kişinin bu dansı yapması gerekir. Bu dans sayesinde zehri vücuttan kolayca atması sağlanır. 17. Yüzyılda herkes tarafından bilinen bu dans aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırdığı yönde de bir rivayet vardır.

Italya Tarantella Dansi

İtalya Tarantella Dansı

3. Türkiye Halay

Türkiye’de halay çok geleneksel bir dans türüdür. Öncelikle herkes birbirlerinin serçe parmaklarını ya da ellerini tutarak halaya hazır hale gelirler. Ardından hepsi yavaş yavaş ayaklarını ileri ve geri atarak bu dansı yapmaya başlarlar. Bu dansı amacı birlik ve beraberlik duygusudur. Bunun göstergesi olarak çekilen halay şu an düğünlerde veya eğlencelerde çekilmektedir.

Turkiye Halay

Türkiye Halay

2. Arjantin Tango Dansı

1800’lü yıllarda işçi sınıfı olan Arjantinliler göç sırasında baya geçim sıkıntısı çekmiş iş bulamamıştır. O sırada eğlence olsun diye bu dansı bulmuşlardır. Bu dans onların kültürlerinde yer edinmiş ve baya sevilerek yapılan kültürel bir dans olarak kalmıştır.

Arjantin Tango Dansi

Arjantin Tango Dansı

1. Yunanistan Sirtaki Dansı

Yunanistan’ın yöresel oyunlarından biri haline gelen sirtaki dansı özel ve çok bilinen danslar arasındadır. Sirtaki, Özel günlerde ve gösterilerde mutlaka oynanmaktadır. Bu dans şekli folklorik bir dans olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde pek ülke bilmese de hala sevilerek oynanan danslar arasındadır.

Dansların tarihçeleri ve anlamları günümüz dünyası içinde hala özeldir. Bunun asıl sebebi dansın çok enerjik ve güzel bir oyun olmasıdır. Danslara anlam yükleyerek onları daha fazla duygusallaştırmakta dansa verilen ruhun en önemli özelliklerinden biridir. Bu açıdan pek çok insanın dansa olan inancı ve sevgisi farklı farklı olmaktadır.

Yunanistan Sirtaki Dansi

Yunanistan Sirtaki Dansı

Dünyanın En İyi Dans Eden Ülke Sıralaması Türkiye

Dünyanın en iyi dans eden ülke sıralaması Türkiye kaçıncı sıradadır? Türkiye dünyada en iyi dans eden ülkelerden 4. Sırada yer almaktadır. Türkiye’nin dans kültürü de çok gelişmiştir. Bu açıdan oldukça iyi danslarımız vardır. Bu danslar arasında en çok bilinen dans halaydır. Halay bizim birlik ve beraberliğimizi sembolize eden bir dans türüdür. Bu açıdan ne kadar kuvvetli bağlara sahip olduğumuzun göstergesidir.

Birçok kişi halayın neden çekildiğini merak etmektedir. Halayın çekilmesindeki en büyük amaç bizi kimsenin yenemeyeceğini göstermektir. Bir kardeşlik oyunu olarak bilinen halay ülkemizde sıklıkla oynanmaktadır. Halay oynana yerler genelde düğünler, kınalar, nişanlar ve asker uğurlamalarıdır. Pek çok kişi de nevruzu kutlarken halay oyununu oynamaktadır.

Salsa

Salsa bir Küba dansıdır. Öncelikle kökenine gelecek olursak Karayipler de bulunan salsa dansı bir göç sonucunda ABD’ye gelmiştir. Karayipliler bu dansı ABD’de birçok ülkeye göstermişlerdir. Bunun yanında pek çok kişi bu dansı öğrenerek insanların ruhlarını tazelediğini ve enerji verdiğini söylemiştir.

Salsa dansı birçok kişi tarafından benimsenmiş ve kültürel bir dans türüne dönüştürülmüştür. Böylelikle Küba da oldukça salsa büyük bir ilgiyle karşılanmıştır. Küba bu dansı çok geliştirerek en iyi dans eden ülkelerin arasında 1. Sıraya çıkmayı başarmıştır.

Bundan dolayı da salsa çok ünlü bir dans haline gelmiştir. Dünyada her ülke neredeyse şu an salsa dansını bilmekte ve birçok kişi bu dans hakkında eğitimler vermektedir. Dansa ruh katan bir tür olduğu söylenmektedir.

En İyi Online Dans Kursu başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.